Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Επίσης δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί (αν έχει συγχωρέστε με για την επανάληψη) αλλά υπάρχει προθεσμία για την πληρωμή του ΦΕΜ, 15 ημερών από την ημερομηνία έκδοσης του δελτίου παροχής υπηρεσιών.

NEADERTAL, αυτό το αναφέρεις γιατί το αναφέρει κάπου η νομοθεσία ή γιατί είναι λογικό; Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επίσης δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί (αν έχει συγχωρέστε με για την επανάληψη) αλλά υπάρχει προθεσμία για την πληρωμή του ΦΕΜ, 15 ημερών από την ημερομηνία έκδοσης του δελτίου παροχής υπηρεσιών.

 

Όχι δεν υπάρχει τέτοια προθεσμία. Πρέπει να πληρωθεί μετά την ημερομηνία της απόδειξης και πριν την θεώρηση των μελετών στην δημόσια υπηρεσία. Κατά προτίμηση στην ίδια διαχειριστική περίοδο (γι αυτό το τελευταίο δε παίρνω όρκο, καλό όμως είναι να το κάνουμε).

Edited by gaskouk
Link to comment
Share on other sites

θα έκοβα ένα για αυθαίρετο και μου το είπε υπάλληλος του ΤΕΕ, όταν ξαναπήγα προχθές και το ξαναρώτησα και μου το επιβεβαίωσε άλλος υπάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι γνωρίζω το γιατί σου το είπε.

Διότι οι αμοιβές φαίνονταν στον λογαριασμό μας μετά από 15 ημέρες και θεωρούνταν πως τότε εισπράτταμε τα χρήματα και άρα πολύ σωστά δεν θα μπορούσαμε να αποδώσουμε τον ΦΕΜ νωρίτερα.

Αλλά θυμάμαι πως είχα ψάξει να βρω σχετική νομοθεσία, πράγμα αδύνατο....

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι <300 δε γίνεται παρακράτηση φόρου. Ούτε ΦΕΜ πληρώνεται.

 

Πάλι τα ίδια... Το όριο των 300€ δεν αφορά τον ΦΕΜ, Μόνο την παρακράτηση 20%. Αν απαιτείται ΦΕΜ για κάποια δουλειά, αυτός πληρώνεται ακόμα και για αμοιβή 1€.

 

Επίσης δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί (αν έχει συγχωρέστε με για την επανάληψη) αλλά υπάρχει προθεσμία για την πληρωμή του ΦΕΜ, 15 ημερών από την ημερομηνία έκδοσης του δελτίου παροχής υπηρεσιών.

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η πληρωμή ΦΕΜ δεν έχει συγκεκριμένη προθεσμία.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια... Το όριο των 300€ δεν αφορά τον ΦΕΜ, Μόνο την παρακράτηση 20%. Αν απαιτείται ΦΕΜ για κάποια δουλειά, αυτός πληρώνεται ακόμα και για αμοιβή 1€.

 

 

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η πληρωμή ΦΕΜ δεν έχει συγκεκριμένη προθεσμία.

 

Αυτό είπα συνάδελφε, <300 δεν πληρώνεται παρακράτηση φόρου (20%). Ο ΦΕΜ δεν είναι παρακράτηση φόρου, για άλλο λόγο δεν πληρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει (και συγνώμη αν έχει υποθεί ήδη) αν στην τακτοποίηση αυθαιρέτων πληρώνουμε το ΦΕΜ??Το γραφουμε στην ΑΠΥ? Διάβασα πολλά, αλλά δεν βρήκα κάτι για το συγκεκριμένο.Μπορεί και να μου διέφυγε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.