Μετάβαση στο περιεχόμενο

Archicad Tips & Tricks


Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος τρόπος (σε στυλ magic wand) να υποδείξεις το σχεδιασμό γραμμής ή πλευράς fill κλπ. εφαπτόμενα σε υπάρχουσα καμπύλη - στα όρια του μήκους της;

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι σε κάποιο σχέδιο υπάρχει μια περίεργη καμπύλη - σε κάτοψη - επιφάνεια. Θέλω να ορίσω ένα στοιχείο (raster πχ.) που να ακολουθήσει το καμπύλο τμήμα. Αν κάνω κλικ στα άκρα του, δημιουργεί μια χορδή και δεν ακολουθεί το σχήμα της καμπύλης. Το magic wand επίσης δε λειτουργεί σωστά γιατί παρεμβάλλονται και άλλα σχεδιαστικά στοιχεία. Μπορώ να υποδείξω άκρα για τη σχεδίαση στοιχείου με μη ευθύγραμμο τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

Εχω δυο χαρτες και θελω να βαλω απο κατω τον εναν και απο πανω τον αλλο (διαφανη) ετσι ωστε να φαινονται και οι δυο. Πως μπορω να το κανω;

Link to comment
Share on other sites

Yπάρχει κάποιος τρόπος να μετακινούμαι μέσα στο σχέδιο (μέσω της εντολής zoom π.χ) όταν γράφω ένα κειμενάκι μέσω text ?

 

Συχνα τυχαίνει να ξεχναω π.χ μία διάσταση και να πρεπει να ''βγω'' από την εντολή text για να μετακινηθω μέσα στο σχέδιο και να δω την διάσταση.

 

Στο Autocad το ζοομ ειναι ενεργοποιημενο παραλληλα με το text...

 

@ gio : Φανταζομαι το show as trace reference δεν σου κανει ε?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχω μία ορθογωνια κατασκευη και μονοριχτη σκεπή πως αλλάζω τον τοίχο έτσι ώστε να "γεμίχει το τριγωνάκι μεταξυ του τοίχου και της σκεπής???

 

ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

 

71019328.png

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Occultist δεν καταλαβαινω τι θελεις να κανεις. ανεβασε ενα σχεδιακι αν μπορεις

 

gio προφανως οι χαρτες θα ειναι φωτογραφιες (drawings) απο τα settings υπαρχει επιλογη transparrency ενα τικ ειναι

 

salpigoal όχι δεν γίνεται (μια λύση γραφε οτι θες σε word στο archicad κανε zoom in ή out και μετα ανοιξε ενα text και κανε paste απο word)

 

michalisp αυτο που ψαχνεις ειναι το trim to roof υπαρχει και σε εικονιδιο

Edited by st2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@st2, Έστω ότι έχω πχ. μια κάτοψη πισίνας με καμπύλο, ακανόνιστο σχήμα και θέλω να ρίξω μέσα ένα fill η ένα χώρο. Μπορώ να το κάνω χωρίς magic wand, επειδή μέσα έχει και άλλα άκυρα σχεδιαστικά στοιχεία από autocad και δεν πιάνει το αυτόματο; Να δείχνω δηλαδή διαδοχικά ένα-ένα τα καμπύλα τμήματα και να κλείσω την κάτοψη για τη δημιουργία fill, γίνεται; Πως κάνουμε σε ένα πολύγωνο και δείχνουμε τις ακμές μία-μία; Γίνεται με καμπύλα τμήματα;

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο να στο περιγράψει κάποιος από απόσταση

Αλλά

1.ή κάνε ένα τετράγωνο φιλ και μετά επέλεξε μια μια τις κορυφές του, πρόσθεσε και άλλες (κορυφές -όσες θεωρείς αρχικά απαραίτητες-υπόψη ότι μπορείς να προσθέσεις άπειρες σε οποιαδήποτε στιγμή-δηλ και αργότερα)

μετά πίασε μία πλευρά του (με το ποντίκι σε επιλογή μερσέντες)

διάλεξε το εικονίδιο καμπύλη από την πρόσθετη μπάρα εργαλείων που εμφανίζεται μέσα στηνοθόνη σου και κατόπιν δείξε την καμπύλη προσαρμογής

 

2. ή κάνε με φιλ με το μαγικό και μετά κάνε όσες αφαιρέσεις φίλ θέλεις

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

@st2, Έστω ότι έχω πχ. μια κάτοψη πισίνας με καμπύλο, ακανόνιστο σχήμα και θέλω να ρίξω μέσα ένα fill η ένα χώρο. Μπορώ να το κάνω χωρίς magic wand, επειδή μέσα έχει και άλλα άκυρα σχεδιαστικά στοιχεία από autocad και δεν πιάνει το αυτόματο; Να δείχνω δηλαδή διαδοχικά ένα-ένα τα καμπύλα τμήματα και να κλείσω την κάτοψη για τη δημιουργία fill, γίνεται; Πως κάνουμε σε ένα πολύγωνο και δείχνουμε τις ακμές μία-μία; Γίνεται με καμπύλα τμήματα;

 

αντέγραψε το περίγραμμα της πισίνας σε ένα καθαρό άσχετο μέρος, βάλε το fill με το αυτόματο, πάρε το fill και βαλ' το στην πισίνα, σβήσε το βοηθητικό περίγραμμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.