Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετη τουαλέτα σε κατάστημα


kostassid

Recommended Posts

Πελάτης μου νοίκιασε κατάστημα, εντός Αττικής με προορισμό να γίνει γραφείο οργανώσεων δεξιώσεων (γάμοι, βαφτίσια κλπ..). Όταν ήρθε το υγειονομικό για να πάρει τη τελευταία υπογραφή και την άδεια, το υγειονομικό είδε ότι ο χώρος έχει τουαλέτα η οποία δε φαίνεται στη κάτοψη του σχεδίου της άδειας. Πως νομιμοποιείται ο χώρος αυτός; Θα χρειαστεί και προχόλ;

Link to comment
Share on other sites

είτε με νομιμοποίηση είτε με νέα άδεια οπού ισχυρίζεσαι πως την κάνεις τώρα

 

είμαι σχεδόν βέβαιη πως χρειάζεται και προχωλ

δες μήπως πρέπει να κάνεις ξεχωριστές τουαλέτες ανδρων-γυναικών ή μήπως θες και wc AMEA

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=389

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με λίγα λόγια γιατί βαρέθηκα πια!

Μου ζητήσανε να τους βγάλω την άδεια που χρειάζεται για να "νομιμοποιήσουν" τη τουαλέτα ώστε να μην εχουν οι ιδιοκτήτες τα ίδια προβλήματα στο μέλλον με άλλους ενοικιαστές. Ενώ ξεκίνησα τη διαδικασία, με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν "Άκυρο γιατί τα βρήκαμε με την ελέγκτρια του υγειονομικου...ύστερα από ερωτήσεις μου σε χιουμοριστικό ύφος (ενώ είχα γίνει κατακόκκινος από θυμό) μου είπαν ότι στοίχησε μόνο 400ευρώ το "λαδάκι" στη μηχανη σε αντίθεση με εμένα που οι αμοιβές του ΤΕΕ μου έβγαζαν 1500ευρώ. Τους ευχήθηκα καλές δουλειές και το έκλεισα.

Η ερώτηση απλή: ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ; έχασα το ψωμί μου και κάποιος έβγαλε το λάδι του!

Link to comment
Share on other sites

...ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ; έχασα το ψωμί μου και κάποιος έβγαλε το λάδι του!

 

Αν έχεις αξιοπρέπεια και τσίπα (και σκέφτεσαι κάποτε να κάνεις παιδιά στα οποία θα κληροδοτήσεις αυτόν τον τόπο*) ΝΑΙ.

 

 

 

 

* και στο λέει κάποιος που συνειδητά αποφάσισε να μη διαιωνίσει το είδος.

Link to comment
Share on other sites

προκαταβολή πήρες;

πάντα προκαταβολή διότι 400+500=900

όπως και να έχει τσουζει περισσότερο

 

άσε που κάποια στιγμή θα σε ξαναχρειαστούν για το ίδιο θέμα :P

 

υγ φυσικά με τόσες 400σάρες που έχουν δώσει και θα ξαναδώσουν μια χαρά το νομιμοπιουσαν μια εκαι έξω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε εγώ θα τους έστελνα την πολεοδομία να κάνει μια βόλτα απο κεί και να **************

 

Στη συνέχεια στείλτου και το ΙΚΑ για να πληρωθούν τα επιπλέον ένσημα!

 

Επομένως βγαίνει το χρήσιμο συμπέρασμα! Πάντα ζητάμε μια προκαταβολή 500-1000 ευρώπουλα, έτσι για να κόβεται ο τσαμπουκάς.

 

 

 

Αυτά εγώ τα λογοκρίνω (πώς να το εκλάβω? ως συμβουλή?). Για τυχόν διαμαρτυρίες παρακαλώ ακολουθείστε τη διαδικασία ss_sk

 

Προφανώς ss_sk για αυτά που λογόκρινες, δεν πρόκειται περί συμβουλών, αλλά για συνηθισμένη διαδικασία τουλάχιστον εντός των ορίων του νομού Αττικής. Εννοείται πως οι παραπάνω ενέργειες των κατα τόπους πολεοδομιών είναι καταδικαστέες αφού προάγουν τις παράνομες οικοδομικές δραστηριότητες. Εννοώ το λαδάκι που περιγράφει πάρα πολύ σωστά ο συνάδελφος kostassid

Link to comment
Share on other sites

γιατι θα κανει κακο ονομα?

 

ειτε θα λειτουργησει αποτρεπτικα οπως εννοει η myri,

 

είτε θα το ξανασκεφτουν και θα ερθουν σε επαφη με τον μηχανικο οπου θα ενημερωθουν οτι με λαδακια και ξυδακια το προβλημα παραμενει εις την αιωνιοτητα, δηλαδη μεχρι να εχει αναγκη ρευστου καποιος λαμογιος και πως θα λυθει μονο με τις προβλεπομενες διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.