Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατεδάφιση με τη χρήση αεροσυμπιεστών (κομπρεσέρ)


 

Recommended Posts

Με την αξιοπιστία και τη σοβαρότητα που διέπει την εταιρία μας, σε λίγες μέρες πρόκειται να αναρτηθούν στα blogs μας οι μετρήσεις που έγιναν κατά τη διάρκεια κατεδάφισης με τη χρήση αεροσυμπιεστών (κομπρεσέρ) στους υπό καθαίρεση 2 ορόφους κατοίκιας στην περιοχή του Βόλου. Οι μετρήσεις έγιναν κατόπιν εντολής της DEMCON από την ομάδα του κ.Χατζηγιαννέλη, αποδεικνύουν ότι η κατεδάφιση δεν επηρέασε στο ελάχιστο το εναπομείναν τμήμα του κτιρίου και πιστοποιούν την ασφάλειά του για μελλοντική ανέγερση.

 

 

Παρακαλώ μην αναρτάτε τα μηνύματα σας σε άσχετες με το θέμα σας κατηγορίες.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε σε νέο θέμα, πλέον εδώ.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Θα είχε ενδιαφέρον μία τέτοια ενημέρωση, αρκεί να γίνει στα πλαίσια των Κανόνων του Φόρουμ και με τρόπο που να μην οδηγεί σε διαφήμιση της εταιρείας σας.

 

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ενδιαφέρον θέμα, πως και έμεινε θαμμένο τόσους μήνες; Πράγματι, και η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι η κατεδάφιση με πιστόλια αέρα δεν επιφέρει τις θρυλούμενες στον τεχνικό κόσμο συνέπειες για το απομένον τμήμα του φορέα. Μάλιστα είχα περίπτωση προσθήκης στην οποία η καθαίρεση μέρους του υφισταμένου έγινε χωρίς να διακοπεί η οίκηση του υφισταμένου και χωρίς να ξεκολλήσει το παραμικρό κομματάκι σοβά οροφής.

Πρέπει εξάλλου να σημειώσω ότι και η θεωρία δεν υποστηρίζει την άποψη που θέλει να αναπτύσσονται δομικές βλάβες λόγω των κραδασμών...

Φυσικά το μεγάλο πλεονέκτημα της κατεδάφισης με "κομπρεσέρ" είναι ότι μένουν ανέπαφοι οι οπλισμοί οι οποίοι μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν...

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρων. Πρέπει όμως να μας δώσετε και περιγραφή του κτίσματος (ύψος, όρια, περιοχή πλάτος δρόμου κ.λ.π.) καθώς και περιγραφή του τρόπου απομάκρυνσης των μπάζων (αν έχετε και φωτογραφίες). Επίσης την διαδικασία που χρησιμοποιήθηκε κατά σειρά από τους άνω ορόφους προς τους κάτω.

Link to comment
Share on other sites

για να μην εχουμε ζημιες στο κομματι που μενει πρεπει να υπαρχει σωστη επιβλεψη...

 

οταν ο αεροσυμπιεστης εφαρμοζεται στο τμημα του κομβου υποστηλωματος ο οπλισμος δεχεται μεγαλη καταπονηση στην καθετη συνιστωσα...εχω δει να ανοιγει το υποστηλωμα στην βαση του απο αυτο το λογο....

 

 

και εχω και μαι επιφυλαξη κατα ποσο ο οπλισμος που απομενει εχει τις ονομαστικες του αντοχες η εχει δεχτει μια μειωση

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά το μεγάλο πλεονέκτημα της κατεδάφισης με "κομπρεσέρ" είναι ότι μένουν ανέπαφοι οι οπλισμοί οι οποίοι μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν...

 

Ναι, αλλά με τι εναπομένουσα τάση συνάφειας μπετόν - οπλισμού.

Ειδικά εαν πρόκειται για St1...

 

...εχω δει να ανοιγει το υποστηλωμα στην βαση του απο αυτο το λογο....

 

Μάλλον θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην σκυροδέτηση που εμφανίστηκε με την ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά με τι εναπομένουσα τάση συνάφειας μπετόν - οπλισμού.

 

Πράγματι, αν δεν δοθεί η δέουσα προσοχή μπορεί να γίνει ζημιά, ακόμη και να κοπούν σίδερα από το μακάπι ή απλώς να "διαταραχθούν".

Με την σωστή εργασία όμως η ζημία περιορίζεται σε πολύ αποδεκτά πλαίσια. Ωστόσο, σε ο,τι κατάσταση και να βρίσκεται ο εναπομένων οπλισμός, θα είναι σίγουρα καλύτερο από τον καθόλου οπλισμό που αφήνει η αδιατάρακτη.

Πχ, όταν κόβεις στο όριο μίας πλάκας με αδιατάρακτη οι αρνητικές ροπές δεν μπορούν να πάνε πουθενά. Όταν όμως ο οπλισμός διατηρηθεί μπορεί να αγκυρωθεί στην νέα κατασκευή και να παραλάβει φορτία (και άρα η στήριξη της πλάκας ροπές)

Φυσικά η διατήρηση του οπλισμού δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι δεν θα χρειαστούν βλήτρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία.

Σε 3όροφο που έκαναν καθαίρεση της απόληξης του κλιμακοστασίου για τοποθέτηση στέγης, εμφανίστηκαν τριχοειδής ρωγμές σε δοκούς όπως και ρωγμές και στις ενώσεις της τοιχοποιίας με δοκούς και στύλους αλλά και κάποιες παλιές ρωγμές στην πλάκα που μεγάλωσαν.

Αυτά εμφανίστηκαν μέχρι και το ισόγειο.

Οι ρωγμές φαίνονταν νέες.

Έγινε χρήση του κομπρεσέρ για 2 ώρες επί 2 ημέρες και την 3η ημέρα 2 ώρες το πρωί και 2 το απόγευμα.

 

Το μηχάνημα που δούλεψε, μου είχαν πει πως ήταν μοντέλο Υ500

 

υ.γ. Φυσικά με φώναξαν κατόπιν εορτής...

Link to comment
Share on other sites

για light πραγματάκια παρήγγειλα αυτό.

 

Ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου και να σπάσω τίποτα !!:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.