Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Ευχαριστω Ιταλες, το βρηκα...

Εχεις χρησιμοποιήσει ποτε??

Συνδεσεις με σταυρωειδη διατομη μπορεις να κανεις??

Κατασκευαστηκα ειναι ευκολο??

 

Και κατι ακομα..

Πως εισαγω διατομες Ι μεταβλητου υψους??

 

ναι εχω χρησιμοποιησει..(δε μπορουσα να βαλω χιαστι) ,συνδεσεις κανονικα οπως ολες οι συνδεσεις στον ισχυρο αξονα (ροπης κ.τ.λ)..κατασκευαστικα δεν υπαρχει δυσκολια μηπως δε γινει σωστα η σταυροειδης διατομη..αλλα θελει πιο πολλα εργατικα(λεφτα)..πρεπει να κοψει μια δοκο π.χ HEA στη μεση και μετα να την κολησει απο την αρχη μεχρι το τελος της δοκου...σε κιλα αν θελεις να κατασκευασεις ενα πλαισιο ροπης θα ειναι σα να βαζεις μια κολωνα παραπανω οπως καταλαβαινεις...

 

διατομες μεταβλητες δεν εχω χρησιμοποιησει..σκεφτομαι με το haunch θα μπορουσε να γινει...αλλα δε το εχω ψαξει..αν εχει καποια ξεχωριστει λειτουργια για τις διατομες αυτου του ειδους...

κατασκευαστικα η ο κατεσκευαστης εχει ειδικο μηχανημα..η τοκανει σε κομματια (και εδω περισσοτερα εργατικα..)

Link to comment
Share on other sites

Οκ...

 

Για τη μεταβλητη το κανει σε κομματι??

3 λαμες δεν κολλαει???

 

αναλογα το υψος της μεταβλητης διατομης...αλλα εχεις δικαιο συνγωμη.. το 90ο/ο των περιπτωσεων 3 λαμες συγκολητες μεταξυ τους....

 

τωρα που το ψαχνω λιγο...με το haunch δε νομιζω να γινεται..καπως αλλιως γινεται..θα το ψαξω λιγο σημερα και θα σου απαντησω αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς βρε Terry, για τις μεταβλητές διατομές Ι,Η παίρνεις 3 λάμες και τις συγκολλάς για να προκύψει μία διατομή , ενώ τις διατομές Ι,Η του εμπορίου τις προμηθεύεσε κατευθείαν έτοιμες.

1. Έχεις παραπάνω ρετάλι στις πλάκες .Θα πρέπει να κάνεις καλό nesting για να μην περισσέψει τίποτα.

2. Θα πρέπει να έχεις παντογράφο για να κόψεις τις πλάκες.

3. Καλό θα ήταν να έχεις μηχάνημα για συγκολλήσεις βυθιζόμενου τόξου.

 

@Ιταλέ , πόσο είναι τα παραπάνω εργατικά των ηλεκτροσυγκολλητών; Oι περισσότεροι είναι άνεργοι αυτή τη στιγμή. Αν θέλεις σου στέλνω 3-4:)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι μια αρχιτεκτονικη λυση για προβολο 2.7μ σε συμμικτη κατασκευη με μεταβλητα φουρουσια και οχι μονο μεταβλητα αλλα και κυψελωτα.... :smile: :-)

 

 

(ΥΓ ειναι η μλκ που συζηταμε σε αλλο θεμα για τα μεταλλικα..49τμ κτηριο το θελουν συμμικτο..και με εμφανη το μεταλλικο σκελετο...οσο θα μου φαει η μελετη, σου το κατασκευαζω απο ΟΣ και σου κοτσαρω και ενα μεταλλικο σκελετο διακοσμητικο..)

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα της αρχιτέκτονισσας να υποθέσω.

Ή θα βγει κάτι μοντέρνο ή κάτι που δεν βλέπεται.

Τουλάχιστον το Scia σε καλύπτει και με τα σύμμεικτα.

Πολύ όμορφες για προβόλους είναι οι angelina beams.

http://www.arcelormittal.com/sections/uploads/tx_abdownloads/files/Parker_Angelina.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να τις λυσω πρωτα.. :smile:

Μου εχει σπασει λιγο τα @@@ το συμμικτο....

 

ΥΓ. Δεν ειναι σαν τις ρωσιδες που εχεις στο μυαλο... :wink: Ακριβως το αντιθετο θα ελεγα...

Link to comment
Share on other sites

πιο πολλα εργατικα εννοω οτι ο κατασκευαστης θα σου πει για παραδειγμα αντι για 1,1€/kg , 1,15€/kg...αλλα εχεις δικαιο spy στις μερες μας μπορει να μην σου το ανεβασει...:):)

 

Υ.Γ:εννοειτε οτι θελει παντογραφο για να κοψει τις λαμες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.