Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συντελεστής δόμησης σε οικόπεδο με δύο πρόσωπα βάσει του ΒΔ.1.9.69


Recommended Posts

Πελάτης μου έχει αγοράσει αυτά τα δύο οικόπεδα. Βρίσκονται σε παλιό σχέδιο πόλης και για τους όρους δόμησης ισχύει το ΒΔ.1.9.69.

 

Σύμφωνα το ΒΔ αυτό ο συντελεστής δόμησης ορίζεται από το πλάτος της οδού στην οποία έχει πρόσωπο το οικόπεδο. Εμένα έχει δύο πρόσωπα.

Για πρόσωπο σε δρόμο πλάτους μέχρι 10μ ο ΣΔ είναι 1.1

Για πρόσωπο σε δρόμο πλάτους μέχρι 12μ ο ΣΔ είναι 1.2

 

1.Εγώ στην περίπτωσή μου με ποιον ΣΔ θα πάω??

 

Το οικόπεδο 2 δεν είναι άρτιο και οικοδομίσιμο. Μπορεί να γίνει συννένωση των 2 οικοπέδων? Τα συνολικό που θα προκύψει είναι κατά κανόνα αρτιο και και οικοδομίσιμο.

 

2. Μπορεί να γίνει η συννένωση? Γίνεται με συμβλαιογραφική πράξη?

post-5598-131887232003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε.

- Από όσο κοίταξα, η παρ.3 του αρ. 7 του ΓΟΚ λέει : ( όπως το αντέγραψα από την εφαρμογή ΓΟΚ85 που υπάρχει στα downloads - καλό θα ήταν να το τσεκάρεις και ο ίδιος)

[...] 3. Ο συντελεστής δόμησης που εφαρμόζεται σε οικόπεδα με πρόσωπο σε περισσότερους κοινόχρηστους χώρους, για τους οποίους ισχύουν διαφορετικοί συντελεστές, είναι ο λόγος του αθροίσματος των γινομένων του μήκους κάθε προσώπου του οικοπέδου επί τον αντίστοιχο συντελεστή δόμησης προς το άθροισμα των μηκών των προσώπων. [...]

Νομίζω πως λύνει τον προβλήματισμό σου.

 

-Αφου το ένα οικόπεδο είναι άρτιο, και το άλλο μη άρτιο και προφανως προσκυρωτέο, κατόπιν αγοράς από τον ίδιο ιδιοκτήτη, συνενούνται (ούτως ή άλλως αυτό θα γίνει και από την οικοδομική άδεια όταν εκδοθεί) και δημιουργούν άρτιο οικόπεδο (βελτίωση της αρτιότητας του πρώτου). Υπάρχει εκτεταμένη ανάλυση στα περί συνένωσης εν γένει γηπέδων αν κάνεις μια αναζήτηση.

 

Ελπίζω να μην λέω κάτι λάθος, περιμένω επιβεβαίωση από τους εμπειρότερους. Καλή συνέχεια!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To διάβασα και γω αυτό που λες στο ΓΟΚ, ειναι υπερβολικο αλλα θα ισχύει φαντάζομαι...

 

Για τη συννένοση συνάδεφλος μου ειπε ότι πρεπει να γίνει και διόρθωση του σχεδίου πόλεως...Ισχύει αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σκεφτώ για ποιό λόγο να πρέπει να γίνει τροπ/ση σχεδίου. Τροποποιήση γίνεται όταν για κάποιο λόγο αλλάζει η ρυμοτομία και η χωροθέτηση των Κ.Χ. χώρων. Για ποιό λόγο αλλαγή στο ιδιοκτησίακό καθεστώς να επιφέρει τροποποίηση σχεδίου?

Link to comment
Share on other sites

Γτ εκεί που έχεις 2 ιδιοκτησίες τώρα έχεις 1...Θα αλλάξουν και οι πίνακες της ΠΕ (αν και νομίζω δεν υπάρχει...)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είπες συνάδελφε, η ένταξη στο σχέδιο δεν έγινε με τις διατάξεις του Ν.1337/83 όποτε δεν υπάρχει Π.Ε.

Αλλά ούτως ή άλλως, το ιδιοκτησιακό θέμα , δεν είναι τροποποιεί το σχέδιο πόλης, μην σε απασχολέι κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.