Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

2 ώρες πριν, dimidomo said:

Θέλω να σχεδιάσω μεταλλικο κτήριο με πάνελ πλαγιοκαλυψης κ οροφής. Υπάρχει κάποιος τρόπος; Η έστω κάποιο texture;

Γιατί δεν χρησιμοποιείς τον τρόπο του ArchiCAD ?

 

as.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimidomo said:

Ήταν η δεύτερη μου σκέψη μετά τα accessories

Δεν νομίζω να βολεύει σε τοίχους να βάλεις curtain wall όταν θες να έχεις ανοίγματα 

Link to comment
Share on other sites

- Για τη στέγη δεν υπάρχει κανένα θέμα, υπάρχουν τα παρελκόμενα και καλύπτουν πλήρως.

- Για την πλαγιοκάλυψη διακρίνεται η περίπτωση πάνελ και η περίπτωση απλής τραπεζοειδούς :

1. Για τα πάνελ, η απλή και γρήγορη μέθοδος είναι τοίχοι με την κατάλληλη υφή και διαγράμμιση (έχει τέτοιες ή φτιάχνεις τις δικές σου). Η περίπλοκη μέθοδος (και μόνο για ένα λεπτομερειακό 3D) είναι πλήρες στήσιμο των τοίχων με τα ανοίγματα και στο τέλος μια απλή πράξη με τελεστές μικρές ράβδους για τη δημιουργία της μικρής σκοτίας των όψεων. Στο 90% των περιπτώσεων δεν αξίζει τον κόπο...

2. Για την τραπεζοειδή λαμαρίνα, υπάρχει στη βιβλιοθήκη κατάλληλο αντικείμενο (πλήρως διαμορφώσιμο) που μπορεί να μπει πάνω στον σκελετό μόνο του ή ως εξωτερική επένδυση σε συμπαγή τμήματα των τοίχων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τους τοίχους τους ειχα δουλέψει έτσι όπως περιγράφεις στο 1, με τον δύσκολο τροπο...και ήθελα κάτι ποιο εύκολο. Δεν μπόρεσα να βρω surface για να βάλω.

Για το 2 ποιο είναι το αντικείμενο;

Λύση 2 3D2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.