Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπερβαση υψους σε κατα τα λοιπα νομιμο κτιριο


Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι,

Σε κτιριο που εχει ανεγερθει με οικ. αδεια και ειναι κατά τα λοιπά νομιμο αλλα έχει υπερβαση ώς προς το ύψος (πχ αντι για 2,80μ εγινε 3,00μ), πως υπολογιζεται το προστιμο; Διότι μου φαίνεται ''χοντρο'' να μπαινεί στον υπολογισμό το σύνολο της επιφανειας για τετοιου είδους διαφορά! Βγαζει μεγάλο πρόστιμο δυσανάλογο της παρανομίας, δεδομένου ότι δεν δημιουργει κατοικισιμο χώρο!

πχ για εμβαδο καλυψης 100μ2*1000*1,2*0,15*0,6=10800€ για 20 πόντους!

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω πως θα πας με τον αριθμό των παραβάσεων ή αλλιώς δοκίμασε με μικροπαραβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

και εγω καπως ετσι το σκεπτομαι αλλα δεν θα επρεπε να υπαρξει μια διευκρινιστικη πρόνοια απο το ΥΠΕΚΑ σχετικά με το υψός και τις μικροπαραβασεις;

Η πρόβλεψη που γίνεται στο νόμο για τα 20μ2 κλπ, είναι πολύ συγκεκριμένη και δεν έχει ουσιαστικά εφαρμόγή σε συνήθεις κατασκευές πόλεων (πολυκατοικίες). Επίσης η διαδικασία θα πρέπει να είναι ενιαία και όχι συνδιαστική με άλλες νομοθεσίες διότι θα δημιουργηθούν πάρα πολά τέτοια ζητήματα και θα υπάρξει εμπλοκή δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Νομίζω πως θα πας με τον αριθμό των παραβάσεων ή αλλιώς δοκίμασε με μικροπαραβάσεις.

 

δηλαδή θα παει με μονο 500€? (1 παράβαση πολεοδομικού και κτιριοδομικου κανονισμού)

και το παράβολο με ποια λογική θα βγεί?

π.χ. 1000€ για 100μ² και το ακαθάριστο πρόστιμο 500€?

 

ούτε αυτό βγάζει λογική

 

για πείτε, γιατι το θέμα του ύψους μονο δεν εχει διευκρινηστεί καθόλου

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή θα παει με μονο 500€? (1 παράβαση πολεοδομικού και κτιριοδομικου κανονισμού)

και το παράβολο με ποια λογική θα βγεί?

π.χ. 1000€ για 100μ² και το ακαθάριστο πρόστιμο 500€?

 

ούτε αυτό βγάζει λογική

 

για πείτε, γιατι το θέμα του ύψους μονο δεν εχει διευκρινηστεί καθόλου

 

θέλω και γω να προσθέσω την απορία μου σχετικά με το ύψος οικοδομής με νόμιμη άδεια.

αν σε μια πολυκατοικία π.χ. 5 ορόφων έρθει ως πελάτης ένας ιδιοκτήτης και διαπιστώσουμε στην αυτοψία ότι έχει κάνει υπέρβαση ύψους π.χ. 0,1 μ. τότε δηλώνουμε την υπέρβαση ύψους μόνο για τον συγκεκριμένο όροφο ή για όλη την οικοδομή? το 20% της υπέρβασης στο φύλλο καταγραφής αναφέρεται σε σχέση με το επιτρεπόμενο του ορόφου στην άδεια - ή σε σχέση με το επιτρεπόμενο συνολικό ύψος του κτιρίου - ή σε σχέση με το επιτρεπόμενο από τους όρους δόμησης?

όσον αφορά τις υπερβάσεις ύψους, νομίζω πως το θέμα είναι πολύ μπερδεμένο και απαιτούνται πολλές διευκρινήσεις.

 

επίσης μια άλλη απορία που έχω σχετικά με το πιστοποιητικό/βεβαίωση που πρέπει να εκδίδουμε για μεταβιβάσεις:

αν σε ένα διαμέρισμα π.χ. δεν υπάρχουν παραβάσεις ή υπάρχουν κάποιες που έχουν δηλωθεί και διαπιστώσουμε αλλαγή διαρρύθμισης όπως το να αλλάξει θέση η κουζίνα με κάποιο άλλο δωμάτιο ή να μετατραπεί ένα μεγάλο υπνοδωμάτιο σε δύο παιδικά (εξυπακούεται ότι στις περιπτώσεις που έκλεισαν ημιυπ. για επέκταση δωματίων έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στο εσωτερικό της κατοικίας, όπως επέκταση του λουτρού, αλλαγή στις θέσεις των εσωτερικών και εξωτερικών ανοιγμάτων κ.λ.π), εμείς τι πρέπει να κάνουμε ???

δίνουμε ή όχι πιστοποιητικό? μήπως θα πρέπει να κάνουμε άδεια αλλαγής διαρρύθμισης? δεν θα προκύψει πρόστιμο για τις αυθαίρετες οικοδομικές εργασίες εντός του κτιρίου?

να δω πότε θα βγάλουμε άκρη.....

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι συναδελφοι,

Σε κτιριο που εχει ανεγερθει με οικ. αδεια και ειναι κατά τα λοιπά νομιμο αλλα έχει υπερβαση ώς προς το ύψος (πχ αντι για 2,80μ εγινε 3,00μ), πως υπολογιζεται το προστιμο; Διότι μου φαίνεται ''χοντρο'' να μπαινεί στον υπολογισμό το σύνολο της επιφανειας για τετοιου είδους διαφορά! Βγαζει μεγάλο πρόστιμο δυσανάλογο της παρανομίας, δεδομένου ότι δεν δημιουργει κατοικισιμο χώρο!

πχ για εμβαδο καλυψης 100μ2*1000*1,2*0,15*0,6=10800€ για 20 πόντους!

 

Συνάδελφε καλησπέρα,

έχω την εντύπωση ότι για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου σε περίπτωση επέρβασης του ύψους δεν προσμετρώνται τα τετραγωνικά αλλά τα εκατοστά του παράνομου ύψους. Τα τετραγωνικά μπαίνουν στον υπολογισμό όταν πρόκειται για παραβαση στη δόμηση. Ρίξε μια ματιά στη φόρμα υπολογισμού της παρακάτω σελίδας http://www.agelioforos.gr/files/APortal/afthaireta-prostimo.pdf . Κρατάω βέβαια πάντα μια επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Irene, το link που αναφέρεις αφορά τη φόρμα καταγραφής του σχεδίου νόμου και όχι του Ν.4014/2011 που είναι στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ. Η νέα φόρμα έχει αρκετές αλλαγές από αυτό του σχεδίου.

 

Όσον αφορά τον υπολογισμό του προστίμου σε περίπτωση αυθαιρέτων με υπερβάσεις ΜΟΝΟ ύψους και καθόλου δόμησης, πιστεύω πως δεν εφαρμόζεται ο τύπος, αλλά μόνο ως πολεοδομική παράβαση (ήτοι 500Ευρω). Αυτό πιστεύω πως προκύπτει και από τον τύπο υπολογισμού προστίμου όπου αναφέρεται "τετραγωνικά Υ.Δ.". Οπότε σε περιπτώσεις χωρίς Υ.Δ δεν εφαρμόζεται ο τύπος. Άλλη αντίστοιχη περίπτωση που δεν εφαρμόζεται ο τύπος είναι στις πισίνες όπου ίσχύει η πράξη μ2 πισίνας Χ 80Ε/μ2.

 

Αυτό πάντως που πρέπει να διευκρινιστεί για περιπτώσεις υπερβάσεις ύψους ΜΟΝΟ είναι, αν εφαρμόζεται το 500ικο και στις περιπτώσεις >20% του επιτρεπόμενου και στις <20%. Η γενικότερα θα πρέπει να βγεί μια εγκύκλιος που αφορά τις περιπτώσεις του 500ικου. Νομίζω πως είναι κρίσιμο και θα το αντιμετωπίσουμε όλοι για τις περιπτώσεις με Ο.Α.

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν το σηκωσες 2 μετρα ...500 και καθαρισες ? το βλεπω να μην ισχυει.......η βασικη παραβαση πουτρως καταγγελια αμεσως απο γειτονα ειναι το υψος......

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Irene, το link που αναφέρεις αφορά τη φόρμα καταγραφής του σχεδίου νόμου και όχι του Ν.4014/2011 που είναι στη σελίδα του ΥΠΕΚΑ. Η νέα φόρμα έχει αρκετές αλλαγές από αυτό του σχεδίου.

 

Όσον αφορά τον υπολογισμό του προστίμου σε περίπτωση αυθαιρέτων με υπερβάσεις ΜΟΝΟ ύψους και καθόλου δόμησης, πιστεύω πως δεν εφαρμόζεται ο τύπος, αλλά μόνο ως πολεοδομική παράβαση (ήτοι 500Ευρω). Αυτό πιστεύω πως προκύπτει και από τον τύπο υπολογισμού προστίμου όπου αναφέρεται "τετραγωνικά Υ.Δ.". Οπότε σε περιπτώσεις χωρίς Υ.Δ δεν εφαρμόζεται ο τύπος. Άλλη αντίστοιχη περίπτωση που δεν εφαρμόζεται ο τύπος είναι στις πισίνες όπου ίσχύει η πράξη μ2 πισίνας Χ 80Ε/μ2.

 

Αυτό πάντως που πρέπει να διευκρινιστεί για περιπτώσεις υπερβάσεις ύψους ΜΟΝΟ είναι, αν εφαρμόζεται το 500ικο και στις περιπτώσεις >20% του επιτρεπόμενου και στις <20%. Η γενικότερα θα πρέπει να βγεί μια εγκύκλιος που αφορά τις περιπτώσεις του 500ικου. Νομίζω πως είναι κρίσιμο και θα το αντιμετωπίσουμε όλοι για τις περιπτώσεις με Ο.Α.

 

Συνάδελφε william,

το γνωρίζω ότι το λινκ αφορά το σχέδιο νόμου και όχι το ΦΕΚ αλλά για την συγκεκριμένη περίπτωση δεν αλλάζει κάτι.Ωστόσο έχεις δίκιο ήταν λάθος μου που τον παρέπεμψα εκεί αλλά θα επιμείνω στο σχόλιο που έχω παραπάνω. Δεν είναι δυνατόν έναν ιδιοκτήτης που παραβίασε το ύψος κατά 20 πόντους να πληρώσει το ίδιο πρόστιμο με κάποιον άλλο ιδιοκτήτη που το παραβίασε κατά 2 μέτρα,όπως σωστά κατά τη γνώμη μου αναφέρει και ο akius. Κάνοντας κάποια παραδείγματα με τον τροπο που αναφέρω,με διαφορετικά ύψη,προκύπτουν λογικές τιμές προστίμων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σημερα σε σχετικη ερωτηση μου απαντησαν οτι παει με αναλυτικο προϋπολογισμο και μετά δια 5000 και οτι βγει γίνεται ακεραιος με στρογγυλοποιηση προς τα πανω και αυτό μετα ως μικροπαραβασεις επί 500.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.