Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη οικοπέδου


la_arch

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το ύψος που πρέπει να έχει το τοιχείο της περίφραξης σε οικόπεδο εντός σχεδίου σε όριο όπου γειτνιάζει με άλλο οικόπεδο; Αν έχω με τον γείτονα διαφορά ύψους 1 μέτρο (το διαμορφωμένο μου απο το φυσικό του) πόσο ψηλό μπορώ να κάνω το τοιχείο μου απο τη πλευρά μου; Θα πρέπει να ελέγξω το μέγιστο ύψος απο το δικό μου έδαφος ή απο το δικό του;

Ευχαριστώ...

 

Ο ΓΟΛ καλά το λέει ... εκατέρωθεν .... άρα από την υψηλότερη πλευρά του εδάφους της περίφραξης ακόμη κια αν είναι όριο αυτή η πλευρά. Αν το ύψος μετρούνταν από την διαμόρφωση του εδάφους του ιδιοκτήτη που θέλει να κάνει την περίφραξη και αυτός ήταν χαμηλότερα από το όμορο οικόπεδο τότε το κομμάτι του τοίχου μέχρι να φτάσει στο ύψος της διαμόρφωσης του γείτονα δεν νοείται περίφραξη αλλά τοίχος αντιστήριξης. Από εκεί και πάνω έχει δικαίωμα για 1μ συμπαγές και 1.5μ κινητό που θεωρείται τοίχος περίφραξης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.