Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Παραδιδεις το ΦΕΜ εις διπλουν σφραγισμενο και υπογεγραμμενο, η υπαλληλος του Εισοδηματος σφραγιζει, υπογραφει και συμπληρωνει πανω και στα δυο αντιγραφα αριθμο πρωτοκολλου και αριθμο διπλοτυπου.

 

Επειτα κραταει το ενα για την εφορια και σου επιστρεφει το αλλο, μαζι με το διπλοτυπο, το υποιο εχει υπογραψει και σφραγισει και στις 2 σελιδες.

 

Επειτα πας στο ταμειο, πληρωνεις την αξια του διπλοτυπου, ο ταμιας υπογραφει και σφραγιζει το διπλοτυπο και στις 2 σελιδες, κραταει την πρωτη και σου επιστρεφει τη δευτερη...

 

Πουθενα στρογγυλη σφραγιδα..

 

Επειτα επισκεπτεσαι το πλησιεστερο φωτοτυπαδικο και βγαζεις μπρος πισω το ΦΕΜ φωτοτυπια (οπως και το διπλοτυπο επισης, αυτο κανω εγω) για τη φορολογικη σου δηλωση, καταθετοντας τα πρωτοτυπα στην Πολεοδομια...

 

Αυτα γινονται στη Θεσσαλονικη...

Τωρα στην Αθηνα τι νομοι επικρατουν δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραία όλα αυτά, κανείς δεν αμφισβητεί το προφανές (δηλαδή ποιά διαφορετική τακτική εφαρμόζει η ΔΟΥ του καθένα μας). Η απορία η δική μου είναι η εξής: Τι γίνεται αν σε περίπτωση ελέγχου μας λάχει κανένα "στραβόξυλο" ελεγκτής; Είναι σίγουρο ότι αυτός θα προέρχεται από τη ΔΟΥ μας (και όχι π.χ. από το ΣΔΟΕ) και ότι δε θα είναι καινούργιος; Για να βάζουν στρογγυλή ορισμένες ΔΟΥ, σημαίνει ότι κάπου, για κάποιο λόγο, κάποτε, έτσι πρέπει-έπρεπε να γίνεται. Δε νομίζω να υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που έχουν όρεξη να κοπανάνε σφραγίδες χωρίς λόγο, αντιθέτως υπάρχει σοβαρή πιθανότητα πολλοί να βαριούνται... Και εδώ μιλάμε για λεφτά που θα κληθεί να μας επιστρέψει το κράτος, πράγμα το οποίο ξέρουμε όλοι τι σημαίνει πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Επειτα κραταει το ενα για την εφορια και σου επιστρεφει το αλλο, μαζι με το διπλοτυπο, το υποιο εχει υπογραψει και σφραγισει και στις 2 σελιδες.

 

 

ΠΑΝΤΑ δυο αντογραφα παω και ΠΟΤΕ ΔΕΝ κρατανε το ενα....

 

Μονο μια φορα που τσακωθηκα το κρατησαν (το γραφει ξεκαθαρα το ΦΕΜ πανω..) και ειμαι σιγουρος οτι τ πεταξαν στα σκουπιδια...Αυτο για την Β' ΔΟΥ...

 

Στην Α' ΔΟΥ το κρατανε κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ποιας πολης Α και Β ΔΟΥ μιλας, εγω ομως που ειμαι στη Β ΔΟΥ Θεσσαλονικης, προσκομιζω δυο ΦΕΜ και μου κρατανε το ενα για να αποσταλει στο ΚΕΠΥΟ, οπως αναγραφεται και στο εντυπο του ΦΕΜ κατω κατω...

 

Το αλλο μου επιστρεφεται για να συμπληρωσει το φακελο προς την πολεοδομια και κραταω αντιγραφο αυτου και του δι0πλοτυπου για τη φορολογικη μου δηλωση...

 

Τι δεν καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ζητάνε 3 αντίγραφα παντως στη δική μου ΔΟΥ....νέα εγκύκλιος μου είπανε....πραγματικά ο καθένας ό,τι θέλει κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Ώπα, ενημέρωσε με : κρατάνε 3 αυτοί ; Άρα θέλουμε 5 συμπληρωμένα (εμείς) ; Δηλ. άλλα 2 (1 για φάκελο και 1 για τη φορολογική μας δήλωση) ;;

 

Πόσο φρεσκαδούρα είναι αυτό το νέο ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι...αυτοί θέλουν 2...και μου ζητάνε 3 σύνολο για να βάλω το ένα για Πολεοδομία...για δικό μου κρατάω φωτοτυπία...

Link to comment
Share on other sites

Εάν η τα χρήματα κατατέθηκαν στην τράπεζα τέλη Δεκέμβρη και πληρωθεί με τη νέα χρονιά το ΦΕΜ στη ΔΟΥ (ενώ έχουν περάσει και οι 15 μέρες), θα υπάρξει πρόβλημα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι 15 μέρες δε δημιουργούν πρόβλημα, αλλά το ότι θα καταβληθεί το ΦΕΜ σε άλλη χρονιά απ' αυτή που κόπηκε η ΑΠΥ που αντιστοιχεί...

Link to comment
Share on other sites

η ΑΠΥ πρέπει να κόβεται ακριβώς τη μέρα που γίνεται η κατάθεση της αμοιβής στην τράπεζα?Για να γίνω πιο συγκεκριμένη:

Η κατάθεση έγινε 22 Δεκέμβρη περίπου, αλλά δεν ήμουν σίγουρη ότι η αμοιβή κατατέθηκε γιατί άργησα να δω τα αποδεικτικά πληρωμής (πάνω από 10 μέρες). Έτσι, το τσμεδε και το φεμ πληρώθηκαν το νέο έτος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.