Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης υπογείου σε θέση στάθμευσης


georgecv

Recommended Posts

Γεια σας γνωρίζει κανείς εάν σε κτίριο που κατασκευάστηκε με ΓΟΚ 73 μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης σε τμήμα του υπογείου από αποθήκη σε garage. Να σημειώσω ότι η απόσταση μεταξύ εδάφους και κάτω επιφάνειας της οροφής υπογείου είναι 1,30 μ.

Link to comment
Share on other sites

ωραία, βεβαιώσου όμως οτι κάτω από το δοκάρι έχεις ύψος 1,90

 

επίσης εφόσον πρόκειται για κλειστή θέση στάθμευσης οι ελάχιστες διαστάσεις πρέπει να είναι 2,60Χ5,00 και είσοδος 2,25

πιθανώς να χρειάζεσαι συναίνεση συνιδιοκτητών για να σου επιτραπεί να σκάψεις τη ράμπα

χρειάζεσαι φωτογραφίες

βεβαίωση στατικής επάρκειας (δεν ξέρω μήπως θέλει και κανέναν υπολογισμό)

υπολογισμό φύτευσης

και έλεγχο ώστε το συνολικο μήκος των εισόδων-εξόδων των αυτοκινίτων είναι μικρότερο ή ίσο του μισού προσώπου του οικοπέδου ή 6 μ

 

οι θέσεις που θα δημιουργηθούν θα δεσμευτούν με συμβολαιογραφική πράξη

Link to comment
Share on other sites

Myri αυτά που αναφέρεις τα έχω ελέγξει και είναι Ο.Κ. το πρόβλημα το έχω με την πολεοδομία που θέλει να προσμετρήσει το garage στο Σ.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο σου ζητάνε να μετρήσει στη δόμηση?Αφού πρόκειται για υπόγεια και όχι ισόγεια θέση γιατί?Μήπως επειδή η οροφή του υπογείου ξεπερνά το 0.80 cm όπως ισχύει τώρα με το Ν. Σουφλιά ?

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα

-------

ΠΔ/3-8-87. (ΦΕΚ-749/Δ/10-8-87).

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=1003

ΑΡΘΡΟΝ-1.

Ο χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων για την εξυπηρέτηση των κτιρίων σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν-960/79 όπως τροποποιήθηκε με το Ν-1221/81 μπορεί να είναι στεγασμένος υπέργειος ή υπόγειος ή και μη στεγασμένος υπαίθριος χώρος, όπως ορίζεται ειδικότερα στις επόμενες παραγράφους:

1. Ως στεγασμένος χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί:

α) υπόγειος χώρος του κτιρίου.

-----------

Εγκύκλιος 5/2009 για ΗΧ και υπόγεια

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=762

1.2.- Με την παρ. 1 του άρθρου 41 προστίθεται μετά το εδάφιο (Αγ) της παρ. 1 του άρθρου 7 του Ν. 1577/85 περί ΓΟΚ, εδάφιο (δ) σύμφωνα με το οποίο προσμετρώνταιστο συντελεστή δόμησης του οικοπέδου οι υπέργειοι κλειστοί χώροι στάθμευσης επιβατικών αυτοκινήτων.

----------------

εφόσον σύμφωνα με τον ΓΟΚ 73 μιλάμε για υπόγειο χώρο

με την αλλαγή χρήσης πρόκειται για υπόγειο χώρο στάθμευσης

που δε μετρά στη δόμηση

να πεις στην πολεοδομία πως προσμετρώνται μόνο οι υπέργειοι κλειστοί χώροι στάθμευσης

όχι οι υπόγιοι

τώρα αν στα πρήζουν για το ύψος της οροφής του ισογείου

υπενθύμισέ τους πως το ύψος της οροφής του υπογείου είναι σύμφωνο με τον ΓΟΚ 73

άρα νομίμως υφιστάμενο

και γενικότερα να αφήσουνε τα παραμύθια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

εχω ενα ερωτημα. Ειμαι ιδιοκτητης δυο θεσεων παρκινκγ σε υπογειο πολυκατοικιας (ανεξαρτητες οριζοντιες ιδιοκτησιες) τη μια διπλα στην αλλη. το καταστατικο τις ονομαζει (θεσεις σταθμευσης αυτοκινητου) Σε αυτες μπορω να βαλω πολυ ανετα δυο αυτοκινητα και δυο μοτοσικλετες μεσα στα ορια των δυο ενωμενων θεσεων. Μπορει καποιος να μου το απαγορευσει? Εχω το δικαιωμα να βαλω ενα αμαξι και 4 μοτοσικλετες? Με δεσμευει ο χαρακτηρισμος? ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.