Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Μου φαινεται ομως λογικο να υπαρχει καποια επιλογη...οπως καταλαβαινει το προγραμμα οτι προκειται για στεγη ή τοιχο χωρις να το ορισεις εσυ, κατι πρεπει να γινεται με το προβλημα μας...

Link to comment
Share on other sites

υπομονη ως αυριο...θα μαθουμε...δε ξερω για την εκδοση 2010.1 τι γινεται γιατι καπως μου φανηκε οτι εχει πιο πολλες παραμετρους να συμπληρωσεις για τον ανεμο...

 

τερρυ εστειλα e mail , μεχρι το μεσημερι ελπιζω να εχουμε παρει απαντηση...

 

λοιπον τερρυ βρηκαμε λυση..υπαρχει ρυθμιση..

 

Επέλεξε το εν λόγω Panel. Πήγαινε στα properties και άλλαξε το Monopitch σε Duopitch η hipped (τετρακλινη)Αυτό είναι κάτι που πρέπει πάντα να το κάνεις όταν βάζεις γεννήτρια ανέμου.

 

εχει και αλλες ρυθμισεις..κατω χαμηλα edit zones...

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΑΙΟΣ!!!!

 

Ειδες που στο ειπα....Scia ειναι αυτο...δεν παιζουμε....

 

 

Οταν ειμαι στο structure στις ιδιοτητες δεν βλεπω αυτο που λες...

Για βοηθησε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εισαι στο modello σου και κλικαρεις πανω στο πανελ της οροφης ,ενα ενα καθε φορα (θα δεις 2 πραγματα ενα ειναι 2d member και wind data για το συγκεκριμενο πανελ)εσυ θα κλικαρεις πανω στο wind data μετα θα σου ανοιξει το properties εκει θα δεις τις ρυθμισεις που σου λεω....

 

τωρα μαλιστα ..ε..ναι ρε..ελεγα και εγω δεν υπηρχε περιπτωση...να μην υπηρχε ρυθμιση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κανω καποιες δοκιμες για αναλυση κτηριου απο σκυροδεμα. Οι πλακες ειναι προσομοιωμενες με επιφανειακα στοιχεια.. Για δειτε λιγο το διαγραμμα των αξονικων για τη δοκο της φωτογραφιας, σας φαινεται κατι περιεργο???

post-5598-13188724919_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.