Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανατροπή όρων δόμησης εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

Αν και λίγο αργά έλαβα γνώση της συζήτησης αυτής εχω να πώ τα εξής:

1. Η 551/08, ΔΕΝ είναι απόφαση.... Στο δια ταύτα στο τέλος αναφέρει :

"Απέχει να αποφανθεί οριστικώς. Παραπέμπει την υπόθεση στην επταμελή σύνθεση, σύμφωνα με τα εκτιθέμενα στο αιτιολογικό."

 

 

2. η Επταμελής επιτροπή έχει ήδη συνεδριάσει στις 14-10-08, αλλά η απόφαση δεν έχει ακόμα δημοσιοποιηθεί.

 

 

 

3. Υπενθυμίζω ότι προ της εκδοσης του Π.Δ 270Δ'/85, έχει υποστεί επεξεργασία και έγκριση από την ολομέλεια του ΣτΕ!!! Υπό αυτό το πρίσμα το βλέπω λίγο χλωμό η όποια επιτροπή να αναιρέσει την ολομέλεια!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε GRTOPO

Αν είναι σωστές οι πληροφορίες μου η απόφαση της επταμελούς επιτροπής αποδέχεται το σκεπτικό ότι οι όροι δόμησης εκτός σχεδίου δεν μπορεί να είναι ευνοϊκότεροι των όρων εντός σχεδίου και αποκλείει την οικοδομησιμότητα σε γήπεδα εκτός σχεδίου που δεν έχουν πρόσωπο σε νομίμως υφιστάμενο κοινόχρηστο χώρο.

Εύχομαι να με έχουν πληροφορήσει λάθος.

Το ερώτημα όμως παραμένει. Μια ζωή θα είμαστε απλοί παρατηρητές όταν ετοιμάζονται αποφάσεις που μας αφορούν άμεσα;

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να έχω καλύτερη πληροφόρηση από σένα. Εκτός αυτού σήμερα που μίλησα με φίλο μέσα στο ΣτΕ και του ζήτησα να μάθει περισσοτερα για τη συνεδρίαση του Οκτωβρίου και το αποτέλεσμα μου είπε πως δεν ειναι δυνατό καθώς μόνο τα μέλη της επιτροπής ξέρουν και δεν επιτρέπεται να μιλήσουν για το θέμα έως της δημοσίευσης της απόφασης.

Επιμένω ότι με την 342/1985 γνωμοδότηση ΣτΕ εκδόθηκε το 270Δ'/85.

Επίσης κάτι που ισχύει για τα πάντα, σύμφωνα με το άρθρο 100 παρ. 5 του ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ αναφέρει :

"5. Όταν τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας ή του Αρείου Πάγου ή του Ελεγκτικού Συνεδρίου κρίνει διάταξη τυπικού νόμου αντισυνταγματική παραπέμπει υποχρεωτικά το ζήτημα στην οικεία ολομέλεια, εκτός αν αυτό έχει κριθεί με προηγούμενη απόφαση της ολομέλειας ή του Ανώτατου Ειδικού Δικαστηρίου του άρθρου αυτού. Η ολομέλεια συγκροτείται σε δικαστικό σχηματισμό και αποφαίνεται οριστικά, όπως νόμος ορίζει. Η ρύθμιση αυτή εφαρμόζεται αναλόγως και κατά την επεξεργασία των κανονιστικών διαταγμάτων από το Συμβούλιο της Επικρατείας."

 

Απορώ !! (Αναφέρομαι στην 1828/08 ΣτΕ, γιατί φαίνεται πως κάτι παρόμοιο θα μεθοδευθεί και με τη 551/08 ) πως ?? οι Συμβολαιογράφοι κατ' αρχή, (Βασιλικότεροι του Βασιλέως).... οι θεματοφύλακες των διατάξεων .... έθεσαν εαυτόν ΥΠΕΡΑΝΩ του Συντάγματος εκδίδοντας τις σχετικές εγκυκλίους, βασιζόμενοι σε μια απόφαση που τελικά αφορούσε ΜΟΝΟ τα διάδικα μέρη. !!!

Επίσης στη συνέχεια το ΥΠΕ Κ(λαμματικής) Α(λλαγής), που ΚΑΙ Νομική Υπηρεσία έχει .... ευθυγραμμίσθηκαν με την απόφαση της 7μελούς Επιτροπής του ΣτΕ. !!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε GRTOPO

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που αναφέρεις.

Ο φόβος μου περιγράφεται τέλεια στο β΄μέρος του σχολίου σου (συμβολαιογράφοι κλπ.). Ήδη δικαστήριο έχει επιβάλλει διακοπή εργασιών, με σκεπτικό ίδιο με την 551 ΣΤΕ (παρόλο που ξεκάθαρα όπως και σύ αναφέρεις δεν προκειται για απόφαση).

Και πάλι ελπίζω ότι ο συνάδελφος που θίγεται από την παραπάνω δικαστική απόφαση να με πληροφόρησε ελλειπώς ή λάθος.

Μόλις μάθω περισσότερα θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω κι εγώ.

Σε σεμινάριο στο ΙΕΚΕΜ μας είχαν αναφέρει την υπόθεση και μάλιστα εκτίμηση των εισηγητών είναι οτι πολύ δύσκολα η 7μελής θα διαφοροποιηθεί.

Έχει να γίνει μεγάλο πατατράκ.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ !! [/b](Αναφέρομαι στην 1828/08 ΣτΕ, γιατί φαίνεται πως κάτι παρόμοιο θα μεθοδευθεί και με τη 551/08 ) πως ?? οι Συμβολαιογράφοι κατ' αρχή, (Βασιλικότεροι του Βασιλέως).... οι θεματοφύλακες των διατάξεων .... έθεσαν εαυτόν ΥΠΕΡΑΝΩ του Συντάγματος εκδίδοντας τις σχετικές εγκυκλίους, βασιζόμενοι σε μια απόφαση που τελικά αφορούσε ΜΟΝΟ τα διάδικα μέρη. !!!

 

Έχει τόσο δίκιο ο GRTOPO που έστω και ετεροχρονισμένα θέλω να χειροκροτήσω και να πώ πως επιτέλους, οι διάφοροι "εργατοπατέρες - συνδικαλιστές" που κάθε λίγο ζητούν την ψήφο μας, που είναι ; Έχουν στο νού κάτι και δεν το ξέρουμε ;...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαίρετε, είμαι ιδιοκτήτρια γηπέδου εκτός σχεδίου, στο οποίο έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια με τις διατάξεις του ΠΔ 24/85 ΦΕΚ 270Δ/85 , αφού προϋφίσταται του 2003. Δηλαδή δεν απαιτήθηκε η ύπαρξη προσώπου σε κοινόχρηστη οδό (προ του 1923). Έκανα έναρξη των οικοδομικών εργασιών και μετά από προσφυγή όμορου ιδιοκτήτη στο διοικητικό εφετείο , εκδόθηκε απόφαση αναστολής κατ επίκληση της 551/2008 απόφασης ΣτΕ που είναι και παραπεμπτική στο 7μελές συμβούλιο !!!

Μου ζητούν λοιπόν τώρα να προβώ σε διαδικασία αναγνώρισης του δρόμου , αλλοιώς πάει η άδεια και τα μπετά (και ποιός ξέρει και τι άλλο ), το δε γήπεδο θα είναι μόνο για αγροτική εκμετάλλευση .

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παραλάβει την απόφαση αναστολής του Διοικητικού Εφετείου; Μήπως θα μπορούσες να την ανεβάσεις εδώ (σβήνοντας τα όποια ονόματα, περιοχές κλπ περιλαμβάνει);

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να δημοσιοποιηθεί από τώρα το πρόβλημα που δημιουργείται με την ΣτΕ 551/2008. Όσο μεγαλύτερη δημοσιοποίηση, τόσο περισσότερες συζητήσεις, άρα περισσότερες πιθανότητες για καλύτερο αποτέλεσμα στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.