Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Εξ αδιαιρέτου οικόπεδο


armaos60

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι .

Σαν νέο μέλος σας δίνω τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλου σας

Έχω ένα πρόβλημα με ένα οικόπεδο που απέκτησα από διαθήκη από τον πατερά μου και ζητώ την βοήθεια σας με μεγάλη λαχτάρα γιατί δεν ξέρω τι να κάνω πλεων,και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους εσάς…

Λοιπόν το οικόπεδο αυτό βρίσκετε στην άνω γλυφάδα είναι 495 τμ. ο πατέρας μου έχει ένα συμβόλαιο από το 1965 εξ αδιαιρέτου με τον αδελφό του και κάτοχος το 36/72 δηλαδή το 50/100 ο θειος μου έχει 2 συμβόλαια το 1) τα 25/72 στα 495 τμ και το 2) που το έκανε την ίδια μέρα με το πρώτο και είναι 5,5/72 στα 990 τμ δηλαδή κατέχει τα 5.5/72 και στο διπλανό οικόπεδο γιατί ο πωλητής είχε αγοραστή από κτηματομεσίτη το 1936 τα 11/72 του συνόλου οικοπέδου 990 τμ και μετά χωρίστηκε στα 2.

Και ο συμβολαιογράφος του τότε που το έκανε ο θειος μου έκανε ένα τραγικό λάθος που δεν έγραψε σε παρένθεση ότι τα 5.5/72 του 990 τμ αντιστοιχούν στα 11/72 τμ στα 495 τμ

Και το πιο ωραίο είναι ότι έτρεχα εδώ και 5 μήνες με δικηγόρους και προσωπικά για να καθαρίσω αυτό το λάθος εδώ και 20 ημέρες μαθαίνω ότι πέθανε και ο θειος μου, και τώρα μπλέκω με τις ξαδέρφες μου που δεν της ξέρω καν, πως μπορώ να το πουλήσω με την παρούσα κατάσταση και είμαι σε μια τραγική κατάσταση λόγο σοβαρότατης ασθένειας της γυναίκας μου…

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας που σας κατανάλωσα…..

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω είναι νομικό το πρόβλημα σου.

πάντως εφόσον είστε εξ αδιαιρέτου ιδιοκτήτες,

θα πρέπει να συμφωνήσετε όλοι για την πώληση ολόκληρου του οικοπέδου.

χρειάζεσαι δηλαδή και τη συναίνεση των κληρονόμων του θείου σου.

Αλλιώς είτε πουλάς τα χιλιοστά σου, είτε συμφωνείτε για αντιπαροχή

και ο καθένας κάνει ότι θέλει με το διαμέρισμά του (αν φυσικά υπάρχει Σ.Δ. και χτίζεται ικανοποιητικά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.