Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εναλλακτικές μορφές πολεοδομίας


parist43

Recommended Posts

βεβαίως παει εκεί ο πολίτης και του βγάζουν κατευθείαν την άδεια

ούτε τοπογράφοι, ούτε αρχιτέκτονες, ούτε πολιτικοί μηχανικοί, ούτε μηχανολόγοι

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω.γιατί ιδιωτικα ΚΤΕΟ να υπαρχουν?και γιατί να σε πρηζουν στις δημοσιες Πολεοδομιες?το κρατος αν θελει ας βαλει ενα δυο ελεγκτες να ελεγχουν το εργο των ιδιωτικων πολεοδομιων.

δηλαδή καλά ειναι τωρα?ενω στις ιδιωτικες μεχρι και τον καφε θα σε κερνουν

και ολο χαμογελα θα ειναι.στο κατω κατω δεν θα ειναι υποχρεωτικες-απλα θα σπασουν το μονοπωλιο του κρατους.

Link to comment
Share on other sites

Μα.. δεν είπαμε ότι, με βάση το Σύνταγμα και τη νομολογία του (αγαπημένου σου) ΣτΕ, η Πολεοδομία ανήκει στην Κεντρική Εξουσία (Κράτος)? Ούτε καν σε άλλα όργανα. Δόθηκαν πριν από 30 χρόνια πολεοδομικές αρμοδιότητες σε μερικούς δήμους, ξεσηκώθηκε το ΣτΕ και η προσπάθεια σταμάτησε. Δεν υποστηρίζω, βέβαια ότι, λειτούργησε σωστά το σύστημα αυτό, στα 30 χρόνια, αλλά ήταν ένα βήμα προς την κατεύθυνση να ξεφύγει η υπόθεση από τη στενή έννοια της Πολεοδομίας.

 

Δεν καταλαβαίνω πως παρομοιάζεις την υπόθεση Πολεοδομία με τα ΚΤΕΟ. Έχουν δοκιμαστεί πολλές λύσεις στο παρελθόν αλλά όλες απέτυχαν. Αν δεν αλλάξει το Σύνταγμα, για το θέμα αυτό, δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί να μην αλάξει?

ολα τα κακά προερχονται κατα την γνωμη μου απο την μονοπωλιακή εξουσία.οποτε η λυση ειναι το σπασιμο αυτης.με οποιοδηποτε τροπο.εγω θα προτεινα και ...παραλληλα κρατη.δηλαδη το καθε κομμα ας κανει ενα κρατος και ο καθε πολιτης ας επιλεγει που θα εξυπηρετειται.

βεβαια θεωρητικα κουβεντιαζουμε,αλλα οπως ελεγαν και στον Μαη του 68,ας ειμαστε ρεαλιστες να επιδιωκουμε το αδύνατο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.