Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Δουλεία φωτός


vasco

Recommended Posts

Το σπιτι μου (πλευρα 15μ με ανοιγμενα 3 πορτες και 2 παραθυρα, ετος κατασκευεις 1900, απο τοτε) στο χωριο συνορευει με αυλη και σπιτι. (χωρις τοιχειο)

Και τα δυο ηταν του παππου οπου χωριστικαν ετσι οπως αναφερα. Το σπιτι μου εχει στην σκεπη 40-50 εκατ.σεναζι με υδροροη και σε ενα σημειο περιπου στην μεση μια καταπακτη για φωτισμο και αερισμο υπογειου με διστασεις 1 μετρο με 60 εκατ.(απο παλια)

Τωρα τελευταια μου βαζει σεντονια και ντουλαπες στα παραθυρα, πολλες μεγαλες γλαστρες και σφουγγαριστρες στις πορτες.

το ερωτημα ειναι κατα ποσο εχει δικαιωμα να μου κρυβει το φως, τι γινεται με την υγρασια απο τις γλαστρες της στο σπιτι (γιατι ειναι παλιο και απο χωμα και πετρα), αν μπορει να χτισει κοντα σε εμενα. Το σημαντικοτερο αν δικαιουμε το μερος ολο που ειναι κατω απο τα 40 εκατ της σκεπης

και απο ποιο νομο αν γνωριζεται τεκμμηριωνονται αυτα

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μιλαμε για την "αστρεχα" Συνηθιζεται η λωριδα γης απο κατω να αποδιδεται στο κτιριο.

Τη δουλεια φωτος δεν τη εχω ξανακουσει.

Συμβουλη μου, χωριστε το οικοπεδο με τοιχακι.

Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθεί ξανα η δουλεία φωτισμού.

Δες το θέμα Ανοίγματα σε κοινό όριο κτηρίου πρό του 1955.

Για περισσότερα όμως θέλεις δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μιλαμε για την "αστρεχα"

εμεις το λεμε "σατζάκι" .

δεν αποδιδεται παντα.το αντιθετο.αν ο γειτονας εχει κανει πραξεις νομης και κατοχης για 20ετια,χαιρετα μου τον πλατανο

Link to comment
Share on other sites

Σωστα dgt αστρεχα λεγεται, αλλα το ερωτημα ειναι η λεξη που αναφερες ¨συνηθως΄΄.

Δηλαδη σε ποιες περιπτωσεις αποδιδεται στο κτιριο και σε ποιες οχι.

Υπαρχει δηλαδη καποιος νομος συγκεκριμενος για αυτο.

Ειναι κτισμα προ του 1923 και σε χωριο κατω απο 2000 κατοικων.

ποια ειναι λοιπον η αποψη σου;

 

parist43 το ιδιο θα ερωτουσα και σε εσας τι σημαινει ΄δεν αποδιδεται παντα΄΄

καταπατηση δεν εχει γινει.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα να σου απαντησω.

εχουμε την γριπιδα και τους 30εκ κεραμιδι.απο κατω απο το κεραμιδι στο σατζακι (αστρεχα το λετε εσεις-πρωτη φορα το ακουω) τι υπαρχει?

αν υπαρχει σκετο χωμα ,οπου ο γειτονας μπαινοβγαινε για 20 ετη ,παει το πηρε με χρησηκτησια.

αν ομως υπαρχει πχ μια λωριδα τσιμενο 30χ25 ας πουμε που την εκανε ο ιδιοκτητης του σπιτιου με το σατζακι,τοτε παει να πη προφυλαξε την περιουσια του,εχει κανει αυτος πραξεις νομης και κατοχης

ποιος πατουσε στην αστρεχα?

βεβαια ολα εξαρτωντε και απο τον δικαστη και τον δικηγορο.

διοτι μπορει να πη ο ιδιοκτητης (ειναι πραγματικο γεγονος αυτο που θα πω και ετσι κερδηθηκε το δικαστηριο) η βροχη επεφτε στον τοιχο μου και μετα στο στενο αυτο.αρα τα νερα του δικου μου σπιτιου επεφταν μεσα στο στενο.αρα εγω εκανα χρησι συνεχομενη ολα αυτα τα χρονια αρα εξακολουθει να ειναι δικο μου

Link to comment
Share on other sites

Ο παππους ειχε δυο σπιτια με μια αυλη απο τσιμεντο. Η οικια μου (απο την μια μερια) εχει απο παλια 3 πορτες και 2 παραθυρα. Στην μεση του σπιτιου επι του τσιμεντου ( με πλευρα που ακουμπα στο σπιτι) υπαρχει ανοιγμα που επικοινωνει με το υπογειο μου για φως και αερα με ανοιγμα 50*100 εκατ.

Δικαιουμε λοιπον τα 30-40 εκατ κατω απο την στεγη μου?

θελετε να επισυναψω φωτο για καλυτερη εικονα?

Link to comment
Share on other sites

επισυναψε ,αλλα σε καθε περιπτωση αν πειτε να πατε στα δικαστηρια ,τιποτα δεν ειναι εξασφαλισμενο.εξαρτατε απο την ευρηματικοτητα του δικηγορου και τα κεφια του δικαστη.ολο το ζητημα ειναι το εξης :ποιος χρησιμοποιουσε τα τελευταια 20 ετη την αστρεχα?αυτουνου ειναι.

κατα πασα πιθανοτητα ειναι δικη σου αφου υπηρχε ανοιγμα.εκτος αν αποδειξει ο αλλος οτι χρησιμοποιουσε αυτος τον χωρο.πχ μπορει να πη επλυνε την αυλη του και μετα τα νερα πηγαιναν στην αστρεχα και μετα σε κοινοχρηστο χωρο η μπορει να πη φυτευε ντοματες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.