Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Συμβουλη, εντελως φιλικα...

 

Ασε τα λογισμικα και ξεκινα με βιβλια, ασκησεις, σημειωσεις, κανονισμους κτλ...

 

Πρωτα η θεωρια και μετα η πραξη...

 

Η συγκεκριμενη ασκηση ειναι 5 λεπτα υποθεση για να λυθει, δεν πας στο SCIA...

 

Αυτα...

 

Τελος τα εκτος θεματος..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είμαι υπέρ του να μπορείς να επιβεβαιώνεις αυτά που κάνεις μέσω ενός προγράμματος...κατάλληλου. Και για μένα και τον πιο απλό υπερστατικό φορέα να κάνεις με το χέρι, αν έχεις τη δυνατότητα να τον τσεκάρεις με κάποιο πρόγραμμα (βασική προϋπόθεση να το ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΣΩΣΤΑ) κάν' το.

 

Όταν δεν συμφωνούν τα αποτελέσματα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΣΑΙ και ΨΑΧΝΕΙΣ το λάθος σου.

 

Κάνοντας (όπως όλοι σχεδόν) πρώτα ασκήσεις με το χέρι κλπ., όοοοοοταν έρθει η ώρα να καταπιαστείς με κάποιο (κατάλληλο) λογισμικό, δεν θα κάτσεις να τσεκάρεις αυτά που έκανες κάποτε.

 

ΥΓ: Kostaspde επειδή ξέρω επακριβώς τι κάνετε στη σχολή σου στη Στατική 2 και Αντισεισμική θα σου δώσω μία συμβουλή. Αντισεισμική 2 μην ασχοληθείς ΠΟΤΕ σου για τσεκάρισμα αποτελεσμάτων, αλλά Στατική 2 θα σε βοηθήσει ΠΟΛΥ η σύγκριση αποτελεσμάτων με κάποιο πρόγραμμα. Είτε το ΒΕΑΜ2D όπου αναφέρει και ο Terry, είτε το Scia που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σας παιδιά.

Jackson κι εγώ είμαι της ίδιας γνώμης. Πρώτα με το χέρι επίλυση και μετά με πρόγραμμα για επιβεβαίωση. Αυτό το πρόγραμμα βρήκα, αυτό έβαλα.

Αλλά αρκετά με τα εκτός θέματος, γιατί θα μας κάνουν παρατήρηση. (εν ανάγκη ας τα διαγράψει κάποιος mod)

ΥΓ Jackson θα σου στείλω λίγο αργότερα pm.

Link to comment
Share on other sites

off-topic σεσ σχέση με το scia

 

για να μπορέσεις να κάνεις σύγκριση με το χέρι, θα πρέπει να τσεκάρεις τι γίνεται με τα έργα αξονικών και τεμνουσών, τα οποία αλλάζουν τα αποτελέσματα. Τι δίνει η άσκηση και τι θεωρείς εσύ στο πρόγραμμα, ώστε να το τροποποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

mkalliou σωστός. Όλα "αυτά" όμως τα προγράμματα δεν λαμβάνουν έργα αξονικών και τεμνουσών σαν "default".

Συγκεκριμένα το Scia έχει επιλογή για έργα τεμνουσών μόνο. Το BEAM2D έχει μόνο έργα ροπών.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η ερώτηση μου είναι γενική και αφορά όλα τα προγράμματα.

 

Σε ένα μεταλλικό τύπου portal frame όταν το λύνετε με pin στηρίξεις σας βγαίνει ο έλεγχος L/150 στην κεφαλή του στύλου;

Εμένα για να μου βγει πρεπει να θεωρήσω αυτό που λέει ο BS δηλ.20% fix στη βάση του στύλου. Μερικές φορές όμως δεν βγαίνει ούτε έτσι. Και τι γίνετε όταν το επιτρεπόμενο είναι L/300.Συνεχίζω να αυξάνω τις διατομές μου γιά να ικανοποιήσω αυτόν τον έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποια η άποψή σας για το scia 2010; υπάρχει κάπου demo γιατί δε μπόρεσα να βρω κάτι. έχουν ενσωματωθεί στοιχεία στα ελληνικά; τεύχος, σχέδια, ευρωκώδικας; Το χρησιμοποιεί κάποιος; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις λιγο στα προηγουμενα ποστ θα δεις..

 

Ελληνικα απο την εκδοση 2011...

Demo μπορεις να ζητησεις παο την εταιρεια που το αντιποοσωπευει στην Ελλαδα..

http://www.techscience.gr

 

Moνο με Ευρωκωδικες δουλευει το Scia.. (και φυσικα πολλους αλλους κανονισμους που δεν μας αφορουν..)

 

ΥΓ. καποιο προβλημα εχει το σαιτ και δεν λειτουργει τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.