Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε πληρώνουμε ΦΕΜ;


Recommended Posts

Βρε Ιωαννα δεν διαβαζεις τι γραφει ο Σωτηρης????

 

´πριν τη θεωρηση απο την αρμοδια ΔΟΥ ´

 

Αυτο δεν το διαβασες??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

!!!!!!!!

Γραφει ο Σωτηρης για θεωρηση σε αρμόδια ΔΟΥ;;;;;;;

Για το κλεινουμε το θεμα και να μην εκνευριζομαστε ασκοπα το σκεπτικο ειναι το εξης:

Φεμ ειμαστε υποχρεωμένοι να πληρωνουμε πριν την θεωρηση σε δημοσια αρχη.Με τον νομο των αυθαιρετων ομως που η υποβολη σχεδιων (την οποια θεωρώ σαν θεωρηση απο Δ.Α) δεν εχει αρχισει ακομη  αλλά λεφτά εχουμε παρει τι γινεται;;;Οι ιδιοκτήτες ΘΕΛΟΥΝ αποδειξη.Τις τρέναρα τις αποδείξεις μπας κι ανοιξει η β φαση.Τιποτα.Τωρα ομως πρεπει να τις κοψω.Αφου κοβω αποδειξη για να επωφεληθω το φεμ πρεπει να κοπει μεσα στην ιδια χρηση.Αν προκειται να το καταβαλω τον Ιουλιο, που πιθανον να γινει η υποβολη των σχεδιων ,παει χαμένο......Εκει εχω κολησει...Και προσπαθω να βρω την τελευταια προθεσμια να καταβαλω το φεμ γαι τις αποδειξεις του Δεκεμβριου προκειμενου να το επωφεληθω με τις χρησεις του 13 .....Πιστευω οτι δεν επιτρεπεται να καταβαλεις φεμ τον επομενο χρονο απ αυτον που εκοψες την αποδειξη, για παραδειγμα αποδειξη το Δεκεμβριο του 13 και φεμ τον Ιουλιο του 14, και να μπορεις να το επωφεληθεις....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

  20/01/2014 ανάλογα με τον λήγοντα ΑΦΜ του υπόχρεου προς απόδοση . Κάθε μέρα λήγει και ενα νούμερο. 20/1 το 1, 21/01 το 2 κ.ο.κ 

Σωτήρη, επανέρχομαι γιατί ψάχνω να βρω το έντυπο στο gsis και δεν μπορώ.

Θέλω το έντυπο για το άρθρο 58 αλλά έχει μόνο για το άρθρο 55 και το άρθρο 13. Για το άρθρο 58 ποιο είναι το έντυπο απόδοσης παρακρατηθέντος φόρου;

Ευχαριστώ.

 

edit

Μάλλον το βρήκα. Είναι το Ε511;

Με μπέρδεψε γιατί γράφει "Προσωρινή δήλωση Απόδοσης φόρου" ενώ στα άλλα γράφει "Δήλωση Απόδοσης παρακρατούμενου φόρου"

Αυτό υποβάλλω εγώ που ήμουν ο λήπτης της υπηρεσίας.

Σωστά;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Φεμ ειμαστε υποχρεωμένοι να πληρωνουμε πριν την θεωρηση σε δημοσια αρχη.Με τον νομο των αυθαιρετων ομως που η υποβολη σχεδιων (την οποια θεωρώ σαν θεωρηση απο Δ.Α) δεν εχει αρχισει ακομη  αλλά λεφτά εχουμε παρει τι γινεται;;

Δεν είναι και 100% σίγουρο ότ騨θεωρείται¨ κάτι από δημόσια αρχή.

Θεώρηση είναι το σφράγισμα του διπλοτύπου της ΔΟΥ και όχι τα σχέδια που σε περίπτωση άδειας μπορεί να έχουν ελεγχθεί και 10 μήνες πριν.

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!

Γραφει ο Σωτηρης για θεωρηση σε αρμόδια ΔΟΥ;;;;;;;

Για το κλεινουμε το θεμα και να μην εκνευριζομαστε ασκοπα το σκεπτικο ειναι το εξης:

Φεμ ειμαστε υποχρεωμένοι να πληρωνουμε πριν την θεωρηση σε δημοσια αρχη.Με τον νομο των αυθαιρετων ομως που η υποβολη σχεδιων (την οποια θεωρώ σαν θεωρηση απο Δ.Α) δεν εχει αρχισει ακομη αλλά λεφτά εχουμε παρει τι γινεται;;;Οι ιδιοκτήτες ΘΕΛΟΥΝ αποδειξη.Τις τρέναρα τις αποδείξεις μπας κι ανοιξει η β φαση.Τιποτα.Τωρα ομως πρεπει να τις κοψω.Αφου κοβω αποδειξη για να επωφεληθω το φεμ πρεπει να κοπει μεσα στην ιδια χρηση.Αν προκειται να το καταβαλω τον Ιουλιο, που πιθανον να γινει η υποβολη των σχεδιων ,παει χαμένο......Εκει εχω κολησει...Και προσπαθω να βρω την τελευταια προθεσμια να καταβαλω το φεμ γαι τις αποδειξεις του Δεκεμβριου προκειμενου να το επωφεληθω με τις χρησεις του 13 .....Πιστευω οτι δεν επιτρεπεται να καταβαλεις φεμ τον επομενο χρονο απ αυτον που εκοψες την αποδειξη, για παραδειγμα αποδειξη το Δεκεμβριο του 13 και φεμ τον Ιουλιο του 14, και να μπορεις να το επωφεληθεις....

Προφανως μιλαγα για θεωρηση απο αρμοδια δημοσια αρχη. Δικο μου λαθος.

Επειδη κουραστηκα και εγω, ας κανει καθενας μας οτι νομιζει.

Link to comment
Share on other sites

.HQ7 θεώρηση μελετών ή σχεδίων λέει ο νόμος νομίζω... Καμμία σχέση με θεώρηση διπλότυπου...

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!

 ...Πιστευω οτι δεν επιτρεπεται να καταβαλεις φεμ τον επομενο χρονο απ αυτον που εκοψες την αποδειξη, για παραδειγμα αποδειξη το Δεκεμβριο του 13 και φεμ τον Ιουλιο του 14, και να μπορεις να το επωφεληθεις....

  

Eνα παράδειγμα για την καλλύτερη κατανόηση . Εστω ότι ολοκληρώνεις και παραδίδεις τη μελετη στον πελάτη πχ τον ΑΥΓΟΥΣΤΟ του 2013 , οπότε και εκδίδεις την ΑΠΥ σου , ή το ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ και η μελέτη αυτή φτάνει προς θεώρηση από την αρμόδια αρχή τον ΙΟΥΛΙΟ του 2014 . Ο σχετικός ΦΕΜ λοιπόν θα καταβληθεί τότε , τον ΙΟΥΛΙΟ του 2014. Αυτό προβλέπει ο φορολογικός νόμος άσχετα με το τι πιστεύεις εσύ.

 

Ενα δεύτερο τώρα , απο που προκύπτει ότι πάει χαμένος ο ΦΕΜ του 2014 για μια ΑΠΥ του 2013 ? Αυτό που συμβαίνει στην πράξη είναι να συμψηφίζεται ο ΦΕΜ με το φόρο εισοδήματος του έτους στο οποίο καταβλήθηκε ο ΦΕΜ .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ενα δεύτερο τώρα , απο που προκύπτει ότι πάει χαμένος ο ΦΕΜ του 2014 για μια ΑΠΥ του 2013 ?

 

Το παραπανω το θεωρουσα δεδομενο, γιατι σε ελεγχο φορολογικης μου δηλωσης το 2005 ή το 2006 ειχα προσκομισει φεμ για αποδειξη που ειχα κοψει σε προηγουμενη χρήση...Τοτε με καλεσαν στην εφορια να με ενημερωσουν να το αφαιρεσω απο τη δηλωση γιατι ηταν εκπροθεσμο...Απο τοτε φροντιζω μεχρι τελος του χρονου να συνοδευω τις αποδειξεις με το φεμ τους....Θα μου πεις :'αποψεις του υπαλληλου με τον φραπε"......Δυστυχως , αλλα δεν εχεις τροπο να τους αμφισβητεις καθε φορα.Τοτε ουτε κατα διανοια δεν φανταζομουν οτι μπορει να λενε ¨οτι να ναι".....

Μια φορα φετος, μετα απο ολη αυτη την κουβεντα, δεν πληρωνω τιποτα για το 13, μεχρι να ανοιξει η β φαση του 4178 και να χρειαστει να υποβληθουν σχεδια.

Σ ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σου

Link to comment
Share on other sites

 

Σ ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σου

 

 

Δεν είναι απόψεις μου αυτά, αλλά είναι όσα ορίζει η σχετική νομοθεσία, τίποτε περισσότερο (ως ερμηνεία) τίποτε λιγότερο (ως πρακτική).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι γίνεται στην περίπτωση που δεν πληρώθηκε κάποιο (ή κάποια) ΦΕΜ, εντός του 2013, ενώ η απόδειξη (για 4178) κόπηκε το 2013?

Έχει νόημα να πληρωθεί τώρα, στις αρχές του 2014?

Εκτός από το αν χρειαστεί να ανέβει ως αρχείο στο σύστημα του ΤΕΕ, βγάζει πουθενά αλλού πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.