Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Μιλατε με πμ και χασαμε λιγο την μπαλα...

 

Ιταλε στο τευχος γινεται να κανεις refresh σε ολα τα κεφαλαια μαζι ή πρεπει να το κανεις ενα-ενα...???

Link to comment
Share on other sites

δε θυμαμαι..εγω κανω refress σε ολο και μετα το ελενχω ,και οτι δεν εκανε το κανω ξ4εχωριστα...το βρισκεις παραφορτομενο το τευχοσ?

 

τι λες να βγαλω?

 

 

γυρω στις 200 και κατι μου φενεται..αλλα δεν εχω βαλει σχηματα...

σε ενα που πηγα πολαιοδομια με σχηματα και εικονες ηταν 250

 

αλλα εξαρταται και απο την δυναμικη αναλυση δηλαδη τον αριθμο των ιδιομορφων...

Link to comment
Share on other sites

Οχι μωρε καλο ειναι...

 

Απλα θελω να κανω σε ολα ενα refresh να δω ποσες σελιδες βγαινει...

 

Θυμασαι περιπου..???

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω συνάδελφοι;

 

Εστω ότι έχω περιμετρικά υποστυλώματα (βάθρα) 70x70. Πως θα συνδέατε τα γραμμικά υποστυλώματα με το περιμετρικό τοιχείο του υπογείου, που χτυπάει έκκεντρα στο υποστύλωμα; Το ζητούμενο είναι να υπάρχει συρραφή τοιχείου-υποστυλώματος σε όλο το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο δεν ρωταγα και γω τοσες μερες???

Γινε πιο συγκεκριμενος γτ δεν καταλαβα ακριβως την ερωτηση σου...

 

Παντος στην επιλογη "connect member-nodes" εχει μια επιλογη "connect 1D members as rib" δεν το εχω χρησιμοποιήσει ομως...

Link to comment
Share on other sites

Ρώταγες, και η απάντηση αφορούσε τα rib μέσα στο τοιχείο σαν κρυφουποστυλώματα.

 

Εδω έχουμε ένα υποστύλωμα (1D) 70x70 στο οποίο χτυπάει έκκεντρα ένα 25άρι τοιχείο υπογείου. Το να συνδέσουμε το γραμμικό με το επιφανειακό με link στην κορυφή και τη βάση δε λύνει το πρόβλημα της συρραφής καθ' ύψος. Αναζητούμε τον πιο σωστό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Η ακμή του επιφανειακού είναι 35 εκατ. κατά Χ και 22.5 εκ. κατά Υ μακριά απο το ΚΒ του υποστυλώματος. Για να τo συνδέσει αυτόματα, πρέπει να πάς το ΚΒ του στύλου στην ακμή του τοιχείου, πράγμα που δε θέλεις. Υποθέτω ότι μια καλή λύση είναι ένα αβαρές wall με μεγάλο Ε, που να συνδέει τον άξονα του τοιχίου με τον άξονα του γραμμικού. Ή να σπάσεις καθ' ύψος τοιχειό και στύλο και να τα ενώσεις σε μερικά σημεία με rigid arms.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω όταν μπορέσω test και θα επανέλθω στο θέμα με τα συμπεράσματα.

 

Το αβαρές wall με το μεγάλο E, έχει το κακό ότι δίνει πρόσθετη δυσκαμψία. Θέλει δοκιμές το πράγμα.

 

Μια εναλλακτική λύση είναι να συνδέσεις κρυφουποστύλωμα rib του τοιχίου με το γραμμικό σε 4-5 σημεία.

 

Ως τελευταία λύση ρωτάμε τους Βέλγους; :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.