Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδειοδότηση γεωτρήσεων


kchatzim

Recommended Posts

απαιτειται σχεδιο ηλεκτρολογου εφοσον δεν ειναι σε ισχυ το προηγουμενο . νομιζω εχει 10 ετη ισχυ. τωρα ποσο κοστιζει? στην περιοχη μου οι εγκαταστατες ηλεκτρολογοι (μεσω συλλογου νομιζω, αλλα αυτο δεν λεει και πολλα) εχουν συμφωνησει 200 + φπα. μπραβο τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

  Διευκρινίσεις-επεξηγήσεις (οδηγίες) σχετικά με την ορθή εφαρμογή της ΚΥΑ 146896/2014 (Β’ 2878) «Κατηγορίες αδειών χρήσης και εκτέλεσης έργων αξιοποίησης των υδάτων. Διαδικασία και όροι έκδοσης των αδειών, περιεχόμενο και διάρκεια ισχύος τους και άλλες συναφείς διατάξεις»

https://diavgeia.gov.gr/doc/69%CE%9A%CE%9A0-%CE%966%CE%A4?inline=true

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παίζει κάποια παράταση για την καταληκτική ημερομηνία, όσων πήραν αριθμό ΕΜΣΥ να κάνουν αίτηση για άδεια χρήσης? (λήγει 30/4/2015)

Link to comment
Share on other sites

 

Οι καινούριες προδιαγραφές ζητάνε τις δηλώσεις του ΟΣΔΕ εαν προορίζεται για άρδευση, ή εναλλακτικά μια βεβαιώση του τοπικού ΤΟΕΒ ότι ο χρήστης δεν καλύπτεται από συλλογικό δίκτυο. Αλλιώς πάς σε κατηγορία ύδρευση ή άλλη χρήση (π.χ. ψυχαγωγική) αλλά εκεί διαφοροποιούνται οι διαδικασίες (όπως απαραίτητη χημική και μικροβιολογική ανάλυση, βεβαίωση ότι ο χρήστης δεν καλύπτεται από την ΔΕΥΑ κτλ). Επίσης οι υπηρεσίες ελέχγουν πλεον υποχρεωτικά την τοποθέτηση υδρόμετρου σε όλα τα σημεία υδροληψίας (σε πηγάδι που δεν μπαίνει υδρόμετρο, κάποιες περιπτώσεις που γνωρίζω απέρριψαν την αρδευτική χρήση και την τροποποίησαν σε υδρευτικη/αναψυχής).

 

να ρωτήσω τα παρακάτω που έχω λίγο τροποποιήσει?

 

1.δήλωση ΟΣΔΕ κάνουν οι αγρότες, έτσι?

 

1α. ΤΟΕΒ που να βρώ? δεν νομίζω ότι υπάρχει στην περιοχή μου

 

2.Εγώ δεν είμαι αγρότης, έχω σπίτι εξοχικό με βεράντες , λουλούδια, πράσινο και  απλά έχω και δεντρα αρκετά στο χωράφι που είναι μέσα το σπίτι (ελιές , εσπερειδοειδή, και μερικά οποροφώρα για ιδία χρήση)  και καλλιέργιες για προσωπική χρήση (π.χ ντομάτες, κρεμμύδια κλπ). Δεν δικαιούμαι για άρδευση?

 

3. για τι χρήση με συμφέρει να ζητήσω άδεια?

 

4. για ψυχαγωγική χρήση λές ότι χρειάζεται βεβαίωση ότι δεν σε καλύπτει η ΔΕΥΑ. Αυτή από που την παίρνεις, από το Δήμο μάλλον?

 

5. στην δήλωση ΕΜΣΥ είχα δηλώσει << άρδευση>>, πειράζει?

 

6. υπάρχει κάποια πατάτα γενικά που πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

1) Οι αγρότες και κτηνοτρόφοι κάνουν δήλωση ΟΣΔΕ, αλλά όχι όλοι.    Όπου δεν υπάρχει ΤΟΕΒ (στο minagric.gr έχει λίστα με τους ΤΟΕΒ και τηλέφωνα) τα αρδευτικά και υδρευτικά δίκτυα μπορεί να εποπτεύονται από την τοπική ΔΕΥΑ ή αντίστοιχο φορέα

 

2) Η έννοια της άρδευσης αφορά την επαγγελματική καλλιέργεια και για μεγάλες ποσότητες νερού. Δεν υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα να επιλέξεις άρδευση αντί προσωπικής/διάφορης χρήσης

 

3) Με την χρήση που κάνεις, αν χρειάζεσαι αγροτικό ρεύμα, τι ποσότητες νερού αντλείς, κτλ. Όλες έχουν πλεονεκτήματα κα μειονεκτήματα, αλλά και παγίδες.

 

5) Μάλλον όχι

 

6) Α - Το σημείο να είναι ελεγμένο είτε με GPS είτε με προσωπική γνώση της θέσης, γιατί έχει παρατηρηθεί από αρκετούς που είτε βαριούνται είτε δεν κατέχουν το αντικείμενο, η "μπακαλίστικη" μέθοδος του ζητάω συμβόλαια από χωράφια και το βάζω κάπου εκεί γύρω και η άλλη πιο δημοφιλής του βάζω τον αγρότη να μου το δείξει στο google earth ή το ktimanet ( προσωπική εμπειρία ετών: 40-50% πιθανότητα να το βρεις σωστά) οπότε μπαίνει το σημείο υδροληψίας σε λάθος σημείο ή σε έκταση αλλουνού ή σε χωράφι/ιδιοκτησία που δεν αφορα την άδεια και μετά τρέχετε όλοι για μήνες με την άδεια και ζητάει η υπηρεσία ξανά τα στοιχεία.

Β - Παρομοίως, δεν δίνεται πλέον άδεια χωρίς αυτοψία οποτε το υδρόμετρο πρέπει να μπει υποχρεωτικά από πριν και όπως ανέφερα παραπάνω να έχει μπει σωστά το σημείο για να το βρούνε

Γ - Τα όρια της ποσότητας νερού δεν είναι πλέον τα κλασσικά από το γνωστό ΦΕΚ (ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΡΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΚΥΑ ΑΡ.ΠΡΩΤ. Φ/16/6631/1.6.1989(ΦΕΚ Β' 428)) αλλά αυτά που προσδιορίζει το νέο Σχέδιο Διαχείρισης για κάθε περιοχή. Αυτή είναι η οδηγία που έχουν δώσει οι Αποκεντρωμένες στις Περιφέρειες.

Link to comment
Share on other sites

 

 

2) Η έννοια της άρδευσης αφορά την επαγγελματική καλλιέργεια και για μεγάλες ποσότητες νερού. Δεν υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα να επιλέξεις άρδευση αντί προσωπικής/διάφορης χρήσης

 

3) Με την χρήση που κάνεις, αν χρειάζεσαι αγροτικό ρεύμα, τι ποσότητες νερού αντλείς, κτλ. Όλες έχουν πλεονεκτήματα κα μειονεκτήματα, αλλά και παγίδες.

 

 

Β - Παρομοίως, δεν δίνεται πλέον άδεια χωρίς αυτοψία οποτε το υδρόμετρο πρέπει να μπει υποχρεωτικά από πριν και όπως ανέφερα παραπάνω να έχει μπει σωστά το σημείο για να το βρούνε

Γ - Τα όρια της ποσότητας νερού δεν είναι πλέον τα κλασσικά από το γνωστό ΦΕΚ (ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΡΔΕΥΤΙΚΩΝ ΑΝΑΓΚΩΝ ΒΑΣΕΙ ΤΗΣ ΚΥΑ ΑΡ.ΠΡΩΤ. Φ/16/6631/1.6.1989(ΦΕΚ Β' 428)) αλλά αυτά που προσδιορίζει το νέο Σχέδιο Διαχείρισης για κάθε περιοχή. Αυτή είναι η οδηγία που έχουν δώσει οι Αποκεντρωμένες στις Περιφέρειες.

1.αγροτικό ρεύμα δεν θα χρειαστώ. Αν επιλέξω άλλη χρήση , (δηλαδή ποιά προτείνεις) απαιτείται και χημική έκθεση?

2.Θα έρθουν να βάλλουν υδρόμετρο και πότε?

3. Εγώ έχω μία επιφανειακή και μία υποβρύχια αντλία, που χρησιμοποιώ αν ά περίσταση και συνήθως είναι χαλασμένη. Πρέπει να μπουν 2 υδρόμετρα ? ή ένα που να πιάνει σε κοινό σημείο (κολλεκτέρ) και των δύο?

4. τα νέα όρια ποσότητας νερού που τα βρίσκω? αντικαθιστούν την ΚΥΑ του 1989?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1.αγροτικό ρεύμα δεν θα χρειαστώ. Αν επιλέξω άλλη χρήση , (δηλαδή ποιά προτείνεις) απαιτείται και χημική έκθεση?

2.Θα έρθουν να βάλλουν υδρόμετρο και πότε?

3. Εγώ έχω μία επιφανειακή και μία υποβρύχια αντλία, που χρησιμοποιώ αν ά περίσταση και συνήθως είναι χαλασμένη. Πρέπει να μπουν 2 υδρόμετρα ? ή ένα που να πιάνει σε κοινό σημείο (κολλεκτέρ) και των δύο?

4. τα νέα όρια ποσότητας νερού που τα βρίσκω? αντικαθιστούν την ΚΥΑ του 1989?

 

1. Για υδρευτική/κτηνοτροφική απαιτείται ανάλυση νερού (από πιστοποιημένο πάντα εργαστήριο, γιατί έχει παρατηρηθεί να βάζουν κάποιοι αναλύσεις από άλλες μελέτες/εργασίες/ερευν. προγράμματα) -δεν δίνεις χημική έκθεση απλά βάζεις το χαρτί από το εργαστήριο και αναφέρεις τα αποτελέσματα στην έκθεση της άδειας

2. Το υδρόμετρο υποχρεούται να το βάλει ο ιδιοκτήτης και δίνει αποδεικτικό και την αρχική μέτρηση στην άδεια νερού

3. 1 υδρόμετρο

4. Δες τα Σχέδια Διαχείρισης ή επικοινώνησε με το Τμήμα Υδροοικονομίας (καλύτερα)

Link to comment
Share on other sites

1.για το 4 βρήκα αυτό 

http://wfd.ypeka.gr/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=2&id=8&Itemid=12

 αλλά δεν καταλαβαίνω πώς να βρώ την μεγιστη ποσότητα νερου, ενώ η  ΚΥΑ ΑΡ.ΠΡΩΤ. Φ/16/6631/1.6.1989(ΦΕΚ Β' 428) είχε ανάλογα τα δέντρα , τα στρέμματα κλπ, και έβγαζες πόσα χρειάζεσαι για να μπεί στην αίτηση.

2. τελικά δεν κατάλαβα στην θέση μου (.Εγώ δεν είμαι αγρότης, έχω σπίτι εξοχικό με βεράντες , λουλούδια, πράσινο και  απλά έχω και δεντρα αρκετά στο χωράφι που είναι μέσα το σπίτι (ελιές , εσπερειδοειδή, και μερικά οποροφώρα για ιδία χρήση)  και καλλιέργιες για προσωπική χρήση (π.χ ντομάτες, κρεμμύδια κλπ)) τι χρήση θα έβαζες? .΅Είχες πεί πιό πάνω << προσωπικής/διάφορης χρήσης>> . υπάρχει τέτοια χρήση? . ή μήπως στην κατηγορία   << η. Λοιπές περιπτώσεις χρήσης ύδατος που δεν περιγράφονται παραπάνω>>, να προσθέσω και τί?

 

 

3. τώρα έκανα αναζήτηση στο διαυγεια και βρήκα μερικές αδειες χρήσης. Οί περισσότερες δεν έχουν υδρόμετρο και σου λένε απλά υποχρεωτικά εντός ενός μηνός να βάλεις.  Βάζουν άρδευση π.χ για αγροτεμάχιο 4στρ, 2 στρ πράσινο, 1 στρ ελαιώνας, 0.5 εσπερειδοειδή, 0.5στρ καλλωπιστικά κλπ. Οι περισσότερες λένε να βάλεις υδρόμετρο εντός ενός μηνός (από την ώρα που βγαίνει η άδεια), και κάπου λένε εφόσον είναι πάνω από 10m3/μέρα να στέλνεις τα στοιχεία. Τι σημαίνει αυτό?

4. γιατί οι άδειες λένε π.χ από Απρίλιο ώς Σεπτέμβριο= 8500m3 εώς max 9500m3? αν καταναλώνω κάτω από 9000me (π.x 1000m3) κάθε χρόνο (πολύ κάτω από την άδεια πειράζει? Τότε γιατι δίνουν 2 όρια? Μήπως αργότερα βάλλουν αντίτιμο και εκείνο χρεώνεται για 8500m3 και όχι 1000M3 που καταναλώνεις πραγματικά? Το Απρίλιο ώς Σεπτέμβριο πώς το βγάζουν?

5. υπάρχει περίπτωση να αιτηθείς π.χ 2000μ3/ετος και να σου δώσουν 1500?

6. όπως είπα έχω μία αντλία βυθού και μία επιφανείας (για λίγότερο νερό). Τίς δηλώνω και τίς δύο και πώς? ξεχωριστα? ή μπορώ να το αφήσω γενικά <<αντλία>>. Εχω δει πολλές άδειες στο διαυγεια που το έχουν έτσι γενικά, χωρίς ιδιαίτερα στοιχεία

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου κάτι γραμμένο ώστε να δούμε τι χρειάζεται για τις άδειες χρήσης νερού; Χρειάζονται να γίνουν απο κάποιον αρμόδιο (γεωλόγους κλπ);

 

Έχω εγγραφεί στο ΕΜΣΥ πριν μήνες που χρειαζόταν. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.