Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια χωρίς κατάθεση αμοιβών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αμοιβή είναι για μελέτη. Ήταν 10 μεζονέτες, κάναμε κατάθεση μόνο της μισές. Η αμοιβή ήραν 48000 και καταθέσαμε τα 33000. τα υπόλοιπα 18000 θα ήταν για μένα , ένα χρόνο δούλευα για αυτό. Στην επίβλεψη δεν είμαι εγώ.

 

Δηλαδή καταθέσατε τις μελέτες για τις 5 μεζονέτες και 33000€?

Link to comment
Share on other sites

εν λόγο συγγενής πήγε στην πολεοδομία και πήρε την άδεια χωρίς να έχουν γίνει οι καταθέσεις όλες

αυτο δεν γινεται.εκτος αν εννοεις οτι εμειναν εξω οι αμοιβες επιβλεψης.

γιατί δεν τον βρίσκεις να τα ξεκαθαρίσετε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε παιδιά. Η αμοιβή αφορά την μελέτη. 48000 ήταν και κατατεθήκαν μόνο τα 30000 τα άλλα 18000 ήταν να μπουν σήμερα και να τα πάρω εγώ. Το ξερώ ότι φταίω εγώ πάνω από όλα. Ο άνθρωπος είναι απατεώνας. Ήταν η πρώτη άδεια που υπέγραψα και δυστυχώς και η φαρμακερή. Ο τύπος δεν παίρνει από λόγια. Η άδεια μπορεί να βγει και χωρίς όλες της κατάθεσης , η πολεοδομία δέχεται και με της παλιές αμοιβές γι’ αυτό την πήρε την άδεια. Δεν ξέρω βέβαια αν πήρε και ο υπάλληλος κάτι? Τα λεφτά αυτά τα περίμενα πολύ καιρό και είμαι σε αδιέξοδο.Το φπα και το φεμ μου το πλήρωσαν ευτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα γινονται μονο στην επιστημονικη φαντασια και στην ελλαδα ισως....Δεν το εχω ακουσει αυτο ποτε..

 

Εκοψες ΑΠΥ??Πληρωσες ΦΕΜ??Πληρωσες ΕΜΠ, ΤΣΜΕΔΕ????

48000 τι μελετες ηταν?? Αρχιτεκτονικα, στατικα, παθητικη??????

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβετε πρόκειται για μια μελέτη, ένα συγκρότημα κατοικιών με 10 μεζονέτες, για κάθε μεζονέτα βγήκε ξεχωριστή εντολή πληρωμής. Για να πρωτοκολληθεί ο φάκελος έγινε η κατάθεση σε 5 από της 10 εντολές πληρωμής. Δηλ έγινε κατάθεση 33000. Τα υπόλοιπα θα τα έπαιρνα εγώ σαν αμοιβή. Δεν κατατέθηκαν όλες οι αμοιβές διότι ο εν λόγω κύριος μου έλεγε ότι δεν πήρε τα υπόλοιπα χρήματα από τον εργολάβο. Και ότι εάν ήθελε την άδεια θα αναγκαζόταν κάποια στιγμή να μας τα δώσει. Εγώ πήγα και βρήκα τον εργολάβο ο οποίος μου είπε ότι έδωσε όλο το ποσό εξαρχής. Μετά της πιέσεις του εργολάβου υπέθεσα ότι θα αναγκαστεί να κάνει την κατάθεση για της υπόλοιπες εντολές πληρωμής και έτσι θα έπαιρνα και εγώ τα χρήματά μου.

Link to comment
Share on other sites

παλι 33000 γραφεις....ΣΕ ποιον κατατεθηκαν οι αμοιβες???????? Στο λογαριασμο σου???????

 

Το αφεντικο σου σε δουλευει...Αν δεν κατατεθουν οι αμοιβες, αδεια δεν βγαινει...εκτος αν κανεις τις αλλες 5 μεζονετες παρανομα...Να αποδειξεις οτι δεν πληρωθηκες και δουλεψες δυσκολο το βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

Ναι ο μ….. έκοψα ΑΠΥ πληρώθηκε το τσμεδε, τα ταμεια, φπα, φεμ όλα. Το λάθος το μεγάλο ήταν ότι έκοψα ΑΠΥ αλλά ήταν πρώτη φορά, μου έλεγαν ότι πρέπει να τα βάλουμε στην εφορία και τέτοια. Δεν έχω παράπονο από τον εργολάβο θα μπορούσε με το ΑΠΥ που του έκοψα κυνηγήσει εμένα αλλά ξέρει ότι φταίει ο άλλος, η άδεια έχει καθυστερήσει 6 μήνες να βγει. Φαντάζεστε τι νεύρα είχε ο εργολάβος ξέροντας ότι το μόνο πρόβλημα είναι η υπόλοιπες καταθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι δεν καταλαβα πως βγηκε η αδεια χωρις να κατατεθουν ΟΛΕΣ οι αμοιβες.κατι τετοιο δεν γινεται.και αν εγινε ,αν λεω,να στραφεις με δικηγορο κατα του ελεγκτη των φορολογικων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.