Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Τρύπα στην πλάκα γιά τζάκι


netmind

Recommended Posts

οκ όταν μου χρειαστεί θα ζητήσω τα φώτα σας :)

 

πάντως ακόμη και σε νεες κατασκευές υπάρχουν τέτοιες αστοχίες

Link to comment
Share on other sites

myri

 

η στεγάνωση είναι το πλέον ευκολο. Οι αστοχίες ..... απλά δεν υπάρχουν πριν κλείσουν 25 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ fORUM.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΟΡΟΦΟ ΜΙΑΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΤΟΥ 1983 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΕΝΑ ΤΖΑΚΙ.ΤΑ ΔΥΟ ΔΙΠΛΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΖΑΚΙ.ΟΜΩΣ Η ΔΙΠΛΑΝΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΥΠΗΣΩ ΤΗ ΠΛΑΚΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.."ΝΟΜΟΣ".ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

O φορέας της πολυκατοικίας ανήκει σε όλους τους συνιδιοκτήτες. Οποιαδήποτε επέμβαση σε αυτόν, στη δική σας περίπτωση η δημιουργία οπής για τη καμινάδα, χρειάζεται απόφαση γενικής συνέλευσης (καταστατικό πολυκατοικίας) και συμβολή μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ Ή ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΝ ΟΛΟΙ?

ΕΧΩ ΑΛΛΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΧ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΠΟΥ ΝΑ "ΒΓΑΙΝΕΙ" ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ?'Η ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΩ ΣΤΗ ΤΑΡΑΤΣΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΟΠΗ?

ΠΑΝΤΟΥ ΑΚΟΥΣ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ,ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ "ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ"ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΝΤΟΔΡΑΣΟΥΝ,ΑΝ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ,ΓΙΝΕΙ ΜΕΛΕΤΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΛΠ ΟΠΩς ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΕΛΕΝΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ?

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα, μη γράφετε με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζετε. :smile:

Δεύτερον, ανάλογα το καταστατικό της πολυκατοικίας θα δείτε αν χρειάζεστε πλειοψηφία ή 100%. Αν θέλετε ρωτήστε τους ανεξάρτητα ή μέσω του διαχειριστή αν θα έχουν πρόβλημα με μία κατασκευή που δεν θα χρειαστεί οπή στη πλάκα.

Για την άδεια, λογικά η πολεοδομία εφόσον πρόκειται για πολυκατοικία, δεν θα ζητήσει απόφαση γεν. συνέλευσης; (δεν το γνωρίζω 100% αυτό, αν επιθυμεί κάποιο άλλο μέλος να βοηθήσει στο συγκεκριμένο)

Link to comment
Share on other sites

Για την άδεια, λογικά η πολεοδομία εφόσον πρόκειται για πολυκατοικία, δεν θα ζητήσει απόφαση γεν. συνέλευσης;

Επειδή η καμινάδα θα βγει σε κοινόχρηστο χώρο (ταράτσα)

και ίσως επηρεάζει και τις όψεις

υποχρεούται να ζητήσει αποδοχή και από τους συνιδιοκτήτες.

Βέβαια αυτό επαφίεται στην διάθεση του κάθε ελεγκτή...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tα ασχετα ποστ διαγραφηκαν..

Παρακαλω οποιος συμμετεχει να απαντησει στα ερωτηματα με τεκμηριωμενος και καθολα νομιμες μεθοδους.

Για οτιδηποτε αλλο παρακαλω η κουβεντα να γινει με πμ.

Link to comment
Share on other sites

οκ όταν μου χρειαστεί θα ζητήσω τα φώτα σας :)

 

πάντως ακόμη και σε νεες κατασκευές υπάρχουν τέτοιες αστοχίες

 

 

 

 

Ενας πρακτικος τροπος που βοηθα στην στεγανωση (εχουν δικιο να λενε οτι δεν υπαρχει τετοιο προβλημα, ο κανονας ειναι οτι δεν υπαρχει προβλημα τετοιο, σωστα το ειπε και λακωνικα ο κ Ροδοπουλος) κ εφαρμοζω εγω ειναι.. Αυλακακι περιμετρικα της τρυπας. Σκαβουμε 3-4 εκ γυρω της ενα αυλακι μικρο κ αυτο βοηθα πολυ! Εκτος απ αυτο, οτιδηποτε συγκολητικο-ενισχυτικο τσιμεντου βοηθα πολυ, ακομα και ασταρωμα με κολλα πλακιδιων ενωνει στην απλη αυτη περιπτωση την πλακα με το μερεμετισμα. Προυποθεση να μην μενουν νερα στο σημειο αυτο, αν μενουν θα εχεις προβλημα ειτε υπαρχει η τρυπα ειτε οχι. Αστοχιες υπηρχαν θα υπαρχουν παντα και σε παλιες και σε νεες κατασκευες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.