Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρώην συνεχές - απόσταση Δ


axoul

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

Έχω το εξής θέμα:

 

έχω ένα οικόπεδο (σε σύστημα πρώην συνεχές) και συνορεύω ανατολικά

 

με κτίσμα προ του 85 το οποίο

τμηματικά στο κοινό μας σύνορο έχει κολλήσει

και στο υπόλοιπο τμήμα έχει αφήσει απόσταση Δ 1,0μ.

 

Θα χρησιμοποιήσω την διάταξη της 9-μετρης λωρίδας, αλλά η ερώτηση μου είναι αν μπορώ κι εγω να μιμηθώ τον όμορο δηλ.όπου έχει κολλήσει στο κοινό σύνορο να κολλήσω κι εγώ , κι όπου έχει αφήσει Δ=1,0μ να αφήσω κι εγώ το απαιτούμενο Δ (ώστε να απομένει 9,0μ λωρίδα)?

ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

 

Υ.Γ.χρησιμοποίησα την αναζήτηση αλλά δεν βρήκα την δική μου περίπτωση

 

συνάδελφοι help..

Link to comment
Share on other sites

μπορεί αυτό που θα πω να μην ειναι 100% σωστό

αλλά τα 9μ που δείχνεις σε συνέχεια της Δ δεν μου φαίνεται σωστό.

και αυτό γιατί το 9μετρο θα ίσχυε αν άφηνες 1.65μ σε όλο το μήκος της ΒΓ.

Μπορείς να κολλήσεις στο τμήμα της ΒΓ όπως δείχνεις στο σκίτσο αλλά "πιστεύω" πρέπει να αφήσεις Δ εκεί που δείχωεις το 1.65μ γιατί τα 9μ είναι η ελάχιστη διάσταση για δόμηση εφόσον δεν σου δίνεται η δυνατότητα να το κάνεις όταν πρέπει να αφήσεις Δ.

στην δική σου περίπτωση έχεις δόμηση πάνω από 9μ στο μπροστινό τμήμα άρα η περίπτωση "των 9μ" δεν εφαρμόζεται πλήρως στην δική σου περίπτωση.

 

ξαναλέω ότι αυτό δεν ειναι 100% σίγουρο.έτσι κρίνω εγώ και παρακαλώ διορθώστε με.

 

ευχαριστώ

 

Χάρης

 

υ.γ. εξέτασε σε παρακαλώ με επί τόπου μέτρηση εάν το 1.00μ του διπλανού είναι >=1 και όχι μικρότερο.αν είναι μικρότερο έστω και 1 πόντο δικαστικά και μετά από πολύ κόπο και στομάχι μπορείς να κολλήσεις.θυμάμαι χαρακτηριστικά μια περίπτωση αντίστοιχη που όταν συζητούσα με συναδέλφο πολεοδομίας (μηχανικό εφαρμογής) μου είχε πει...πήγαινε μέτρα το...αν είναι 99.5 ξεκίνα μπετά από τώρα...αν είναι 1.00μ + ξεκίνα σοβάτισμα...( και εννοούσαν στου διπλανού τον τοίχο ενοόντας ότι με αυτό τον τρόπο θα μίκραινα το 1.00 ετσι ώστε να κολλούσα...

Link to comment
Share on other sites

τελικά πήγα σήμερα στην πολεοδομία της περιοχής και ο πολεοδόμος ,με μεγάλη μου έκπληξη, μου είπε το εξής:

επειδή είναι σύστημα πρώην συνεχές (κι όχι πρώην πανταχόθεν) κι επειδή είναι συνορίτης σε πλάγιο όριο μπορώ να κολλήσω.

μόνο αν ήταν στο όπισθεν όριο θα έπρεπε να αφήσω Δ.

ομολογώ ότι το ακούω πρώτη φορά, γι αυτό το καταγράφω για ενημέρωση και των υπολοίπων συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.