Καλημέρα! Λέει η εγκύκλιος 2/2019 για το άρθρο 100, παρ.1: Για υπερβάσεις σε χώρους με νόμιμο περίγραμμα (π.χ. κλείσιμο ημιυπαιθρίου χώρου, εγκατάσταση κύριας χρήσης σε υπόγειο, πατάρια, σοφίτες, κ.λ.π) το πρόστιμο υπολογίζεται επί της καθαρής επιφάνειας χωρίς να συμπεριλαμβάνεται η επιφάνεια έδρασης της νόμιμης τοιχοποιίας.
Εγώ έχω κλείσιμο ημιυπαιθρίου αλλά και εγκατάσταση κύριας χρήσης σε υπόγειο.
Η απορία μου είναι: αφαιρώ την τοιχοποιία με το πάχος που φαίνεται στα σχέδια της αδείας ή με το πάχος που μετράω τώρα? (πχ στην άδεια φαίνονται οι τοίχοι 0,35 και τώρα είναι 0,30μ)