Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοτικά Τέλη για Pilotis


Jimmy

Recommended Posts

Ένα ερώτημα το οποίο θα μπορούσε να μου το κάνει πελάτης, αλλά τώρα συμβαίνει προσωπικά σε εμένα:

 

Από τη στιγμή που κατασκευάστηκε η πολυκατοικία στην οποία κατοικώ (1985), και η οποία έχει Pilotis με «θέσεις στάθμευσης» ως παρακολουθήματα διαμερισμάτων, μία εκ των οποίων και στο δικό μου, ο Δήμος της περιοχής μου ( :evil: :evil: :evil: ) με υποχρεώνει να πληρώνω Δημοτικά Τέλη (στο λογαριασμό της ΔΕΗ) κανονικότατα για τα τετραγωνικά του, σαν να ήταν στεγασμένος χώρος στάθμευσης (όπως, βέβαια, και όλην την πόλη, αντίστοιχα). Συζητήσεις με τον αρμόδιο υπάλληλο δεν οδηγούν σε ουσιαστικό αποτέλεσμα, γιατί τέτοιου είδους υπάλληλοι στα οικονομικά τμήματα καμία σχέση δεν έχουν με το αντικείμενο, και απαντούν πάντα αυτά που τους είπαν, ότι δηλ. «κάθε κλειστός χώρος πληρώνει δημοτικά τέλη» κλπ. Το επιχείρημά τους είναι ότι είναι «δικό μου» το γκαράζ (ενώ όλοι μας ξέρουμε ότι η Pilotis σε αυτές τις περιπτώσεις αποτελεί πάντοτε κοινόχρηστο χώρο, απλά μου έχει δοθεί η δυνατότητα, με κοινή συναίνεση, να τον χρησιμοποιώ μόνο εγώ).

 

Εάν ΔΕΝ είχε γίνει η διαδικασία της κατανομής των θέσεων Pilotis σε ενοίκους (δηλ. έμενε εντελώς κοινόχρηστη), τότε ΔΕΝ θα επιβάλλονταν αντίστοιχα Δημοτικά Τέλη σε κανέναν, ΟΥΤΕ στον Κοινόχρηστο Λογαριασμό ΔΕΗ. Αυτό ακριβώς συμβαίνει με τη μισή Pilotis της πολυκατοικίας, η οποία έχει μείνει χωρίς κατανομή σε παρακολουθήματα. Με ποια λογική η θέση η δική μου, η οποία από πολεοδομικής απόψεως είναι πάντα κοινόχρηστος, μου φορτώνεται με Δημοτικά Τέλη;

 

Προσωπικά νομίζω ότι το όλο θέμα θα πρέπει να συμπυκνωθεί στο παρακάτω ερώτημα:

 

Στο χώρο της Pilotis, άσχετα αν αυτός έχει κατανεμηθεί σε διαμερίσματα ως παρακολούθημα ή όχι, θα πρέπει να αντιστοιχούν Δημοτικά Τέλη; Αποτελεί, δηλαδή, η Pilotis χώρο στεγασμένο; Ποια η υπόστασή του, εν πάσει περιπτώσει, ώστε να ζητάνε Δημοτικά Τέλη; Π.χ. για τα υπόγεια δεν ζητάνε Δημοτικά Τέλη. Αν ήταν Κλειστός Χώρος Στάθευσης, τότε πολύ σωστά να ζητούνται Δημοτικά Τέλη, αφού αποτελεί ιδιαίτερη ιδιοκτησία, που αποτελεί αντικείμενο οριζόντιας ιδιοκτησίας κλπ. Αλλά με την Pilotis τί γίνεται;

 

Θα ήθελα τις απόψεις σας επάνω στο θέμα (ως μηχανικοί, γιατί η υπόθεση έχει πολύ ψωμί από νομικής πλευράς).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Jimmy, πολύ ενδιαφέρον το θέμα....

Τελικά έχεις βγάλει άκρη τι ισχύει;

Ρωτάω γιατί κι εγώ στην πολυκατοικία που κατοικώ βλέπω μεγάλη χρέωση δημοτικών τελών για το υπόγειο και την πιλοτή (και στα δύο υπάρχουν και θέσεις στάθμευσης).

Πόσο χρεώνεται το τ.μ. από το δήμο για δημοτικά τέλη σε τέτοιους χώρους;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη για να καταλαβω...

 

Εχει κλεισει η θεση σταθμευσης στην πυλωτη και εχει γινει διαμερισμα......ερχεται ο Δημος και στο χρεωνει στα δημοτικα τελη σαν κλειστο χωρο που φωταγωγειται...και σου φαινεται παραδοξο...

 

Καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

myri, το υπόγειο που είναι κλειστός χώρος, πληρώνει ίδια δημοτικά τέλη ανά τ.μ. με αυτά των διαμερισμάτων;

Αν ναι, είναι δίκαιο αυτό, μιάς και πρόκειται για βοηθητικούς χώρους;

Link to comment
Share on other sites

myri, το υπόγειο που είναι κλειστός χώρος, πληρώνει ίδια δημοτικά τέλη ανά τ.μ. με αυτά των διαμερισμάτων;

Αν ναι, είναι δίκαιο αυτό, μιάς και πρόκειται για βοηθητικούς χώρους;

 

Όχι μόνο λιγότερα δεν πληρώνει, αλλά περίπου 3 φορές παραπάνω. Με τιμολόγιο "Γενικής χρήσης" (και όχι "οικιακής"), τα Δ.Τ. στο δήμο μου υπολογίζονται με 5,26Ε/τ.μ. το έτος σε σχέση με τα 1,76Ε/τ.μ. της οικιακής.

Link to comment
Share on other sites

επειδή το κοίταξα πριν 3-4 μήνες

δεν πληρώνουν τα ίδια τέλη οι αποθήκες με τα διαμείσματα

 

ο κάθε δήμος ορίζει πόσο είναι το κόστος / τμ

Link to comment
Share on other sites

Άρα myri, υπάρχουν ουσιαστικά τρεις τιμές δημοτικών τελών ανά τ.μ.:

1) Διαμερίσματα

2) Αποθήκες

3) Κλειστές θέσεις στάθμευσης

 

Θα προσπαθήσω αύριο να πάρω τηλέφωνο στο Δήμο για να το επιβεβαιώσω, και θα σάς ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως ο κάθε Δημος ορίζει τις δικές του τιμές και κατηγορίες

μπορεί να έχει έως 7 κατηγορίες

 

θα βρω τη νομοθεσία να τη βάλω

απλά δεν προλαβαίνω τώρα αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.