Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Εσυ θα κοψεις στην εταιρεια ΑΠΥ..

 

Αρα στην ΑΠΥ θα γραψεις καθαρο ποσο+ΦΠΑ

 

Στο χερι θα παρεις (καθαρο ποσο-20%) + ΦΠΑ

 

Αν θες γραψε οτι εγινε παρακρατηση 20%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα έκανα μια τεχνική έκθεση ύστερα απο αυτοψία. Συγκεκριμένα υπάρχει μια αντιδικία μεταξύ του κατασκευαστή μιας οικοδομής και των περιοίκων. Διάβασα μόλις στο βιβλίο της Μπόσκου οτι "Για τις αμοιβές αρχιτεκτόνων ή μηχανικών για διενέργεια πραγματογνωμοσύνης σε οποιοδήποτε έργο οφείλεται

προκαταβλητέο φόρος 10%.- Όταν οι αρχιτέκτονες και οι μηχανικοί λαμβάνουν αμοιβή για ι διενέργεια πραγματο-

γνωμοσύνης κ.λπ. για οποιοδήποτε έργο, ο προκαταβλητέος (φόρος υπολογίζεται στη νόμιμη αμοιβή και σε ποσο-

στό 10% (σχετ. 1084047/1030/ΠΟΛ 1170/5.7. 1989 και 1085968/1714/ Α0012/ΠΟΛ 1216/26.7.1996 διαταγές"

 

Άρα πρέπει να πληρώσω ΦΕΜ 10% ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για μελέτες αποτύπωσης πρέπει να πληρωθούν ΦΕΜ, κρατήσεις ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ?

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο πελάτης θα υποβάλλει το σχέδιο αργότερα στην πολεοδομία..

 

Να αρχίσω να ετοιμάζομαι για φυλακή αν δεν τα έχω πληρώσει??

Link to comment
Share on other sites

για μελέτες ή επιβλέψεις εκτός αυτών που προκυπτουν αό το σύστημα του ΤΕΕ

δεν έχουμε υποχρέωση ΦΕΜ, και εισφορών ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ

----

όταν αργότερα βγάλει την άδεια ο πελάτης ενδέχεται να ξαναπληρώσει

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το ΦΕΜ για όλες τις τακτοποιήσεις είναι 10% επί της καθαρής ? Το ρωτάω γιατί έχει αλλάξει και ο φορολογικός νόμος...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε tpanag , επί τη ευκαιρία συνάδελφοι να ρωτήσω εσείς πως το κάνετε γιατί εγώ τα στέλνω στο λογιστή.Τη προκαταβολή φόρου φαντάζομαι τη περνάει στη δήλωση, εγώ του βγάζω φωτοτυπία το ΦΕΜ που έχω πληρώσει και του το δίνω μαζί με βεβαιώσεις παρακράτησεων φόρων 20%, ΤΣΜΕΔΕ κτλ. Όλα αυτά συμψηφίζονται και βγαίνει η επιστροφή αφού αποδοθεί ο φόρος που μου αναλογεί.Είναι σωστό όμως να δίνεις τη φωτοτυπία του ΦΕΜ? Εντωμεταξύ σήμερα πάω στην εφορία να πληρώσω ΦΕΜ και μου λέει η υπάλληλος είναι κάτι άλλες κρατήσεις λέει που πληρώνεις που έχουν σχέση με το ΤΕΕ....λέω μάλλον αναφέρεστε στα υπέρ ΤΣΜΕΔΕ κτλ...και μου απαντάει α δεν ξέρω ...αλλά νομίζω κάτι τέτοιο είναι....δλδ σε βάζουν και σε διλήμματα....τι μου λέει τώρα ο ποιητής...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.