Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Ο,τι να'ναι!!!!! Ο καθενας ο,τι του καπνισει!!!!

 

Απο ολα αυτα τα διαφορετικα ταρζανοσυστηματα, για να ημαστε σιγουροι, ενα ΦΕΜ παραπανω πρωτοτυπο για εμας και μαι φωτοτυπια το διπλοτυπο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμ, γι' αυτό είπα ότι κάνουν ό,τι τους καπνίσει ... Κάτσε να τσεκάρω : εμένα έχει μπει στρογγυλή, σφραγίδα και υπογραφή του προϊστάμενου του τμήματος (Εισοδήματος). Αυτό εννοείς ;

 

Η δουλειά του Ταμεία τελειώνει στην είσπραξη του παραβόλου. Τι δουλειά έχει ; Επίσης, πως θεωρείται έγγραφο του μηχανικού από τη στιγμή που το καταθέτεις αφού πληρώσεις το διπλότυπο στο ταμείο και επί του οποίου αναγράφεται ο αριθμός (του διπλοτύπου) και επιπλέον μπαίνει και η στρογγυλή ;;;! (αναφέρομαι σ' αυτά που κρατάει η ΔΟΥ). Στρογγυλή π.χ. μπαίνει στην υπεύθυνη δήλωση της οποίας ζητάς γνήσιο υπογραφής (από τα ΚΕΠ ή από οποιαδήποτε Δημόσια Υπηρεσία), τι θα πει αυτό ; Έγγραφο δικό σου είναι. Και αν το καλοσκεφτείς, το έγγραφο (ΦΕΜ) για το οποίο ζητάς τη στρογγυλή, πάλι σε αυτούς θα καταλήξει !

Link to comment
Share on other sites

χε χε πολυ πλακα εχει το θεμα.

 

σημερα εστειλα εναν ανθρωπο να πληρωσει καποια ΦΕΜ μου και για πρωτη φορα στην ιστορια ΔΕΝ εβαλαν στρογγυλη. τα ειδα και αρχισα τις φωνες "δεν τα εκανες καλα" ...

 

καταλαβα. οτι να 'ναι και σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την εφορία βάζουν ή δε βάζουν στρογγυλή ή σφραγίζουν 4 αντί για 3 αντίτυπα για να κραταμε κ εμείς ένα πρωτότυπο....κοινώς...ό,τι να ναι....

 

Και σε κάποιο άλλο ερώτημα που έγινε: ο ταμίας νομίζω σφραγίζει και υπογράφει το διπλότυπο, αφού εισπράξει το ποσό. (είμαι κατά 99% σιγουρος, μιας και στη δική μου εφορία, πρώτα βάζουν στρογγυλή και μετά πληρώνω στο ταμείο -για συντομία το κάνουν προφανώς, να μην ξαναπηγαίνεις για στρογγυλή- και δε θυμάμαι ακριβώς τη σειρά)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πρωτη φορα εδω περα ακουσα για στρογγυλη στο ΦΕΜ.

 

Σε μενα απλως υπογραφει, σφραγιζει και συμπληρωνει τα στοιχεια στο ΦΕΜ η υπαλληλος του εισοδηματος, κοβει το διπλοτυπο το οποιο και υπογραφει, πληρωνω στο ταμειο το διπλοτυπο, το οποιο σφραγιζει και υπογραφει και ο ταμιας και πουθενα στρογγυλη...

 

Το οτι πληρωθηκε το ΦΕΜ φαινεται απο την υπογραφη του ταμια στο διπλοτυπο και μονο. Γι αυτο και κραταω αντιγραφο του διπλοτυπου εγω...

 

Ασε που, ορισμενες ΔΟΥ τουλαχιστον, δε δεχονται παραπανω απο 2 αντιγραφα του ΦΕΜ να συμπληρωσουν.

 

Μυλος...

 

Υ.Γ. Στη Θεσσαλονικη ολα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πρωτη φορα εδω περα ακουσα για στρογγυλη στο ΦΕΜ.

 

Το θέμα δεν είναι να άκουγες από μόνος σου, αλλά να έκανε τον κόπο να σου το πει κάποιος στη ΔΟΥ σου. Τη στρογγυλή δεν τη βάζει ο ταμίας. Πρέπει να πας στο πρωτόκολλο και αν δεν σου το πει κανείς να το κανείς, προφανώς δεν θα το κάνεις... Έχεις περάσει έλεγχο ως τώρα δίνοντας ασφράγιστα ΦΕΜ;

Link to comment
Share on other sites

@Inzaghi

Σωστά τα κάνει ο υπάλληλος του εισοδήματος, αλλά μετά το ταμείο γυρίζεις να πάρεις στρογγυλές ή φεύγεις έτσι? Γιατί κανονικά πρέπει να γυρίσεις, άσχετα αν για συντομία μερικοί βάζουν και στρογγυλή πριν πληρώσεις....

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δε με ειπε για στρογγυλη σε ΦΕΜ.....

 

Και για την ακριβεια εχω καταθεσει τοσο εγω οσο και αλλοι συναδελφοι μου ΦΕΜ χωρις στρογγυλη τοσο για ημιυπαιθριους οσο και για λοιπες αδειες και δεν υπηρξε κανενα μα κανενα προβλημα...

 

Δεν ξερω, πρωτη φορα το ακουω η βλεπω ΦΕΜ με στρογγυλή....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως πρωτη φορα εδω περα ακουσα για στρογγυλη στο ΦΕΜ.

Σε μενα απλως υπογραφει, σφραγιζει και συμπληρωνει τα στοιχεια στο ΦΕΜ η υπαλληλος του εισοδηματος, κοβει το διπλοτυπο το οποιο και υπογραφει, πληρωνω στο ταμειο το διπλοτυπο, το οποιο σφραγιζει και υπογραφει και ο ταμιας και πουθενα στρογγυλη...

Το οτι πληρωθηκε το ΦΕΜ φαινεται απο την υπογραφη του ταμια στο διπλοτυπο και μονο. Γι αυτο και κραταω αντιγραφο του διπλοτυπου εγω...

Ασε που, ορισμενες ΔΟΥ τουλαχιστον, δε δεχονται παραπανω απο 2 αντιγραφα του ΦΕΜ να συμπληρωσουν.

Υ.Γ. Στη Θεσσαλονικη ολα αυτα...

Ακριβώς τα ίδια και στα Τρικαλα. και σε Ο.Α. και σε ΗΧ. Πουθενα στρογγυλη.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που έχω κάνει εγώ σε αρκετές εφορίες είναι η παρακάτω:

Πάω με την δήλωση του ΦΕΜ στο τμήμα εσόδων.

Εκεί αφού εκδώσει το διπλότυπο γράφει πάνω στην δήλωση τον αριθμό του διπλοτύπου και το υπογράφει.

Μετά πάω το διπλότυπο στον ταμία, το πληρώνω, αυτός το υπογράφει (και το σφραγίζει? δεν θυμάμαι) και φεύγω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.