Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Το λέω γιατί παλαιότερα σε "παροχή υπηρεσιών" σε ΑΕ μου έκανε παρακράτηση φόρου 20% η εταιρεία και τα απέδωσε αυτή στην ΔΟΥ. Μετά μου έδωσε σχετική βεβαίωση και την υπέβαλα στην εφορία....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν εχει σχεση το ΦΕΜ με την παρακρατηση.

Αλλο το ενα, αλλο το αλλο.

Βαριεμαι να τα ξαναματαγραφω.

Ριξε μια ματια στα προηγουμενα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναδιαβάσει πολλές φορές όντως...Αλλά συγχώρα με, δεν τα πάω καλά με τα λογιστικά. 

 

Για τακτοποίηση αυθαιρέτου σε ΑΕ έκοψα τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών (ΤΠΥ - αθεώρητο) και πληρώνω ΦΕΜ

Για παροχή υπηρεσιών σε επαγγελματία, ΑΕ, δημόσιο κλπ, κόβεις ΤΠΥ και σου κάνουν παρακράτηση φόρου

Για παροχή υπηρεσιών για ιδιώτη κόβεις ΑΠΥ και προκαταβάλεις φόρο (ΦΕΜ).....

 

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ

ΝΑΙ (και εδω αθεωρητο)

ΝΑΙ (αν μιλαμε για μελετη κτλ που θα περασουν απο ελεγχο Δημοσιας υπηρεσιας, αλλιως δεν πληρωνεις τιποτα)

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok Thanks!

Στην τρίτη περίπτωση βάζω και τις δηλώσεις 4014 γιατί θεωρώ ότι "υποβάλλονται για έλεγχο σε δημόσια υπηρεσία" (Άλλωστε νομίζω το ζητάει το σύστημα...) 

Link to comment
Share on other sites

Ο χρονικος περιορισμος που εθεσες δεν προκυπτει απο πουθενα.

Ο μονος που υπαρχει ειναι ΠΡΙΝ τη θεωρηση απο την αρμοδια υπηρεσια. (οποια και με οποιον τροπο γινεται αυτη).

 

μάλλον δίκιο έχεις..

βασικά έγραψα ότι μούχε πει ο λογιστής και η ΔΟΥ κάποτε που ρώτησα.

γι αυτούς (και τους ελεγκτικούς μηχανισμούς τους) το χρονικό όριο τίθεται βάσει της ημερομηνίας της ΑΠΥ

αλλά διαβάζοντας λίγο ..

http://www.pandektis.gr/main/index.php?name=Calendar&calendar_id=20

&

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/SYXNES_ERWTHSEIS_P/TAB36035/%D4%C9%20%C9%D3%D7%D5%C5%C9%20%C3%C9%C1%20%D4%C7%CD%20%D0%D1%CF%CA%C1%D4%C1%C2%CF%CB%C7%20%D6%CF%D1%CF%D5%20%D4%D9%CD%20%C1%D1%D7%C9%D4%C5%CA%D4%CF%CD%D9%CD%20%CA%C1%C9%20%CC%C7%D7%C1%CD%C9%CA%D9%CD.HTM

θα σου δώσω δίκιο

 

απ' την άλλη γίνεται να κόψεις ΑΠΥ ή ΤΠΥ π.χ. το '12 και να "προκαταβάλλεις" φόρο το '13; (συμβαίνει στο τέλος του χρόνου συνήθως).

δεν ξέρω. εκεί το χάνω...

 

για τους ΕΔ πάλι συνεχίζω να έχω άλλη άποψη γιατί δεν σημαίνει ότι ισχύουν αποκλειστικά οι διατάξεις ενός νόμου αλλά ο συνδυασμός και με άλλους (το χάος δεν είναι μόνο στην πολεοδομική νομοθεσία αλλά και στην φορολογική) και καλύτερα να φυλάμε τα ρούχα μας...

 

εντιτ

στο δεύτερο λινκ που δίνω λέει και για "ενέργεια πραγματογνωμοσύνης κλπ"

πολύ σημαντικό το κλπ στο οποίο νομίζω ότι υπάγονται οι ΕΔ

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση Ν4014.

Εχουμε τις επιμερους αμοιβες

-Εργασιες Ν4014

-Τοπογραφικο

-Αρχ. Αποτυπωση

 

Εγω προσωπικα στο ΦΕΜ βαζω τη συμφωνηθεισα και επι αυτης υπολογιζω το 10% στο συνολο της.

Το ερωτημα ειναι αν κανετε επιμερισμο στην αμοιβη του Τοπογραφικου, διοτι το ποσοστο ειναι 4%.

 

Εκτιμω οτι δεν θα εχω φορολογικο προβλημα, παραπανω λεφτα τους δινω, απλα για το τυπικο της υποθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν κάνω απολύτως καμία διαφοροποίηση. Πληρώνω το 10% της συνολικής συμφωνηθείσας αμοιβής. έτσι κι αλλιώς "προκαταβολή φόρου" είναι, η οποία συμψηφίζεται στο τέλος....

Link to comment
Share on other sites

Φορολογικό πρόβλημα δεν θα έχεις πλέον. Παλιότερα ίσως αφού είχαν διαφορετικό ΣΚΚ (αν θυμάμαι καλά).

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.