Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο ευχαριστημένοι είστε από τους υπεργολάβους σιδεράδες;


VVT

Recommended Posts

Χαχαχαχαχα...εσύ και ο Γιάννης από την Ίο..τέλος πάντων.

 

Φίλε μου με εάν πληρωθείς με το κιλό σίδερο και όλες τις πλάκες σε 5όροφη οικοδομή από Φ10/15 εσύ τις κάνεις Φ10/12 π.χ ...δεν κλέβεις ?!

 

Όταν μου βάζεις ένα σωρό αγκυρώσεις )του σεισμού που λέμε) εκεί που δεν χρειάζονται π.χ. γιατί δεν είχες μικρότερο σίδερο και τα κόβεις και όσο θες δεν κλέβεις ?

 

Για να μην πω για τα θεμέλια που γίνεται ο χαμός (καλά εκεί ο μπετατζής είναι χειρότερος..!).

 

Τώρα για μάντρες και παραλαβές και αυτά δεν σχολιάζω...εκεί και να κλέψει η μάντρα καλά κανει εάν δεν τους κοιτάει κανείς.

 

Αλλά εγώ σου δίνω δίκιο γιατί από τους εργολάβους ξεκινάει το στραβό και οι εργολάβοι ξέρουν τι γίνεται.

 

Ας μήνουμε στην ποιότητα της δουλειάς. Πρέπει να καθιερωθούν σχολές για το επάγγελμα σας. Η λογικά, η δουλειά είναι το μεγαλύτερο σχολείο δεν αρκεί. Αλλάξανε τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω μαζι σου μονο στο τελευταιο....γιατι στα υπολοιπα πιστευω οτι εισαι υπερβολικος....και θα σου εξηγησω γιατι....αυτο που λες μπορει να γινει μονο οταν ο μαντρας κανει και την τοποθετηση....γι αυτο αναφερθηκα προηγουμενως κατα ποιον τροπο δουλευουν την τοποθετηση....

 

Παρακαλώ μην παραθέτετε το αμέσως προηγούμενο μήνυμα για λόγους οικονομίας του Φόρουμ!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Αφού εσύ είσαι υπερεργολάβος σιδεράς, εσύ επιλέγεις την μάντρα και την ποσότητα οπλισμού. Τι σχέση έχει ο μαντράς ?

 

Εν πάσει περιπτώση δεν λέω ότι θα γίνεις πάμπλουτος με το να κλέψεις στα σίδερα και ούτε λέω ότι είναι το μείζον θέμα. Όμως πολλές φορές είναι εκνευριστικό και μοιάζει ο σιδεράς να με κοροιδεύει μπροστά στα μάτια μου. Το σημαντικό είναι ότι εάν παραγίνει το κακό ο εργολάβος θα έρθει να με κράξει και θα πει ότι είμαι αντιοικονομικός μηχανικός.

 

Συγνώμη κιόλας που ξεσπάω σε εσένα αυτά που θέλω να πω σε άλλους αλλά δεν μπορώ .

 

Κάποια λάθη που έχω πετύχει είναι:

 

1) Ελειπές δέσιμο στις κολώνες. Βάλτε λίγο συρματάκι ρε παιδιά σε όλο το ύψος της κολώνας που τα κουνάμε και πάνε πέρα δώθε.

 

2) Να κατεβαίνει ο μανδύας μέχρι κάτω. Προσθήκη πρόσθετου τσερκιού στη βάση εάν χρειαστεί.

 

3) Σε κολώνες μορφής Γ ή Τ τι κάνουμε ? Βάζουμε στην μία μεριά μανδύα και στην άλλη ότι κάτσει ? Εκεί δεν γίνεται με μανδύα! Θέλει τσέρκι με το χέρι εναλάξ προς κάθε κατεύθυνση.

 

4) Αναμονές τουλάχιστον 1 μέτρο

 

5) Να μπαίνουν τα πρόσθετα S σίδερα στα τοιχώματα καθ ύψος τα οποία έχουν την σημασία τους .

 

6) Στα τοιχώματα γενικά τα οριζόντια σίδερα δεν είναι πάντα ανά 25 εκ. που τα βάζετε!! Είναι και πιο πυκνά. Λεπτομέρειες των ξυλοτύπων γενικά.

 

Πολλά άλλα υπάρχουνε που αφορούνε την ποιότητα του οπλισμού, τα δοκάρια κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το κλεψιμο, ας το αφησουμε λιγο στην ακρη, για την ποιοτητα της δουλειας να μιλησουμε.

 

1.αγκυρωσεις. Εχουν τη σημασια τους. Καντε τις

2. Επικαλυψεις. Ομοιως

3.συντηρηση σκυροδεματος

4.σωστη διαστρωση και δονηση

 

εγω ειμαι νεος αλλα δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑ να αγαπει τη δουλεια του. Κανεναν να μενει μια ωρα παραπανω για διορθωσει τη μλκ του. Κανενα που να κανει αυτο που του λες χωρις να κοιταει την ευκολια του.

 

Θα του πεις κατι, με τα χιλια ζορια θα σου πει οκ και το επομενο δευτερολεπτο θα κανει του κεφαλιου του.

 

Δεν ξερεις απο που θα σου ερθει

 

Εχω δεσει σιδερα μονος μου που ηταν αδετα, εχω βαλλει προσθετα το απογευμα που πηγα για ελεγχο γτ τα ξεχασαν, εχω πεταξει απο τους κομβους μεχρι κ κουτακι μπυρας μια ωρα πριν την σκυροδετηση, εχω σηκωσει σιδερα για μην ακουμπανε στηον ξυλοτυπο. Απορω τι αλλο θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Nα μην πιάσουμε καλύτερα το θέμα των μέτρων ασφαλείας.

Οι σιδεράδες είναι ίσως οι πιό απείθαρχοι και ριψοκίνδυνοι.

Δεν κατάλαβα ποτέ π.χ. γιατί δεν έχουν την υποχρέωση οι ίδιοι να φτιάξουν έναν πύργο να πατάνε σωστά για να ρίχνουν τα σίδερα στις κολώνες.

 

Όσον αφορά στην ποιότητα της δουλειάς υπάρχουν συνεργεία και "συνεργεία".

Μπορεί κανείς να βρει από λάθη κατανόησης των σχεδίων μέχρι δέσιμο του στυλ μέχρι να σκυροδετηθεί η πλάκα όλα τα σίδερα να είναι κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Ένα λάθος που επίσης κάνουν, αρκετοί από τους σιδεράδες, είναι να πιστεύουν ότι οι γυναίκες μηχανικοί δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε ένα Φ8 από ένα Φ10. Την πρώτη φορά που κατάλαβα ότι όλα τα δοκάρια του υπογείου ήταν σιδερωμένα με τσέρκια διαφορετικά από αυτά που έδειχνε η μελέτη, εγώ τους έβαλα και τα ξηλώσανε όλα. Η αλήθεια είναι ότι δεν άλλαζε και κάτι από αυτό, αλλά κάπως έπρεπε να καταλάβουν ότι αυτό δεν πρέπει να ξαναγίνει.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ηρεμα...με πηρατε απο το λαιμο!!!!Σε ποιον να πρωτοαπαντησω δεν ξερω....θα σας παρω με την σειρα....

 

Για τον φιλο nic:

 

Στην αρχη του post ειχα αναφερθει για τα μερη και με ποιο τροπο γινεται η τοποθετηση...στην πολη μου π.χ. αυτος που αποφασιζει σε ποια μαντρα θα κοπουν τα σιδερα ειναι ο ιδιοκτητης ή ο αντιπαροχεας αντιστοιχα.

Αρα λοιπον ο υπεργολαβος δεν εμπλεκεται πουθενα στην κοπη του σιδηρου,ειναι μονο στην τοποθετηση.

Στα υπολοιπα που λες εχεις δικιο απολυτο...για δεσιματα κ.τ.λ.

Προσωπικα το συνεργειο που εχω δενει παντα με διπλο συρμα,γιατι ειχαμε συνηθισει απο γαλαριες και γεφυρες που φτιαχναμε και μας κακοφαινεται το μονο...εστω κι αν ειναι οικοδομη...τα s που λες ειναι πολυ σωστο...κανενας δεν τα βαζει γιατι το θεωρουν μηδεν..δεν γνωριζουν ομως οτι δουλευει σαν τσερκι...

 

για τον φιλο τον terry:

 

Ομοιως και εσυ εχεις δικιο για επικαλυψεις κ.τ.λ. λες και χαθηκαν οι αποστατες....θα σταθω ομως στο ποιο σημαντικο που ειπες και που ειναι αρχη μου-ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ-

με αυτο πιστευω οτι τα ειπες ολα....

 

Για τον φιλο Αthan:

 

Συμφωνω για τα μετρα ασφαλειας απολυτα....αυτη την εποχη φτιαχνουμε ενα τουνελ στυλ cut & cover και η μονη τους παρατηρηση απο το πρωι μεχρι το μεσημερι ειναι τα κρανη.....ποτε δεν τα φοραμε....ειμαστε και νεοι...μην μας πεσουν και τα μαλλια απο τωρα...

 

──────────────────────────────────────────────

Παράβαση Κανόνα 5 περί διαδοχικών δημοσιεύσεων. Τηρούμε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

 

Για την φιλη zena13:

 

ναι πολλοι το πιστευουν αυτο...το πιστευα και γω αυτο παλια....μεχρι που μια μηχανικος αποδειχθηκε Αρχιμηχανικος....και πραγματικη γνωστης του αντικειμενου....υπαρχου βεβαια και οι εξαιρεσεις...οπως π.χ. μπα ειναι ψηλα δεν ανεβαινω να παραλαβω...ριξε μπετο καλουπατζη....

 

Αληθεια θα κανω ενα post και για τους μηχανικους με τιτλο.....ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ...

θα το αντεξετε να σας πω μερικες ιστοριουλες απο τους συναδελφους σας?????????????

Link to comment
Share on other sites

ναι και τους εβαλα και να τα ηλεκτροσυγκολησουν

Βλέπω ότι είσαι τοπογράφος "Η Τοπογραφία στους Τοπογράφους-αρκετά πια.".

 

Βέβαια αυτό θα έκαναν και πάμπολοι πολιτικοί (σχεδόν όλοι) οπότε δεν έχει και τόσο πολύ σημασία.

 

Σε ενημερώνω λοιπόν, όπως και τους υπόλοιπους συναδέλφους (πολιτικούς, αρχιτέκτονες κ.λπ.) που ασχολούνται με τη οικοδομή, γιατί με την οικοδομή ασχολούνται οι πάντες, ότι με τον EC8/5.6.3 οι συγκολλήσεις απαγορεύονται στις κρίσιμες περιοχές.

 

Ο δε ΚΤΧ2008 το έχει ενσωματωμένο αυτό δίπλα στην 7.3.3.

 

Αυτό επιβεβαιώνεται πανεύκολα πειραματικά και όσοι το έχουν κάνει μπορούν να επιβεβαιώσουν την ορθότητα της απαγόρευσης και οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι είσαι τοπογράφος "Η Τοπογραφία στους Τοπογράφους-αρκετά πια.".

ελα ντε.και εγω κάποια στιγμη το σκεφτηκα και ειπα:καλα οι πολιτικοί μηχ να μπλεκοντε με την οικοδομη,ειναι η δουλειά τους,εσυ τι θες και μπλέκεις με το χτικιό (την οικοδομή δηλαδη).και ανακάλυψα οτι έχουμε ενα πολυ πολυ ωραιο αντικείμενο.την Τοπογραφία.

και το ανακάλυψα καθοσον ειχα διαπιστώσει οτι με τους πελατες των Τοπογραφικών

γινόμασταν φίλοι στο τελος,ενω με τους πελατες για οικοδ αδειες ....ουτε που ξαναμιλιόμασταν.

οπότε ....την εκανα και βρήκα την υγειά μου..εδώ και 15χρόνια.

(το περιστατικό με την ηλεκτροσυγκόληση εγινε πριν το 1995)

sory για το off topic

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.