Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

ok,δοκιμασε το και αν υπαρχει προβλημα,πες μου λεπτομεριακα πως ειναι η κατασκευη και η φορτιση,και θα τους παρω τηλ(υποστηριξη) να το λυσουμε το προβλημα,δεν πρεπει να αφησουμε ετσι...

 

παιδια εκεινο το εγχειρημα που λεγαμε για την μεταφραση του τευχους, τι λετε το αρχιζουμε σιγα-σιγα..η εστω να να το συζητησουμε για το πως θα το διαμορφωσουμε..(τη δομη του) ωστε να αρχισω εγω..και κατι αλλο, βγηκε ενα καινουριο Service Pack το 2010.0.314b ,ξερει κανενας περι τινος προκειται? δηλαδη αν διορθωσανε κατι ή εχουμε τιποτα καινουριο?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω κατεβασει.... Απλες διορθωσεις εχει, οχι καινουριες δυνατοτητες..

 

Θα γινει κατι και με το τευχος... το καλο πραγμα αργει να γινει... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

εχει κανει κανενας μελετη μεταλικων με το scia και κατεθεση της στην πολεοδομια?..εγω ετοιμαζομαι να το κανω,αλλα θα η8ελα να κανω καποιες ερωτησεις πρωτα :το τευχος το δεχονται στα αγγλικα?(δηλαδη οχι ολοκληρο στα αγγλικα αλλα με μεταφρασμενες τις ενοτητες στα ελληνικα),ετσι και αλλιως ο ec3 στα αγγλικα ειναι,καποιος που εχει την αναλογη εμπειρια με πολεοδομια αν μπορει να απαντησει..και ενα δευτερο ειναι επειδη το scia δεν εχει Ε.Α.Κ, εχω φτιαξει εγω το φασμα του εακ και το εχω εισαγει,εχω λυσει το κτιριο (απλο μονοοροφο ) με q= 1.5 οποτε με απαλασει απο ικανοτικους ,αλλα οσον αναφορα αλλες διαταξεις του εακ δεν κανει ελενχο,εγω μονος μου τις ελενχω,οπως για παραδειγμα στα χιαστι οπου η λυγηροτητα πρεπει να ειναι λ<140 ,πρεπει να προσεξω κατι αλλο γενικα? και κατι που ξεχασα οσο αναφορα τις συνδεσεις απαιτειτε ελενχος ολων των συνδεσεων η μονο τις βασικες? π.χ βασης,κορφια,κ.τ.λ

 

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε ρε παιδια κανενας δεν εχει παει μελετη μεταλικων με το scia στην πολεοδομια??καμια προταση τουλαχιστον?

Link to comment
Share on other sites

οποτε ενταξει δηλαδη...την βασικη μεταφραση,τιτλους-ενοτητες την εχω κανει..για τις συνδεσεις οσο αναφορα την αναλυση και τον ελενχο θελει μονο τις βασικες?? η ολες?το ιδιο και σαν λεπτομεριες στα σχεδια?απο εακ πρεπει να προσεξω κατι αλλο ,η απο την που εχω q=1,5 ειμαι οκ μονο με Ε3??

 

sorry για τις πολλες ερωτησεις ..αλλα πρωτη φορα θα παω τευχος μεταλικων στην πολεοδομια ,και μιας και το λογισμικο ειναι ξενο (scia) δηλαδη χωρις εακ...εχω ανγχωθει λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Εγω συνδεσεις τις κανω ολες...(εδραση, δοκο-στυλου, χιαστι κτλ..)... Μπορει να μην τις δουν και καθολου..

 

Εσενα τι σε νοιαζει αφου το κανει αυτοματα το SCIA και παραγει και σχεδια...

 

Οταν πας για ελεγχο πες μας τι σου ειπαν....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.