Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά ισογείου δηλωμένου ως αποθηκευτικός χώρος


dimitris18

Recommended Posts

Καλημέρα. Σκέφτομαι την αγορά ενός ισογείου διαμερίσματος που είναι δηλωμένο ως αποθηκευτικός χώρος και είναι μέρος διόροφης νεόδμητης μεζονέτας. Η τιμή του είναι έως και δυο φορές χαμηλότερη απο αυτή που θα έπρεπε κανονικά να είναι και για αυτό σκέφτηκα μήπως είναι ευκαιρία. Η ερωτησή μου καταρχήν είναι θα γινόταν μετά την αγορά να κάνω δήλωση για αλλαγή χρήσης σε κατοικία? Έχει μήπως αυτό καμία σχέση με τις νέες ρυθμίσεις για τους ημιυπαίθριους χώρους? Αν δεν είναι δυνατή η αλλαγή χρήσης είναι αυτοκτονία να προβώ σε μια τέτοια αγορά εφόσον η τιμή πώλησης είναι τόσο φθηνή? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι δηλωμένο ως βοηθητικός χώρος λογικά δεν επαρκεί ο συντελεστής δόμησης για να αλλάξεις την χρήση, αλλιώς αν επαρκούσε θα το έκανε ο ιδιοκτήτης και θα το πουλούσε ακριβότερα.

Επίσης να δεις τα σχέδια της άδειας γιατί το ισόγειο μπορεί στην πραγματικότητα να είναι στην άδεια υπόγειο και να κατασκευάστηκε υπερυψωμένο κάτι που συνηθίζεται στις μεζονέτες...

Για τους ημιυπαίθριους και τα σχετικά με την αλλαγή χρήσης μέχρι να βγει ο νόμος κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά τι θα γίνει.

Αλλά και να μπορέσεις να το αλλάξεις αυτό θα γίνει φυσικά με αντίτιμο.

Το τι θα κάνεις έιναι δικό σου θέμα και των οικονομικών σου, αλλά θα αγοράσεις κάτι που έχει αξία λιγότερη από αυτό που θα πληρώσεις και μαζί θα αγοράσεις και τα πιθανά προβλήματα που θα παρουσιαστούν στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αγορά ενός ισογείου διαμερίσματος που είναι δηλωμένο ως αποθηκευτικός χώρος και είναι μέρος διόροφης νεόδμητης μεζονέτας.

αυτό που λες είναι περίεργο

η ισόγεια αποθήκη μετρα στη δόμηση οπότε δεν υπάρχει λόγος να δηλωθεί ως αποθηκη και όχι ως διαμέρισμα

μήπως είναι ξεθαμμένο υπόγειο άρα στην άδεια ε΄΄ιναι δηλωμένο ως υπόγεια αποθήκη;;;; άρα χωρις ΣΔ δεν νομιμοποιείται ποτέ;;;

 

ζητάς εγκεκριμένα σχέδια από την πολεοδομία για να ξεκαθαρίσει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

αγοραζοντασ χωροσ του υπογειο,σιμερα ροτισα τιν εφορια και μου ειπε ποσ πλιρονο φοροσ σαν κατικια για τι ετσι χρισημοπιητε,και στα χαρτια ειναι και θα ειναι παντα αποθηκι,απλα αν προλαβω να αλαξω χριση,θα μπορω να μενω μεσα,αν δεν αλαξω χρισι δεν μπορι να διλοθη ποτε σαν τοποσ κατικια (((

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

τελικά το υπογειο αγοράστηκε σαν αποθήκη,πλήρωσα φόρο για αποθήκη με μεγάλες φασαρίες.δεν πέρασαν λίγες μέρες και μου εστειλαν εφορεία στο κατάστημα μου.για έλεγχο xa xa .είδαμε πως δεν υπαρχει τιποτα...μετά μου στειλουν προσκληση εγώ να πάω στην εφορία να προσκομίσω το συμβόλαιο αγοράς σαν αποθήκη έγινε...μετά το υπόγειο alaska xrisi san diamerisma....και είδαμε ότι του λείπανε 8m2..που τα πήρε από κατασκευή το διπλανό διαμερισμα...και έτσι 60 χρόνια και ύστερα θα πληρώνεται κοινοχρηστα για m2 που δεν υπαρχουν....και τώρα μου χρειαζεται βεβαιώσει πως ειναι αποθηκη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.