Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σκιά σε οροφή διαμερίσματος από διαρροή νερού


ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ

Recommended Posts

Καλημέρα. Υπήρξε πριν από ενα χρόνο υδρορορή στο διαμέρισμα μου (υδραυλικά μπανιέρας). Παρουσιάστηκε υγρασία στο απο κάτω διαμέρισμα και έτσι το καταλάβαμε. Τα υδραυλικά έχουν φτιαχτεί αλλά μετά από ένα χρόνο και αφού έχει βαφτεί το κάτω διαμέρισμα, μετά από ένα μήνα ξεφλούδισε το ταβάνι σε κάποιο σημείο και σαν να είναι έτοιμο να ξεκολλήσει το γύψινο και υπάρχει μια σκιά (από ότι μου είπαν τηλεφωνικά σήμερα). Δεν υπάχει ίχνος υγρασίας ή μούχλας. Τι μπορεί να συμβαίνει; Πόσο καιρό κάνει να στεγνώσει η πλάκα; Σημειωτέον ότι το κάτω διαμέρισμα είναι για πάρα πολύ καιρό κλειστό (άδειο) πράγμα που σημαίνει δεν λειτουργεί θέρμανση και βρίσκεται πάνω από πυλωτή (τελείως κρύο δηλαδή). θα εκτιμούσα να έχω μια απάντηση σας σήμερα διότι θα συναντήσω τον ιδιοκτήτη και θα ήθελα να έχω κάποια πιθανή απάντηση.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων. Ευφροσύνη

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο η εποχη και η χρονικη διαρκεια των εργασιων (υγρασια - επισκευη - βαψιμο).. Αν εγιναν πχ καταχειμωνο και σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα τοτε ειναι σιγουρο οτι η υποβοσκουσα υγρασια δεν προλαβε να στεγνωσει, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που το διαμερισμα ηταν κλειστο.. Οσο αυτα τα δυο στοιχεια τροποποιουνται τοσο αλλαζουν και οι πιθανοτητες..

 

Αν εχετε τη δυνατοτητα δωστε μας στο περιπου τα παραπανω στοιχεια για μια (γενικη και αοριστη) εκτιμηση..

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω που πολύ σωστά σου είπαν οι συνάδελφοι, στο κλειστό διαμέρισμα δεν γίνεται αερισμός οπότε η υπάρχουσα υγρασία αργεί πολύ να εξατμιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.

Συγνώμη για τυχόν λάθη που μπορεί να έκανα κατά την εγγραφή μου καθώς και στην κατάθεση του αιτήματός μου. Δυστυχώς ο χρόνος με πιέζει. Την επόμενη φορά θα είμαι πιο συγκεκριμένη.

 

---------------------------------------------------------------------------------------

Παιζει ρολο η εποχη και η χρονικη διαρκεια των εργασιων (υγρασια - επισκευη - βαψιμο).. Αν εγιναν πχ καταχειμωνο και σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα τοτε ειναι σιγουρο οτι η υποβοσκουσα υγρασια δεν προλαβε να στεγνωσει, ποσο μαλλον απο τη στιγμη που το διαμερισμα ηταν κλειστο.. Οσο αυτα τα δυο στοιχεια τροποποιουνται τοσο αλλαζουν και οι πιθανοτητες..

 

Αν εχετε τη δυνατοτητα δωστε μας στο περιπου τα παραπανω στοιχεια για μια (γενικη και αοριστη) εκτιμηση..

Η αλήθεια είναι ότι οι εργασίες έγιναν χειμώνα πριν ένα χρόνο περίπου καθώς επίσης και το διαμέρισμα που έχει τη ζημιά και που θα δω σε λίγο έχει βαφτεί πριν από ένα μήνα ενώ είναι κενό για αρκετούς μήνες. Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και συμβολή σας.

 

 

Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις, απαγορεύονται από τους Κανόνες Συμμετοχής του Φόρουμ, τους οποίους θα πρέπει να διαβάσετε!

Για να συμπληρώσετε κάτι σε ήδη υπάρχων μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την εντολή "edit".

ilias

Link to comment
Share on other sites

Αρα απο τις επισκευες ως το βαψιμο περασε μεν ενας χρονος, αλλα το διαμερισμα α)δεν θερμαινεται και β)δεν αεριζεται σωστα..

 

Ειναι αρκετα πιθανο λοιπον η αιτια να ειναι η προαναφερθησα..

 

ΤΟ αρκετους μηνες κενο παντως δεν μας βοηθαει.. Αυτο σημαινει οτι μετα την ζημια για καποιο διαστημα το διαμερισμα το κατοικουσαν κανονικα???

Link to comment
Share on other sites

μηπως τα υλικα του βαψιματος δεν ηταν πολυ καλης ποιοτητος?αν και μαλλον οι καιρικες συνθηκες που ειπαν οι συναδελφοι παιζουν ρολο

Link to comment
Share on other sites

Υπήρξε πριν από ενα χρόνο υδρορορή στο διαμέρισμα μου (υδραυλικά μπανιέρας). Παρουσιάστηκε υγρασία στο απο κάτω διαμέρισμα και έτσι το καταλάβαμε. Τα υδραυλικά έχουν φτιαχτεί αλλά μετά από ένα χρόνο και αφού έχει βαφτεί το κάτω διαμέρισμα, μετά από ένα μήνα ξεφλούδισε το ταβάνι σε κάποιο σημείο και σαν να είναι έτοιμο να ξεκολλήσει το γύψινο και υπάρχει μια σκιά (από ότι μου είπαν τηλεφωνικά σήμερα).

να κάνω μια ουσιατική ερώτηση όταν έγινε η επισκευή

εννοείς πως έγινε μόνο στο δικό σου διαμέρισμα, ε;

δεν έγινε κάποια εργασία στο κάτω διαμέρισμα;΄

 

ρωτώ διότι ακριβώς το ίδιο πράγμα το έχω ξανασυναντήσει

μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα (πάνω από χρόνο) ο σοβάς του κάτω διαμερίσματος αποκολήθηκε προοδευτικά σε πολύ μεγάλη έκταση και με το χρόνο και άρχισαν να πέφτουν κομμάτια

μάλιστα δεν έγινε καμμία εργασία χρωματισμού ενώ ο χώρος χρησιμοποιείτω κανονικά (και θερμενόταν και αεριζόταν)

 

θεωρώ πως με τη διαρροή πότισε τόσο πολύ ο σοβάς ώστε να χάσει την πρόσφυσή του και πως η μόνη λύση είναι ξήλωμα σε όλο το σημείο που υπάρχει πρόβλημα και μερεμέτι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.