Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Κτίσμα παράνομο κατά ένα όροφο


MOR_PAN

Recommended Posts

Κύριοι καλημέρα σας.

Παρακαλώ να με ενημερώσετε αν υπάρχει η δυνατότητα νομιμοποιήσεως της οικίας μου βάσει των Ν 1337/83 , ν1577/85 και Ν 1512/85 χωρίς την μεσολάβηση ιδιώτη Μηχανικού, δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να διαθέσω τα απαιτούμενα χρηματικά ποσά για την σύνταξη του φακέλου

Το κτίσμα είναι Παράνομο κατά ένα όροφο ,

Είτε από πιθανή Παράβλεψη ή Λάθη ή Παραλήψεις ή Παρατυπίες ή δεν εγένετο καθόλου Αυτοψία από τους τότε εμπλεκόμενους άμεσα ή έμμεσα Ελεγκτικούς Φορείς του Κράτους και βρίσκομαι τώρα στην δυσάρεστη θέση να μην μπορώ να νομιμοποιήσω την οικία μου λόγω μεγάλων οικονομικών δυσχερειών.

 

Δεν γνωρίζω τους λόγους που οι Υπεύθυνοι των Πολεοδομικών γραφείων εξέδωσαν οικοδομική άδεια ενός ορόφου που στην περιοχή υπήρχαν και υπάρχουν διώροφα κτίσματα.

 

Παραθέτω τα κάτωθι αποδεικτικά και πληροφοριακά στοιχεία

• Το σχέδιο κατασκευής **** ενσωματωμένο πίνακα μεταβλητών διατάσεων σι αύξηση προσώπου οικοπέδου ανά 10 ΕΚ από 690-10,50 έχει κάτοψη ισόγειου και κάτοψη ορόφου θεωρημένο από την Υπηρεσία Σεισμοπλήκτων ****

• Η άδεια για ανέγερση νέας ΙΣΟΓΕΙΟΥ οικοδομής θεωρημένη στις ***** από την Νομαρχία ******* , ολικής Επιφάνειας 87,15 μ2, η δε επίβλεψη του έργου εγένετο με Μηχανικό υπό της Υπηρεσίας Σεισμοπλήκτων .

• Τοπογραφικό διάγραμμα ιδιώτη Πολιτικού Μηχανικού θεωρημένο **** από την Αρμόδια Υπηρεσία.

( Εγένετο αυτοψία *** και υπεγράφη.)

• Σαν κτίσμα αποτελείται από Ισόγειο ενιαίο χώρο και με τον πρώτο όροφο κτισμένο και διαμορφωμένο βάσει σχεδίου.

• Για λόγους συντήρησης ένεκα διάβρωσης ολοκλήρου του κτίσματος έγιναν οι απαιτούμενες εργασίες και τοποθέτηση κεραμοσκεπής.

• • Η άδεια οικοδομής , το Τοπογραφικό εκδόθηκε στον πατέρα μου ********* και βρίσκονται στο τμήμα ******

• Το κτίσμα περιήλθε στην κατοχή μου **** με γονική παροχή, Αρ. Συμβολαιογραφικής πράξης ***

Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων

*****

 

 

Απο το φόρουμ δεν δίνονται εξατομικευμένες συμβουλές, παρακαλώ απευθυνθείτε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.