Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία θέσης στάθμευσης σε πρασιά πολυκατοικίας


panoschar

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και Καλή Χρονιά.

 

Δεν είμαι μηχανικός και θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί, σχετικό με τη δημιουργία στάθμευσης στη πρασιά (ή προκήπιο αν θέλετε) της πολυκατοικίας που μένω. Συγκεκριμένα, στη πολυκατοικία μας, υπάρχει θέμα δημιουργίας μιας επιπλέον θέσης σταθμευσης, κάθως κάποιο διαμέρισμα (προς το παρόν δεν κατοικείται, αλλά ο ιδιοκτήτης του καίγεται για θέση παρκινγκ) δεν διαθέτει χώρο στάθμευσης στην πυλωτή. Σαν λύση προτάθηκε η δημιουργία θέσης, στη πρασιά και συγκεκριμένα κάτω απο το μπαλκόνι μου (εγώ μένω στον 1ο όροφο και η θέση θα καλύπτεται απο το μπαλκόνι), αφού βέβαια χαλαστεί μέρος του κήπου της πολυκατοικίας. Ηδη, το δεύτερο πλαϊνό μου μπαλκόνι, επιβαρύνεται με μια θέση στάθμευσης (κάτω απο την κρεβατοκάμαρα μου), χωρίς αυτές οι θέσεις να ειναι κατοχυρωμένες. Και θέτω τα εξής ερωτήματα: κατά πόσο είναι νόμιμο να πειράξεις την πρόσοψη (πρασιά) της πολυκατοικίας και χαλάσεις μέρος του κήπου για θέση στάθμευσης και κατά πόσο νόμιμες είναι (γενικά) οι θέσεις στάθμευσης κάτω απο μπαλκόνια;;; Δεν τίθεται εδώ θέμα ασφάλειας;;;

 

Δεν θέλω να απευθυνθώ στην πολεοδομία που υπάγεται η πολυκατοικία, καθώς γνωρίζω οτι αν έρθουν για αυτοψία, θα ελέγξουν ολόκληρο το κτίριο και ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να βρουν....

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

το αν η υποψήφια θέση στάθμευσης πληρεί τις προυποθέσεις

θα το ελέγξει ο μηχανικός που θα το αναλάβει (διαστάσεις, προδοαγραφές, φύτευση κλπ)

------

για τα περι νομιμότητας:

εφόσον εκδοθεί οικοδομική άδεια είναι νόμιμο

------

όταν αναφέρεσαι στο θέμα της ασφάλειας, τι ακριβώς σε ανησυχεί

αν θα "πέσει" το μπαλκόνι πάνω στο αυτοκίνητο;

 

διότι αν υπάρχει τέτοια περίπτωση

θα πρέπει να σε ανησυχεί γενικότερα η στατικότητα του κτιρίου

Link to comment
Share on other sites

Myri, καταρχάς σε ευχαριστώ για την άμεση απόκριση.

 

Σχετικά με το θέμα ασφαλείας δεν αναφέρομαι σε θέμα στατικότητας του κτιρίου. Όπως προανέφερα μένω στον 1ο και το μπαλκόνι μου καλύπτει οριακά τα σταθμευμένα αυτοκίνητα, που σημαίνει οτι αν κάποιος πατήσει πάνω σε αυτά, βγαίνει άνετα πάνω στο μπαλκόνι μου. Εκεί πάει το θέμα ασφαλείας. Θα μου πεις αν θέλει να ανέβει, ανεβαίνει, αλλά όχι όμως να του το προσφέρεις και έτοιμο στο πιάτο.

Link to comment
Share on other sites

αυτού του είδους την ασφάλεια δεν την ερευνά η πολεοδομία

και εγώ θα ανησυχούσα, αλλά δεν είναι και το πιο επικίνδυνο πράγμα στον κόσμο

 

πες στον ιδιοκτήτη του αυτοκινίτου να βάλει συναγερμό :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.