Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσωπο σε Κ.Χ.


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα σας.

Έχω την εξής απορία:

Οικόπεδο 1.200μ2 το οποίο μπορεί να χωριστεί σε 2 600άρια αφού η αρτιότητα είναι 500μ2 με το ένα να έχει όμως πρόσωπο σε Κ.Χ. γίνεται? Στο ρυμοτομικό φαίνεται μια λωρίδα Κ.Χ. με αριθμό π.χ. Κ.Χ.1386 πλάτους περίπου 2-3μ.

Το οικόπεδο προέκυψε από πράξη εφαρμογής και από την άλλη πλευρά έχει πρόσωπο σε οδό.

Υπάρχουν όμως και οικόπεδα που προέκυψαν από την πράξη εφαρμογής που έχουν πρόσωπο μόνο σε αντίστοιχο Κ.Χ.

 

Κατά τη γνώμη μου και ερμηνεύοντας το άρθρο 2 του ΓΟΚ, ναι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Η πολεοδομία όμως λέει ότι απαιτείται απόφαση από το δημοτικό συμβούλιο. Δηλαδή είναι άρτιο αλλά όχι οικοδομήσιμο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι ο ΚΧ προβλέπεται στην ΠΜ και έχει αριθμηθεί (ΚΧ 1386), προκύπτει ότι ο μελετητής της ΠΕ γνώριζε την έγκριση του συγκεκριμένου ΚΧ πριν δημιουργήσει το οικόπεδο των 1200 τμ. Το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, είναι το πλάτος του ΚΧ, γιατί, από όσα γνωρίζω, δεν έχουν εγκριθεί, σε ΠΜ, ΚΧ με αυτό το πλάτος. Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

GRTOPO, να δεσμεύεται το δημοτικό συμβούλιο ότι θα επιτρέπει την πρόσβαση από τον Κ.Χ. στο οικόπεδο, θα μπορούσε π.χ. να κατασκευάσει ανοιχτό κανάλι από κει....

 

ΜΑΚΑΡ μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω απόσπασμα από το ρυμοτομικό ή αν όχι απόσπασμα θα ανεβάσω printscreen από το acad που έχω περασμένα τα σημεία.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.