Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση ή ενημέρωση φακέλου


Recommended Posts

Συνάδελφοι γεια σας.

Έχω ένα σπίτι σε χωριό το οποίο βγήκε με άδεια για ισόγειο και όροφο το ‘85. Το οικόπεδο ήταν 2000 τ.μ. και ήταν άρτιο κατά παρέκκλιση με μέγιστο δόμησης 200 τ.μ. Το δίπλα οικόπεδο ανήκει στον αδερφό του ο οποίος είχε 1600 τ.μ. αφού λοιπόν βγήκε η άδεια του παραχώρησε 400 τ.μ. για να χτίσει και αυτός. Τελικά όμως κατασκευάστηκε μόνο το ισόγειο τα 100τ.μ.. Ο οικοπεδούχος θέλει τώρα να κατασκευάσει μια αποθήκη 40 τ.μ. κολλητά με το σπίτι. Τι πρέπει να κάνω εγώ? Μαζί με την άδεια για προσθήκη θέλει και αναθεώρηση ή ενημέρωση φακέλου. Θα χρειαστούν καινούργια τοπογραφικά για την προσθήκη?

Link to comment
Share on other sites

Τι πρέπει να κάνω εγώ? Μαζί με την άδεια για προσθήκη θέλει και αναθεώρηση ή ενημέρωση φακέλου. Θα χρειαστούν καινούργια τοπογραφικά για την προσθήκη?

 

Χρειάζεται οπωσδήποτε νέα τοπογραφικά αφού έχει αλλάξει η αρχική ιδιοκτησία μετά την παραχώρηση των 400 τ.μ.

Η αρχική άδεια έχει κλείσει από ΙΚΑ και έχει πάρει ρεύμα με το κλείσιμο στην Πολεοδομία?

Αυτό σημαίνει ότι κάποιος συνάδελφος υπέγραψε ότι κατασκευάστηκαν όλα καλώς σύμφωνα με την άδεια. Άρα χτίστηκαν και τα 200 τ.μ. Περιέργο ε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει ρεύμα κανονικά, υπάρχει περίπτωση να μην έχει κλείσει από ΙΚΑ? Τι επιπτώσεις μπορεί να έχει? Ο οικοπεδούχος ζει στο εξωτερικό και έχει γίνει αντικείμενο εκμετάλλευσης από πολλούς απ’ ότι κατάλαβα. Χτίστηκαν μόνο τα 100 τ.μ. έχει δικαίωμα να χτίσει 40 τ.μ. για την αποθήκη? Ή δεν επιτρέπεται εφόσον δεν είναι πλέον 2000 τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

Δίνοντας τα 400 τ.μ. έχασε την αρτιότητα?

Μάλλον χρειάζεσαι τη βοήθεια κάποιου τοπογράφου για να σου πει τι ισχύει με το θέμα της παραχώρησης και της αρτιότητας.

Πάντως για το ΙΚΑ ναι υπάρχει περίπτωση να μην έχει κλείσει ο φάκελος.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στο ΙΚΑ ακόμα και τηλεφωνικά θα βοηθούσε.

Πάντως νομίζω ότι υπάρχει κάποιο πρόστιμο.

Για το αν φταίει ο μηχανικός νομίζω ότι τυπικά όχι. Άλλο αν είχε συμφωνία με τον ιδιοκτήτη να τακτοποιήσει και τέτοιου είδους θέματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε οικοδομή που κατασκευάζεται άλλαξα λίγο τις όψεις, πχ πρόσθεσα κάτι παράθυρα, 2 νομίζω, που δεν τα δείχνει η άδεια.

Υπάρχει πρόβλημα??????????

Να κάνω αναθεώρηση. Και τι άλλες μελέτες απαιτούνται και πόσο κοστίζει? (ενοώ πόσο % της αρχικής άδειας θα είναι η αναθεώρηση)?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε μπορεί να γίνει απλά με ενημέρωση του φακέλλου της άδειας; Βεβαια, η προσθήκη ανοιγμάτων θεωρείται μικρής σημασίας τροποποιήσεις της αρχιτεκτονικής μελέτης ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.