Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Καλά, πλάκα έχουν! Πάνε αυτά! Τελείωσαν. Ειδικά με το νέο αφορολόγητο όριο των 6 ή 8.000 ευρώ για ελ. επαγγελματίες. "Ό,τι προκύψει από φορολογικά +1000 ευρώ για την δουλειά μου και θα σας λέω ανάλογα τι μου δίνεται κάθε φορά που κόβουμε την απόδειξη ανάλογα που βρίσκομαι από φορολογική άποψης.".

 

 

Αυτό που προκύπτει φορολογικά κάθε φορά που εκδίδεις ΑΠΥ (για απασχόληση αυτής της μορφής) πιθανότατα θα είναι εντελώς διαφορετικό από την ετήσια φορολογική εκκαθάριση .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταλαβαίνεις το πνεύμα αυτού που έγραψα. Το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης ούτως ή άλλως δεν αφορά τον "εργοδότη". Μπορεί να έχει άλλα 50 χιλιάρικα εισοδήματα η συνάδελφος. Μπορεί να έχει και μηδέν (αλλά δεν έχει υποχρέωση να τους δώσει αναφορά). Εννοώ ότι πρακτικά τέτοιου είδους "συνεργασίες" καθίστανται έως και ακατόρθωτες πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά έχω μπερδευτεί. Λέτε όλοι ότι για οποιαδήποτε εργασία εκτός οικοδομικής άδειας δεν απαιτείται ΦΕΜ. Όμως ο νόμος 2238/1994 όπως τον παραθέτει και η myri στο post #8 είναι σαφής :

 

Άρθρο 52 - Προκαταβολή του φόρου

 

4. Ειδικά, για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής:

α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' και δ' της παραγράφου 5 του
.

β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της νόμιμης αμοιβής
για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.

 

Εδώ δεν γράφει πουθενά ότι το ΦΕΜ αφορά μόνο τις οικοδομικές άδειες. Γνώμη μου είναι ότι το ΦΕΜ πρέπει να κόβεται πάντα. Εξάλου το πνεύμα του νόμου φαντάζομαι είναι να πρακαταβάλεται ένα τμήμα όλων των εισοδημάτων ενός μηχανικού και όχι μόνο ότι αφορά οικοδομικές άδειες.

 

Δεν βλέπω που συσχετίζεται το ΦΕΜ αυστηρά με την πολεοδομία και μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ θα ήθελα να ξέρω τι λέει το 1072505/1948/ Α0012/13.9.2004 έγγραφο που αναφέρει η κ. Μπόσκου στο #83 του terry

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ρε παιδιά έχω μπερδευτεί. Λέτε όλοι ότι για οποιαδήποτε εργασία εκτός οικοδομικής άδειας δεν απαιτείται ΦΕΜ. Όμως ο νόμος 2238/1994 όπως τον παραθέτει και η myri στο post #8 είναι σαφής :

 

Άρθρο 52 - Προκαταβολή του φόρου

 

4. Ειδικά, για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής:

α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' και δ' της παραγράφου 5 του
.

β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της νόμιμης αμοιβής
για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.

 

Εδώ δεν γράφει πουθενά ότι το ΦΕΜ αφορά μόνο τις οικοδομικές άδειες. Γνώμη μου είναι ότι το ΦΕΜ πρέπει να κόβεται πάντα. Εξάλου το πνεύμα του νόμου φαντάζομαι είναι να πρακαταβάλεται ένα τμήμα όλων των εισοδημάτων ενός μηχανικού και όχι μόνο ότι αφορά οικοδομικές άδειες.

 

Δεν βλέπω που συσχετίζεται το ΦΕΜ αυστηρά με την πολεοδομία και μόνο.

To άρθρο 52 παρ. 4 (ν 2238/1994) έχει και συνέχεια (η οποία δεν παρουσιάζεται στην παράθεση που κάνεις). Διαβάζοντας αποσπασματικά τους νόμους και άκρη δεν θα βγάλεις αλλά και σε σφάλματα θα υποπέσεις.

Γενικά το άρθρο 52 του ΚΦΕ , δηλ. αυτό για την προκαταβολή φόρου, έχει εφαρμογή στην περίπτωση των μελετών για τις οποίες προβλέπεται θεώρηση σχεδίων, χορήγηση σχετικής αδείας από δημόσια υπηρεσία.

Για τις υπόλοιπες περιπτώσεις δεν εφαρμόζεται το άρθρο 52 παρ. 4 του ΚΦΕ , αλλά το άρθρο 58, δηλαδή υπάρχει παρακράτηση φόρου 20%, την οποία παρακράτηση κάνει αυτός που καταβάλει την αμοιβή, εφόσον είναι επιτηδευματίας με βιβλία Β ή Γ κατηγορίας του ΚΒΣ, ή είναι νομικό πρόσωπο γενικά.

Σχετική η ΠΟΛ 1204/1993 ).

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS η ενεργειακή επιθεώρηση είναι μελέτη έργου. Δεν είναι γενικά παροχή υπηρεσιών ελ. επαγγελματία.

 

Επομένως εάν μου κάνουν παρακράτηση πάω με 10% και όχι με 20%. Δηλαδή ισχύει το άρθρο 52 και όχι το 58 όπως λες. Νομίζω αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

Γιατί λες ότι:

 

"Γενικά το άρθρο 52 του ΚΦΕ , δηλ. αυτό για την προκαταβολή φόρου, έχει εφαρμογή στην περίπτωση των μελετών για τις οποίες προβλέπεται θεώρηση σχεδίων, χορήγηση σχετικής αδείας από δημόσια υπηρεσία."

 

Από που προκύπτει αυτό ? Ποια είναι η συνέχεια του νόμου που δεν βρίσκω ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν μου εξηγείς και απλά μου υπενθημίζεις τα δύο γνωστά άρθρα. Αν και αυτά που γράφω βγαίνουν εις βάρος μου γιατί δεν έχω όρεξη να πληρώνω ΦΕΜ νομίζω ότι πρέπει να ερμηνεύουμε σωστά τον νόμο.

 

Λέει λοιπόν ο ν. 2238/1994

 

άρθρο 52 , παρ.4 :

 

4. Ειδικά, για τους αρχιτέκτονες και τους μηχανικούς ο προκαταβλητέος φόρος υπολογίζεται ως εξής:

 

α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αναφέρονται στις περιπτώσεις β' και δ' της παραγράφου 5 του

άρθρου 49.

β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της νόμιμης αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.

 

Τονίζεται δηλαδή ότι η παρακράτηση φόρου 10% αφορά σε νόμιμη αμοιβή και όχι σε κάτι γενικό π.χ. σύνταξη ενός τοπογραφικού για ένα συμβόλαιο το οποίο δεν πάει σε δημόσια αρχή και δεν θεωρείται.

 

Δηλαδή :

 

- Εάν έρθει ένας ιδιώτης σε εμένα και μου ζητήσει ένα σχέδιο αυτό δεν έχει νόμιμη αμοιβή. Μπορώ να του πάρω 1 ευρώ , μπορώ να του πάρω και 1000 ευρώ. Δεν κόβω λοιπόν ΦΕΜ.

 

- Εάν έρθει όμως ένας ιδιώτης και μου ζητήσει σχέδια για μία άδεια, αυτό έχει νόμιμη αμοιβή την ελάχιστη που καθορίζει το ΤΕΕ. Εκεί χρειάζεται ΦΕΜ.

 

Η ενεργειακή επιθεώρηση:

 

α) Θεωρείται μελέτη ή επίβλεψη μηχανικού

 

β) Έχει νόμιμη αμοιβή. Καθορίζεται από το

Π.Δ. 100/2010 , άρθρο 10. Η ελάχιστη αμοιβή φαντάζομαι έναν από τους στόχους που έχει είναι ο καθορισμός των ελάχιστων φορολογικών εισφορών ?!

 

Επομένως η αμοιβή ενεργειακής επιθεώρησης πληρεί τα κριτήρια του άρθρου 52 και απαιτείται ΦΕΜ.

 

Σου επαναλαμβάνω επίσης ότι δεν με αφορά το άρθρο 58. Το άρθρο 58 αφορά την παροχή υπηρεσιών ελεύθερου επαγγελματία γενικότερα και όχι τις μελέτες. Η ενεργειακή επιθεώρηση δεν είναι κάτι τέτοιο αλλά είναι μελέτη και μάλιστα με νόμιμη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άν σας αφορά ή όχι το άρθρο 58 του ΚΦΕ.Αυτά που έχω να παρατηρήσω σχετικά με τη δημοσίευσή σας είναι :

 

1) Στο άρθρο 52 παρ. 4 του ΚΦΕ ,από το οποίο παραθέτετε τμήμα της παραγράφου, έχει και συνέχεια . Εξαιρετικά ............

(ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ Η ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΌ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ Ν 2834/1994, ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΕΠΉΛΘΑΝ ΣΤΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΗΦΗΣΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ .ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΤΛΕΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΜΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΚΕΙΜΕΝΟ...)

2) Δεν έδωσες καμία σημασία στην ΠΟΛ 1204/31-05-1993, την οποία και ανέφερα. Αυτή η ΠΟΛ λοιπόν ερμηνεύει , από την πλευρά της διοικήσεως, τη σχετική διάταξη . Την ερμηνεία την έγραψα ήδη. Επιπρόσθετα με την ΠΟΛ 1204/1993 η διοίκηση επαναλαμβάνει προηγούμενη θέση της , δηλ. γίνεται αναφορά στην ΠΟΛ 182/16-06-1971.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.