Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

@ jackson Στο αλλο σαιτ σε ειχα ρωτησει πως βαζουμε σεισμο. Αν μπορουσες να το επαναλαβεις θα σου ημουνα υποχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή δεν το έχω μπροστά μου, αλλά πρέπει να είναι έτσι:

 

1) Στα functionalities βάζεις Dynamics-->Seismic

 

2) Πάνω από τα toolbars, νομίζω στο libraries, έχει μέσα κάτι σαν load-->seismic-->seismic spectrums. Εκεί μέσα καθορίζεις το φάσμα σχεδιασμού...

 

3) Στο tree-window σου έχει βγάλει και επιλογές για Μάζες. Φτιάχνεις μάζες για μόνιμα και κινητά φορτία και κάπου (προς τα κάτω) σου βγάζει generate mass from loadcase. Το πατάς για τα 2 είδη μαζών (μόνιμα και κινητά) και αυτόματα γεννάει μάζες από τα φορτία.

 

4) Μετά φτιάχνεις ένα mass combination πχ. 1*(Μάζα μονίμων)+0,30*(μάζα κινητών).

 

5) Φτιάχνεις ένα loadcase, variable, και κάπου επιλέγεις dynamic, accidental κλπ. Εκεί υπάρχει και το seimsic ή seismicity, όπου το επιλέγεις.

 

6) Μετά στα παράθυρο του loadcase έχει 3 τελίτσες (...) για να επιλέξεις παραμέτρους όπως srss, cqc, κατά χ ή κατά y, πόσο κατά χ και πόσο κατά y (πχ 1*Ex+0.30*Εy), φάσμα σε κάθε διεύθυνση κλπ... Επίσης κάπου εκεί σου βγάζει ποιό mass combination έχει η σεισμική φόρτιση, όπου επιλέγεις αυτό που έφτιαξες πριν.

 

7) Μετά φτιάχνεις 1 load combination που περιέχει πχ 1*Μόνιμα+0,30*Κινητά+Σεισμός (όπου Σεισμός=Εχ+0,30Εy).

 

8 ) Στο solver setup επιλέγεις και πόσες ιδιομορφές θες να ληφθούν υπόψη και είσαι έτοιμος.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ σε: δημιουργία μαζών και κατευθύνσεων σεισμού. Εάν δεν είσαι σίγουρος, δοκίμασέ το σε 4 στύλους με μία πλάκα και με υπολογισμό στο χέρι (εγώ πρώτα έτσι το έκανα για να επιβεβαιώσω ότι τα κάνω σωστά).

 

Ό,τι θες ρωτάς...

Link to comment
Share on other sites

Οκ με το σεισμο θελει λιγο ψαξιμο βεβαια...Το manual ειναι αναλυτικοτατο!!! οποτε θα βρω και απο εκει ακρη...

 

Τωρα αλλη ερωτηση....

Για το φορτιο της επικαλυψης της στεγης: επειδη το κτηριο ειναι παραγωνο και βαριεμαι να καθομαι με το χερι να υπολογιζω φορτια... Υπαρχει η δυνατοτητα να εισαγεις επιφανειακο φοριο και να το κατανεμει στα στοιχεια που θες εσυ (πχ. τεγιδες). Ξερεις πως??

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς με το load to beams από το 2d members. Βέβαια αν έχεις στραβή κάτοψη, ίσως να μη σε βολέψει.

 

Άποψή μου...η παραδοχή που κάνουμε, φορτίο πρώτα σε τεγίδες και μετά σε κύριες δοκούς, είναι...παραδοχή. Εγώ βάζω τα δοκαράκια μου όπως πραγματικά είναι, πλάκες με πεπερασμένα ενδιάμεσα και τα φορτία κατανέμονται σύμφωνα με την...πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

To βρηκα αυτο που λες...απλα αν βαλλω ενα επιφανειακο στοιχειο σε ολη την οροφη (μιλαμε για μεταλλικο κτηριο) τοτε μεταφερει τα φορτια μονο περιμετρικα του στοιχειου αυτου...Μπορω να επιλεξω ποια στοιχεια θα φορτιζονται?? Δλδ πχ. τεγιδες??

 

Αλλη ερωτηση...Εχει δουλεψει καθολου τον 3D wind της εκδοσης 2010?

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως λογικό είναι αν βάλεις μία πλάκα σε όλη την κάτοψη να μεταφέρει τα φορτία μόνο στις περιμετρικές...πρέπει να βάλεις τόσες πλάκες όσα τα φατνώματα...

 

Δεν έχω την 2010 έκδοση, ούτε το 3d wind.

Link to comment
Share on other sites

terry αν θες να βάλεις μία πλάκα σε όλη την κάτοψη και να μην μεταφέρει τα φορτία μόνο στις περιμετρικές δοκούς, δοκίμασε να κάνεις connect members. Λογικά θα συνδέσει την πλάκα στα ενδιάμεσα δοκάρια.

Link to comment
Share on other sites

terry μπορεις, 1)plane generator >βαζεις το φορτιο σου ,στο τοποθετει περιμετρικα και μετα πας proprietes >loaded beams > andvanced > και μετα αν δεισ κατω στο actions > update beams selections > εκει μπορεις να κλικαρεις μονο τις ραβδους που θελεις εσυ να παρουν φορτιο(τεγιδες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.