Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδείξεις (από υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, ελαιοχρωματιστές κλπ.)


gio

Recommended Posts

Έτσι ακριβώς είναι. Και δεν είναι μόνο τα υλικά είναι και η εργασία.

Όσον αφορά για τα τιμολόγια τουλάχιστον στο ξεκαθαρίζουν από την αρχή. Βέβαια όχι όλοι. Σε κουζινά μου έκανε τιμή 3500 για κουζίνα του λέω εντάξει και όταν μου την έφτιαξε και πήγα να τον πληρώσω μου λέει πάλι το ίδιο για τιμολόγιο θα πληρώσεις το ΦΠΑ!!! Πάλι τα ιδία. Όλοι αυτοί τρώνε Χ από μένα και όχι μόνο εδώ στην μικρή πόλη που ζω και εργάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ας μεταφερθεί η συζήτηση αλλού και ας συνεχίσουμε εδώ να κουβεντιάζουμε για τις αποδείξεις, το ΦΠΑ.

 

Μεταφερθηκαν εδω http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=171

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανεβασα εγω την φωτο. Αλλου την βρηκα. Εχει να γινει παντως φετος της ...αποδειξης!

 

Τωρα που παρατηρω σαν να ειναι φωτο απο τηλεοραση, να ειναι απο το αλτερ και την εκπομπη του Αυτια. Λαγωνικο ειναι ο ατιμος.Ολα τα ξετρυπωνει:P

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που παρατηρω σαν να ειναι φωτο απο τηλεοραση, να ειναι απο το αλτερ και την εκπομπη του Αυτια. Λαγωνικο ειναι ο ατιμος.Ολα τα ξετρυπωνει:P

μήπως έβαλε ο ίδιος την αγγελία

:P

για να παίξει μετά το ρεπορτάζ!!!

Link to comment
Share on other sites

καταλήξει. Τι θα μπορούσα να κάνω; Έχω άδικο; Μήπως κάπου κάνω λάθος;

 

 

Όχι δεν κάνεις πουθενά λάθος. Του τραβάς μια καταγγελία για φοροδιαφυγή στο 210-5244147 (να μη σβηστεί το νούμερο-είναι αριθμός που ανακοινώνει επίσημα το Υπ. Οικ. αν θυμάμαι καλά για καταγγελίες φοροδιαφυγής), και στανιάρει. Αρκετά πια με κάτι τέτοια γίδια. Εξαιτίας τους μας παίρνει η μπάλα όλους, εκτός του ότι πληρώνουμε τελικά το φόρο τους.

 

Καλώς ή κακώς (κακώς μάλλον) έχει καθιερωθεί οι τιμές που δίνουν κάποιες κατηγορίες επαγγελματιών να μη συμπεριλαμβάνουν το ΦΠΑ.

Δεν είναι μόνο οι υδραυλικοί ........

Ακόμα και αυτοί οι οποίοι αναγκαστικά πρέπει για Χ Ψ λόγους να σου κόψουν τιμολόγιο (π.χ. ΑΕ που μεταφέρει τα υλικά στο χώρο σου) δε σου λέει στοιχίζει 1190 ευρώ , σου λέει "στοιχίζει 1000 ευρώ + ΦΠΑ".

 

 

Όχι "καλώς ή κακώς". Κακώς-πολύ κακώς. Είναι υποχρεωτικό πλέον βάσει νόμου, εδώ και μερικά χρόνια σε πελάτες λιανικής, οι τιμές για την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών, να ανακοινώνονται σαν τελικές τιμές, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ. Για αυτό αν έχετε παρατηρήσει, οι τιμές σε online shops, αλλά και καταστημάτων με φυσική παρουσία, συμπεριλαμβάνουν πάντα τον ΦΠΑ (έστω και αν κάποιες φορές υπάρχει και ανάλυση σε καθαρό+ΦΠΑ). Εξαίρεση από την υποχρέωση αυτή υπάρχει μόνο για παροχή προς επιτηδευματίες (για ευνόητους λόγους- ο επιτηδευματίας έχει έκπτωση του ΦΠΑ συνήθως) και πάλι όμως με την επισήμανση "συν ΦΠΑ". Στην προκειμένη ο συνάδελφος ζήτησε ΑΠΥ αν δεν κάνω λάθος ως ιδιώτης και όχι ΤΠΥ ως επιτηδευματίας, συνεπώς δεν υπάρχει δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.