Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

οταν ανοιγεις το document και πατησεις new για να αρχισεις να εισαγεις αυτα που θελεις στο τευχος ανοιγει και το παραθυρο properties εκει πανω-πανω γραφει desciption ,εκει γραφεις τον τιτλο σου στα ελληνικα,αν θελουμε περετερον μεταφραση θα πρεπει να σωσουμε σαν word και να δουλεψεις εκει μετα, αλλα αυτο ειναι αλλο καπελο,εμεις να κανουμε το βασικο λεω, τι λετε, καμια καλυτερη ιδεα????

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία:

 

Φορτίζω μία αμφιέρειστη δοκό ΗΕΒ κατά τον ασθενή άξονα με έναν κατανεμημένο φορτίο.

Στη διαστασιολόγηση στο Check of Steel μου βγάζει τα παρακάτω διαγράμματα για Section Check και Stability Check. Κανονικά αυτή η δοκός δεν δέχεται έλεγχο σε αστάθεια μέλους αφού ούτε αξονική έχει, ούτε κάμπτεται στο ισχυρό άξονα για να ελεγχθεί σε στρεμπτοκαμπτικό.

 

Πώς εξηγείται το διάγραμμα στο Stability Check (που έχει μορφή αστοχίας στρεμπτοκαμπτικού) και ίδια τιμή με του Section Check;;;

post-14086-131887238756_thumb.jpg

post-14086-131887238781_thumb.jpg

post-14086-131887238812_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χμ..περιεργο,το εχεις λυσει σαν 3d?αν δοκιμαζες να το λυσεις σαν 2d? δε ξερω μπορει να λεω και χαζομαρα....αλλα..

 

μου λες λιγο τις διαστασεις της δοκου και το φορτιο σου???

 

Παρακαλω οχι συνεχομενες δημοσιευσεις. Edit στο τελευταιο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα το κτήριο που έχω 3D είναι...έχω κάποια θέμα με κάτι δοκαράκια με τον πλευρικό και λέω κάτσε να τα γυρίσω...και στο γύρισμα έμεινα:confused::confused::confused::confused:...

 

Μπας και μου διαφεύγει τίποτα στον κανονισμό;;;

 

Η δοκός, το άνοιγμα και το φορτίο τυχαία είναι, απλά για να το ανεβάσω στο forum. Εμένα με απασχολεί ότι δεν είναι δυνατόν να μου βγάζει αστοχία σε έλεγχο ευστάθειας σε αυτή τη δοκό...

 

Παρακαλω οχι συνεχομενες δημοσιευσεις. Edit στο τελευταιο μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.