Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Πρόβλημα με ύψος περίφραξης


jamespr

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος χρήστης στο site σας.

Έχω ένα πρόβλημα με τη γειτόνισσα έφτιαξε περίφραξη μόνο με τσιμεντόλιθα χωρίς κολώνες ή συνάζι ύψους τεσσάρων (4) μέτρων. Την έφτιαξε σε περίοδο που έλειπα με σεμινάριο και όταν γύρισα έπαθα σοκ. Επειδή μένουμε δίπλα είπα ανθρώπινα να της μιλήσω αλλά τίποτα.

Πήγα στην Πολεοδομία η Διευθύντρια πολύ ευγενική αφού της έδειξα φωτογραφίες πείστηκε για το πρόβλημά μου και της έστειλε χαρτί που της ζητάει να συμμορφωθεί με το νόμιμα ύψος.

Αυτή δεν κάνει τίποτα και μου λέει δεν μπορώ να της κάνω τίποτα και ο τοίχος θα μείνει εκεί.

Ο τοίχος σε πολλά σημεία έχει κάνει ρωγμές και επειδή περνάω από κάτω που είναι ο κήπος μου φοβάμαι μην πέσει και τότε...

Είμαι σε οικισμό εντός κατοικημένης περιοχής.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας προκειμένου να ρίξει την περίφραξη στο προβλεπόμενο ύψος, γιατί η Πρέβεζα όπου συμβαίνουν όλα αυτά είναι σεισμογενής περιοχή.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

το χαρτί που της έστειλε η Πολεοδομία κανονικά είναι το πρόστιμο (ανέγερσης και διατήρησης)

τώρα αν η γειτόνισσα προτιμά να το πληρώνει από το να γκρεμισει τη μάντρα τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

κυρία myri σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας αλλά δε νομίζω να είναι πρόστιμο γιατί δεν ήρθε κανείς να κάνει αυτοψία και ζήτησα να ξεκινήσει ήρεμα δε ήθελα διενέξεις αλλά βλέπω δε γίνεται αλλιώς.

Βρήκα τι προβλέπεται στο Ν.2381/2000 - ΦΕΚ 140 AΔ/ 13.6.2000 άρθρο 18 αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι στην πολεοδομία ή στον Εισαγγελέα.

Στην πολεοδομία τι πρέπει να ζητάω;Αναφορά κάνω αίτηση τι νομίζετε είναι καλύτερα;

Ο κανονισμός και το άρθρο που βρήκα είναι σωστά;;

Το πρόστιμο που μου είπατε αν προσδιοριστεί είναι κάθε μήνα; Τι ισχύει; Εγώ θέλω να πάει η μάντρα στο ύψος που προβλέπεται. Αλλιώς θα τον ρίξω εγώ. Φοβάμαι για μένα και για τα παιδιά που περνάνε και παίζουν από κάτω

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν έγινε καταγγελία και απλά έγινε (με καλη θέληση) μια ειδοποιηση προς την γειτονισα.

Φίλε μου για μενα μπορεις να κανεις 2 πραγματα.

1ον. Αν ειναι επικινδυνο το μερος λογω της "τραβηγμένης" περιφραξης-περιτοιχισης τοτε κανε αιτηση επικινδυνοτητας.

2ον. Αν δεν εχει προβλημα τοτε κανε καταγγελια στην πολεοδομια για αυθαιρετο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Αυτές τις μέρες λείπω πάλι σε σεμινάριο αλλά όταν γυρίσω θα δω όλες τις απαντήσεις σας και θα ακολουθήσω όποια είναι ικανή να την αναγκάσει να κατεβάσει το ύψος.

Ο νόμος και το άρθρο να τα χρησιμοποιήσω;;Σε αίτηση ή αναφορά;Ο Εισαγγελέας πιστεύω είναι το τελευταίο στάδιο αλλά αν δε βρω λύση...

Link to comment
Share on other sites

Αχ να μπορούσα να σκηνοθετήσω τραυματισμό από πτώση δομικού υλικού από αυθαίρετη κατασκευή.

 

ΑΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.