Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

βασικα δεν ηταν ολοκληρωμενη ...αλλα για πες...τι βρηκες????? διορθωνεται???

 

λαθακια γενικα μιλας? η για τον ανεμο?

και για ποια εκδοση?(τωρα κατεβασα την 2010.1.556)

Link to comment
Share on other sites

Ολα διορθωνονται...

 

Χοντρικα...

 

1.Ετσι οπως εχεις ορισει την κανομη της ανεμοπιεσης, οι μηκιδες ΔΕΝ φορτιζονται καθολου, μονο απο το ιδιο βαρος... Γιαυτο και σου βγανουν οι C140..

2. Ενα θεματακι με τις συνδεσεις αλλα αυτο θελει συζητηση...

3. Εγω διαφωνα με το cross-link στα σημεια τομης των Χιαστι...αλλα δεν επιμενω γτ δεν ξερω πως ακριβως λειτουργει...

4. Και με τον ανεμο λογικα εχεις ενα θεματακι...Αλλα και αυτο θελει διασταυρωση...

Link to comment
Share on other sites

οσον αναφορα τις μικηδες,πως θα πρεπει να τις φορτισω?(το εχω καταλαβει και εγω αυτο το λαθος)

 

για τα χιαστι,βαζω crosslink ,και κατα την μια διευθυνση το μηκοσ λυγισμοθ το περνω ολοκληρο,και κατα την αλλη το μισο,το λαθος πιο ειναι?

 

για τις συνδεσεις ,οπως σου ειπα η μελετη δεν εχει ολοκληρωθει..ειχα κανει κατι γρηγορο για να δω περιπου τα κιλα...

 

αλλα μετα χαρας δεχομαι καθε ειδος διορθωσεις....

 

 

οι μηκιδες ειναι ανα 1 μετρο νομιζω στο μοντελλο(μικρη η αποσταση ετσι και αλλιως)

Link to comment
Share on other sites

Για τις μηκιδες πρεπει να στριψεις εκεινο το γατζακι του wind data.. Να ειναι καθετο στις μηκιδες...

 

Οπως τα λες με τα χιαστι εισαι οκ....

Link to comment
Share on other sites

Για τις μηκιδες πρεπει να στριψεις εκεινο το γατζακι του wind data.. Να ειναι καθετο στις μηκιδες...

 

εχεις δικαιο ρε τερρυ...

 

για τον ανεμο τι βρηκες λαθοσ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα κτηριο ισογειο απο τοιχωματα ΟΣ και μεταλλικη μονοριχτη στεγη...

Εχω κανω πολλες επιλυσεις και ειμαιμ μια χαρα...

Γυριζω τη συνδεση των δοκων της στεγης με το τοιχωμα ΟΣ απο πακτωση σε αρθρωση και η ιδιομορφικη απορριπτεται...Δεν μου το λυνει..

 

Τι μπορει να φταει??

 

ΥΓ.Λυθηκε...ειχα αφησει και τις 3 στροφες ελευθερες στο ενα ακρο μια δοκου..

 

Ιταλε θελει ψαξιμο ο ανεμος αν βαλλεις λαθος φορα στο τοπικο συστημα του πανελ ή στον ανεμο απο το wind data τοτε πανε περιπατο οι ζωνες...οτι θελει υπολογιζει...Αστο να το ψαξω λιγο..

 

Στο τευχος βλεπω οτι εχει βαλλει πολυ πραμα... Πως μπορεις να κανεις refresh για ολα τα "κεφαλαια"???

Link to comment
Share on other sites

οταν λεσ οτι αλαζεις απο πακτωση σε αρθρωση τι εννοεις πως το κανεις?

 

για τις ενωσεις των δοκων με τα τοιχωματα,θα πρεπει να κανεις connect members, και μετα να πας και model data >hinge on beam και να βαλεις αρθρωσεις απο εκει..ετσι το εχεις κανει?...για δοκιμασε και ετσι..περιεργο μου φενεται..

 

 

οκ τοτε

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Ιταλέ,

 

Πρόβλημα δεν υπάρχει με πεδιλοδοκούς με 1D στοιχείο, εκτός του ότι χάνεις τη σωστή αποτύπωση των τάσεων εδάφους. Αλλά να κάνεις τέτοια γραμμική πεδιλοδοκό και να βάλεις τοιχίο από πάνω;

 

Οσο για κρυφουποστυλώματα κανονικά 1D και συνεχόμενα το τοιχείο, δε νομίζω ότι αποδίδει τη φιλοσοφία ενός τοιχείου που τα κρυφουποστυλώματα είναι τα πιο βασικά του τμήματα. Εξάλλου τα νέα modules του Πενέλη αυτές τις αμηχανίες θα ...θεραπεύουν.

 

Βέβαια αναφέρομαι σε κανονικό μπετονένιο όπου τα τοιχία ανεβαίνουν και στην ανωδομή και ίσως διερευνάτε μεταλλικές κατασκευές που έχουν μπετονένιο υπόγειο, κάτι που επιτρέπει πιο διασταλτικές ερμηνείες. Μεταλλικό, ως κανονική μελέτη, δε μοντελοποίησα ακόμα.

 

Ελπίζω να συνεχιστεί η ανταλλαγή εμπειριών για το SCIA με ...κοινό όφελος. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Οσο για κρυφουποστυλώματα κανονικά 1D και συνεχόμενα το τοιχείο, δε νομίζω ότι αποδίδει τη φιλοσοφία ενός τοιχείου που τα κρυφουποστυλώματα είναι τα πιο βασικά του τμήματα. Εξάλλου τα νέα modules του Πενέλη αυτές τις αμηχανίες θα ...θεραπεύουν.

 

σε αυτο εχεις δικαιο ναι,αλλα σκεφτομουν μεταλικο κτιριο..για κανονικο κτιριο απο μπετο αλαζει το πραγμα..οσο για την πεδιλοδοκο για τις τασεις εδαφους δεν νομιζω οτι η δοιαφορα θα ειναι τετοια...ωστε να εχεις αλιωση του αποτελεσμαστος...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις και εσύ δίκιο, δεν θα αλλοιωθούν τα αποτελέσματα. Ανάλογα με το διαθέσιμο χρόνο μοντελοποίησης, το πρόγραμμα σε προκαλεί να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικούς δρόμους ή και πολλαπλά μοντέλα.

 

Πως γίνεται η παράθεση που χρησιμοποίησες στον editor;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.