Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Πράξη εφαρμογής και δικαίωμα αναλογισμού


hill

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

 

Θα ήθελα την άποψη σας για το εξής θέμα: είμαι κάτοχος δυο όμορων οικοπέδων στη Αρτέμιδα ενός 184τμ στο οποίο έχω 100% κυριότητα και του διπλανού που έχει έκταση 378τμ και είμαι κάτοχος του 33%. Με την κύρωση της πράξης εφραμογής το οικόπεδο των 378τμ (που έχω κατοχή 33%) ρυμοτομήθηκε λόγω διάνοιξης δρόμου και το αρχικό οικόπεδο των 184τμ έγινε 333τμ με αιτιολογικό στην οριστική καταχώρηση στο κτηματολόγιο το δικαίωμα αναλογισμού. Εφόσον πρόκειται να πουλήσω το εν λόγω οικόπεδο θα έχω πρόβλημα που διαφέρει το αρχικό οικόπεδο, με τη νεα εκταση 333τμ? Ουσιαστικά τά νέα όρια του οικοπέδου διευρυνθηκαν μετά την ρυμοτόμηση του όμορου οικοπέδου στο οποίο έιχα το 33%, αλλά υπάρχει περίπτωση αυτό το γεγονός να μου μεταβάλλει το ιδικτησιακό καθεστώς του αρχικού οικοπέδου? Οφείλω αποζημίωση για το τμήμα που προσαρτήθηκε στο αρχικό οπικόπεδο στα άλλα 2/3 των ιδιοκτητών (οι οποίοι δεν εμφανίζονται πουθενά στο κτηματολόγιο)? Ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα της πράξης εφαρμογής αναφέρονται και οι ιδιοκτήτες και τα ποσοστά τους και οι υποχρεώσεις τους.

Στην δικιά σου περίπτωση τι αναφέρει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.