Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Θεωρητικα το ΦΕΜ πληρωνεται μεχρι τον ελεγχο απο τη δημοσια αρχη,

Αν δεν μιλαμε για "ελεγχο" εστω και αν αυτος ειναι το συστημα του ΤΕΕ, εκτιμω οτι δεν απαιτειται, απλα ηθελα και δευτερη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ είμαι της άποψης πως αφού δεν θα γίνει διαδικασία ν4014 δεν υπάρχει υποχρέωση για ΦΕΜ

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι θα διαφωνήσω με τα τελευταία σχόλια και θα συμφωνήσω με τον duth

η αναφερόμενη ΠΟΛ δεν μιλάει για ΥΔΟΜ αλλά για Υπηρεσία γενικώς

όταν τα του 4014 υποβάλλονται στο ΥΠΕΚΑ (και όχι στο ΤΕΕ όπως νομίζουν κάποιοι) δεν είναι υποβολή σε υπηρεσία; (θα μου πείτε χωρίς θεώρηση, αλλά με τον 4030 ούτε η ΥΔΟΜ "θεωρεί" σχέδια επί της ουσίας) ή όταν ο έλεγχος δόμησης υποβάλλεται στην αρμόδια υπηρεσία -δεν είμαι, δεν ήθελα να είμαι ελεγκτής και δεν θυμάμαι το όνομά της- δεν πάει εκεί για να αρχειοθετηθεί;

με τα ηλεκτρονικά συστήματα έχει λίγο αλλοιωθεί η έννοια της θεώρησης

βέβαια δεν υποβάλλονται τα διπλότυπα

αλλά με την ηλεκτρονική διαδικασία έκδοσης αδειών θα καταργηθεί και η κατάθεση στην Τράπεζα με το τριπλότυπο που γράφει "για την δημόσια υπηρεσία" αλλά θα αναρτώνται οι "κρατήσεις"

 

τεσπα, για να μην μακρηγορώ νομίζω ότι ό,τι δεν έχει παρακράτηση φόρου έχει προκαταβολή και μάλιστα στο εύλογο διάστημα εντός 10ημέρου από την έκδοση ΑΠΥ ΔΠΥ ή ΤΠΥ

Link to comment
Share on other sites

Ο χρονικος περιορισμος που εθεσες δεν προκυπτει απο πουθενα.

Ο μονος που υπαρχει ειναι ΠΡΙΝ τη θεωρηση απο την αρμοδια υπηρεσια. (οποια και με οποιον τροπο γινεται αυτη).

 

Οσον αφορα τις αμοιβες των Ε.Δ., η νομοθεσια αναφερει καθαρα οτι περαν απο την ΑΠΥ (αμοιβη + ΦΠΑ) ο ΕΔ δεν οφειλει καμια αλλη εισφορα. κρατηση κτλ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν προχωράς στον 4014 δεν υποχρεούσαι για ΦΕΜ. Πληρώνοντας το είναι σα να τα βάζεις άτοκα σε τράπεζα που τα εκμεταλλεύεται χωρίς δικό σου όφελος.Να φροντίσεις όμως του χρόνου που θα σου ζητηθεί να το πληρώσεις (όταν έρθει το εκκαθαριστικό σου)  να μην τα έχεις φάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.