Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Αυτεπιστασία ή "Με το κλειδί στο χέρι" ή Αντιπαροχή?


Recommended Posts

TheoTDM900, εν τέλει τείνω προς την λεγόμενη αυτεπιστασία και συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου. Ναι η αντιπαροχή είναι έτσι όπως το λες.

 

Harristheo, για την «αυτεπιστασία έως τον 1ο»..εννοώ την ανάθεση σε μηχανικό της επιλογής μου. Το ξέρω πολύ καλά ότι…δεν ξέρω.

Για το «Με το κλειδί στο χέρι έως τον 1ο» υποθέτω ότι η κατασκευαστική θα θέλει κι αυτή να βγάλει κάτι παραπάνω για τον εαυτό της εξ ου και το αυξημένο κόστος. Η παρατήρηση γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις πόσα ακριβώς είναι, είναι σωστή εντούτοις.

 

για την «Αντιπαροχή»,

Δεν την εμπιστεύομαι πλήρως την διασφάλιση αυτού που θα πάρω, μέσω συμφωνητικού. Ζούμε σε μία χώρα που έχει 200 και, καταδικαστικές αποφάσεις από ΕΕ, για καθυστέρηση στην απονομή δικαιοσύνης που καταντάει αρνησιδικία. Και φαντάσου μετά να πέσω και σε κανέναν δικαστή του διαμετρήματος αυτών από το παραδικαστικό κύκλωμα. Απογοήτευση! (σ.σ.κοπέλα γνωστή μου διαβάζει και γράφει όλη μέρα ως νέα δικαστής, και την ξέρω και την θαυμάζω. Δεν τους βάζω στο ίδιο τσουβάλι).

 

ευχαριστώ και τα ξαναλέμε:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Επομένως φίλε spem-successus-alit

θα έχεις την αυτεπιστασία της κατασκευής μέχρι τον 1ο με το κλειδί στο χέρι με την βοήθεια ενός μηχανικού,

που ουσιαστικά είναι το πάντρεμα του 1ης και του 2ης επίλογής σου

 

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.