Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανατροπή όρων δόμησης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα, μιας και έχετε και την εμπειρία, που να βλέπει κάποιο φως στο τούνελ ή να έχει ακούσει κάτι για κάποια θετική εξέλιξη στο επόμενα 1,2,3,,59 χρόνια?

 

(Δεν είμαι μηχανικός. Βρέθηκα εδώ ψάχνοντας μιας και είμαι ο μ@*&^#ς που πληρώνει δόσεις για έκταση που αγόρασε και τώρα δεν μπορεί να χτίσει.)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος εδώ μέσα, μιας και έχετε και την εμπειρία, που να βλέπει κάποιο φως στο τούνελ...?

 

φίλε μου σου έχω ένα καλό νέο και ένα κακό.

άκου το καλό πρώτα:

πριν μερικούς μήνες κάποιοι ήδαν φως έχοντας κατρακυλήσει 700 μέτρα κάτω από τη γή.

άκου τώρα και το κακό:

τώρα μόλις αρχίσαμε να πέφτουμε! μέχρι να πιάσουμε πάτο και να μας βρούν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά συνάδελφοι η απόφαση του ΣΤΕ 3504/2010 αλλάζει ουσιαστικά κάτι ακόμα ή περιμένουμε όπως έγινε και με την 551/2008 ; Αυτή τη στιγμή βγάζουν άδειες σε τυφλά 4στρ που προυπάρχουν του 2003;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως ναι βγάζουν ακόμα άδεια τα τυφλά Δεν υπάρχει πέρα από την απόφαση του ΣΤΕ κάποια αναφορά - απόφαση από υπουργείο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά συνάδελφοι η απόφαση του ΣΤΕ 3504/2010 αλλάζει ουσιαστικά κάτι ακόμα ή περιμένουμε όπως έγινε και με την 551/2008 ; Αυτή τη στιγμή βγάζουν άδειες σε τυφλά 4στρ που προυπάρχουν του 2003;

 

Η 3504/2010 είναι μία ακόμη από τη σειρά των αποφάσεων που στηρίζονται στη λογική της 551/2008 και ενισχύουν τη σχετική νομολογία, έως ότου εκδοθεί και η απόφαση της Ολομέλειας.

 

Η έκδοση ή όχι ΟΑ, με βάση το σκεπτικό των αποφάσεων αυτών είναι μια άλλη υπόθεση, που αφορά, κυρίως, τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνονται οι αρμόδιοι των πολεοδομιών το θέμα, δεδομένου ότι δεν έχει πάρει θέση, ακόμη, το ΥΠΕΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω ότι η 1828/08 ΣτΕ ήταν απόφαση της επταμελούς και η οποία δεν παρέπεμπε το θέμα στην ολομέλεια .....

Εντούτοις, ..... προέτρεξε η "Πράσινη Τίνα" στην έκδοση των 1&3 εγκ του 2010..... Καταργώντας (!!!!!) ουσιαστικά άρθρα Π.Δ με εγκύλιο!!!

Τίποτα πλέον δε μου κάνει εντύπωση..... προσωπικά περιμένω να βγεί φέτος ή μέσα στο 12, αναλογικός χρόνος υστέρησης για το "πράσινο" ΥΠΕΧΩΔΕ (πράσινο λόγω οικολαγνικών ανησυχιών), μια αντίστοιχη εγκύκλιο που θα καταργεί παραγράφους του άρθρου 1 του 270Δ/85

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Η απόφαση ΣτΕ 3504 αφορά και στα γήπεδα του άρθρου 1 παρ. 2? Ή μόνο στην κατά κανόνα αρτιότητα 4000 τ.μ.?

 

α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών και οικισμών, τα οποία είχαν κατά την 24.4.1977 ημέρα

δημοσιεύσης του από 5.4.1977 Π.Δ. (ΦΕΚ 133Δ΄) ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.