Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Διακοπή εργασιών μετά τα τούβλα


CSPU

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω ολους για τη συμβολη τους. Προσπαθωντας να καταληξω, μαλλον προσανατολιζομαι να κανω στεγη, να σοβατισω ΜΟΝΟ εξωτερικα και να βαλω κουφωματα εξωτερικα.

Αν δεν βαψω (για 2-3 χρονια) ο σοβας θα παρει υγρασια, (απο αυτα που καταλαβα) και θα ηθελα να ξερω αν αυτο ειναι κατι που θα μου δημιουργησει μη αναστρεψιμες βλαβες ή αν ειναι μεν προβλημα αλλα μπορει να διορθωθει (πχ αν το καλοκαιρι στεγνωνει ο σοβας ...και το προβλημα επανερχεται το χειμωνα)

Θα προσπαθησω να βαψω αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω...

Για να εχετε μια εικονα...Το σπιτι ειναι ...υπογειο περιπου 200τμ, ισογειο 100 και οροφος 100. Για σοβατισμα (μεσα εξω) μου ζητανε (πρωτη προσφορα)περιπου 33000 με τα υλικα δικα τους και περιπου 22000 με δικα μου. Το κονδ'υλι ειναι μεγαλο!!!

Αυτο λοιπον που με ενδιαφερει ειναι αν κανω αυτα στα οποια καταληγω,( σοβατισμα εξω χωρις βαψιμο) το προβλημα υγρασιας ειναι απαγορευτικο για τη λυση αυτη ή για 2-3 χρονια μπορει να παει?

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικά επιχρίσματος να είναι οπωσδήποτε πιστοποιημένα! (π.χ. intermix, marmoline κλπ)

 

Αν δεν ασταρώσεις και βάψεις εξωτερικά ενδέχεται η στρώση φινιρίσματος να "αρρωστήσει" μετά από 2 - 3 χειμώνες. (αν τα υλικά επιχρίσματος δεν είναι πιστοποιημένα αυτό θα είναι το πλέον σίγουρο)

Επιπλέον θα πληρώσεις σκαλωσιά έξτρα.

 

Υ.Γ. Μηχανικό επιβλέπων δεν έχεις να συμβουλευτείς ή χτίζεις λαθραία;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οχι, δεν χτιζω λαθραια. Αλλα και ο μηχανικος μου μου δινει διαφορες αποψεις και εχω μπερδευτει...Προσπαθω να κανω το καλυτερο με τα χρηματα που εχω διαθεσιμα. Ψαχνω την καλλιστη λυση:rolleyes: για να δω ποσο θα μου κοστισει και αν μου φτανουν! Στοχος μου ειναι να κλεισω εξωτερικα το σπιτι και να δουλευω μετα αναλογα με τις δυνατοτητες μου (δηλ σιγα - σιγα) εσωτερικα.

Οταν μιλαμε (Brasco) για πιστοποιημενα υλικα, αναφερεσαι φανταζομαι στη διαδικασια σοβατισματος. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως είναι αγενές, αντιδεοντολογικό και προσβολή προς τον συνάδελφο μηχάνικό - ο οποίος είναι επιβλέπων του έργου και φέρει ορισμένες ευθύνες για αυτό - να τον αγνοούμε και να φέρουμε γνώμες και απόψεις για έργο δικής του ευθύνης.

 

CSPU, έχεις τεχνικό σύμβουλο!

Εμείς ανωνύμως (και δωρεάν) μπορούμε να σε συμβουλέψουμε ορθώς ή λανθασμένως (αφού δεν φέρουμε ευθύνη καμία).

 

Υπάρχει ενδχόμενο μία ανώνυμη και λάθος συμβουλή να σε παρασύρει και να δημιουργήσει πρόβλημα σε εσένα αλλά ίσως και στον συνάδελφο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην θα ηθελα να ευχαριστησω για μια ακομη φορα για τη βοηθεια. Δεν ηταν πρόθεσή μου να αγνοήσω τον μηχανικό μου αλλά να πάρω και άλλες γνώμες για να μπορέσω να αποφασίσω με περισσότερες απόψεις στο μυαλό μου. Η απόφαση θα είναι δική μου γιατι εγω τελικά εχω το πρόβλημα. Και βέβαια καταννοώ πλήρως οτι οι απόψεις σας ακολουθούν τους κανόνες του φορουμ και αυτό ειναι απόλυτα σεβαστό. Οι απόψεις σας για μένα είναι θέματα προς διερεύνηση και σε συνδυσμό με τις απόψεις του μηχανικού μου , οπως είπα , θα με βοηθήσουν να καταλήξω. Οταν υπάρχει στενότητα οικονομική:( και ψαχνει κανείς για την πιο cost effective λυση, τότε νομιζω οτι μπορεί να μπεί στη διαδικασία που μπηκα και εγω.

Παντως και παλι ευχαριστώ. Είναι πολύ σημαντικό για κάποιον (μηχανικό ή μη) να μπορεί να παίρνει πανω απο μια αποψη για θέματα που τον απασχολούν

Link to comment
Share on other sites

Με κάποιο τρόπο θα πρέπει κάθε πολεοδομία να εξασφαλίζει πως ο κάθε ιδιοκτήτης ο οποίος αιτήται οικοδομικής άδειας έχει την οικονομική δυνατότητα (ιδία κεφάλαια και τραπεζικό δάνειο) να αποπερατώσει την οικοδομή.

 

Δηλαδή, το ΕΚΚΟ να πλησιάσει το πραγματικό κόστος και κατά τον έλεγχο των φορολογικών να απαιτείται η προσκόμιση αποδεικτικού στοιχείου (προέγκριση δανείου, εγγυητική επιστολή κλπ) το οποίο να εξασφαλίζει την οικονομική επάρκεια του ιδιοκτήτη για το συγκεκριμένο έργο.

 

Ακόμα καλύτερα θα ήταν (και εφόσον κάποια στιγμή αποκτήσουμε ΜΗΚΙΕ) όπως απαιτείται πράξη γκαράζ,

κατά τον ίδιο τρόπο να απαιτείται και εργολαβικό προσύμφωνο κατασκευής του έργου.

Στο στέλεχος της αδείας θα υπάρχει ειδική θέση για τα στοιχεία του εργολήπτη (ή της εργοληπτικής εταιρείας) μέλος του ΜΗΚΙΕ.

 

Τα παραπάνω σε άλλες χώρες ισχύουν.

Υποτίθεται πως υπάρχει μία διάταξη η οποία εξασφαλίζει την αποπεράτωση των όψεων μέσα στο διάστημα των οκτώ ετών από την έκδοση της άδειας...

 

Η εικόνα εγκατελημένων γιαπιών δεν μας τιμά ως χώρα.

 

Υ.Γ. Το χρονοδιάγραμμα εργασιών που υπάρχει σε κάθε φάκελλο αδείας ποιόν δεσμεύει; (υποτίθεται τον μηχανικό που το συντάσει...)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάποιο δίκιο...Λαβε ομως υποψη σου οτι πολυ λίγοι ξεκινούν να χτίσουν και ξέρουν εκ των προτερων οτι δεν θα τελειώσουν. Επιτρεψέ μου να σου δώσω ενα παραδειγμα για τους λόγους που παρόμοιες καταστασεις μπορεί να συμβουν αν και λογω επαγγελματος το ξερετε καλύτερα...

Οταν παει ο επίδοξος και μελλοντικός πελατης στον αρχιτέκτονα γίνεται οπως ξερεις μια συζήτηση και μετα ενα συμφωνητικο και ακολουθει μια προμελετη...Το συνολικο κόστος ο ιδιοκτητης ζητα να εκτιμηθει και (αν και γνωριζει οτι ειναι μονο εκτιμηση) συνηθως προσθετει και ενα 20% και βλεπει αν τον παίρνει. ΟΛΟΙ ομως του δινουν χαμηλη εκτιμηση κόστους κατασκευής και προσπαθουν να του κανουν οσο το δυνατον μεγαλυτερο σπιτι (απο εκει δεν εξαρταται τελικα και η αμοιβη τους?)

Οταν λοιπον χτιζεις για πρωτη φορα (οπως εγω) δεν γνωριζεις ΤΙΠΟΤΑ απο το συστημα...Υπολογιζεις α , βαζεις και 20% και ...νομιζεις οτι καθαρισες... Μετα ανακαλυπτεις οτι στα σχεδια δεν ειχαν απεικονιστει ολα τα μπετα που τελικα χρειαστηκαν, οτι οι τιμες κατασκευής ηταν υπερβολικα αισιοδοξες , οτι οι εκσκαφες βγηκαν παραπανω κλπ κλπ

Αυτα σε συνδυασμο με εναν οχι και τοσο δραστηριο και αποτελεσματικο επιβλεποντα, λαμβανοντας υποψη οτι ισως κατοικεις 1,5 ωρα απο το εργο και δεν μπορεις να εισαι εκει καθε μερα (ο επιβλεπων ομως θα επρεπε να σε βοηθησει...) εχουν σαν αποτελεσμα να εχεις ξοδεψει αυτα που ειχες υπολογισει με τη συμβουλη των ειδικων και εχεις μαζεψει με δανειο!!!! και να μην μπορεις να τελειωσεις. Και νοιωθεις βλακας, νοιωθεις αποτυχια και απογοητευση και νοιωθεις οτι κακως εμπιστευτηκες καποιους ανθρωπους οι οποιοι τελικα ηταν πρωτα κακοι επαγγελματιες και μετα ανθρωποι (και αυτο κακοι)

Να συνεχισω??? Αστο καλυτερα...

Καταλαβες τωρα γιατι ρωταω πολλα και το ψαχνω? Και παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερω αν και δεν μπορω να πω, εδω βρηκα ανταποκριση και σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λοιπον χτιζεις για πρωτη φορα (οπως εγω) δεν γνωριζεις ΤΙΠΟΤΑ απο το συστημα...Υπολογιζεις α , βαζεις και 20% και ...νομιζεις οτι καθαρισες...

 

Με συγχωρείς αλλά πας γυρεύοντας...

 

Όταν ανεγείρεις οικοδομικό έργο με αυτεπιστασία (όπως έχεις δηλώσει και στην αναγγελεία έργου στο ΙΚΑ) πρέπει να έχεις και τις ανάλογες γνώσεις.

(Επιστασία οικοδομής φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι σημαίνει και το τι διαφορά έχει από την επίβλεψη.)

Άρα όταν "δεν γνωρίζεις τίποτα από το σύστημα" μπορεί να βάλεις και 20% επιπλέων αλλά ίσως και 100% (αφού δεν γνωρίζεις τίποτα).

 

Συμπέρασμα: όταν δεν γνωρίζουμε κάτι δεν ασχολούμαστε με αυτό, αναθέτουμε σε άλλους ειδικούς, πιστοποιημένους να το κάνουν αυτό για εμάς.

Δηλαδή αναθέτεις την επιστασία του έργου σε μηχανικό

ή με το κατάλληλο εργολαβικό και συγγραφή υποχρώσεων αναθέτεις την ανέγερση σε κατάλληλο μηχανικό.

Το χρήμα, ο χρόνος και η ψυχική ηρεμία που θα εξοικονομήσεις είναι ανυπολόγιστα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.