Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

ναι σωστα..τωρα εαν ενας οροφος αποτελει διαφραγμα η οχι...υπολογιζεται μονο του δηλαδη τοποθετω και την πλακα ..το scia υπολογιζει την δυσκαμψια (αναλογως το παχος της πλακας) ...δηλαδη δεν δηλωνεις οπως σε αλλα λογισμικα οτι ο οροφος αποτελει διαφραγμα η οχι..

 

αν καταλαβα αυτο που λες..

Link to comment
Share on other sites

Αρα βαζεις κανονικα 2D member για την πλακα??

 

Στειλε ενα παραδειγμα ρε συ να δω....

 

Στο μαιλ μου....

 

Γτ και γω ετσι θα το κανω μου φαινεται..

Μου εχει βγαλλει το λαδι το συμμικτο και δεν ξερω γτ....

Link to comment
Share on other sites

ναι για πλακα 2d member βαζω..και δε χρησιμοποιω το load panel ..αλλα το plane generator και μοιραζω το φορτιο στις διαδοκιδες οπως και με τις τεγιδες..(ειμαι στο σπιτι τωρα ..μολις παω στο γραφειο θα σου στειλω ενα που εχω κανει)

 

τι προβλημα σου διμιουργει??...δεν το εχω δουλεψει το συμμικτο καθολου αλλα σκεφτομουν οτι πρεπει να το παρω γιατι ειναι απαραιτητο....

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλλεις 2d member γτ χρησιμοποιεις το plane generator και δεν βαζεις κατευθειαν τα φορτια στην πλακα?

 

Τις δοκους τις συνδεεις με το 2d member σαν rib????

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικαιο ..χαζομαρα ειπα..απευθειας στην πλακα πανε τα φορτια (αλλα αν θελεις τωρα που το σκεφτομαι μπορεις να κανεις και αυτο που ειπα δεν ειναι λαθος..γιατι και το βαρος της πλακας το λαμβανεις υποψην σου και τα ωφελειμα φορτια μοιραζονται κανονικα στις διαδοκιδες)

σαν rib με το connect member (τσεκαρεις το rib)

 

μα με τις μεταβλητες διατομες ολα οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ok, αλλα αν ειναι rib πχ στο μηκος λυγισμου περι τον ασθενη αξονα τι βαζεις??

 

Εχεις τσεκαρει αν κανει καλα τους ελεγχους στις δοκους, στην περιπτωση αυτη?

Link to comment
Share on other sites

μιλας για τις κυριες δοκους η για τις διαδοκιδες?

το μηκος λυγισμου το βαζω χειροκινητα...(λιγο συντηρητικος δεν θεωρω οτι δεσμευονται απο την πλακα )

Link to comment
Share on other sites

για τις διαδοκιδες οσο ειναι το μηκος τους

για τις κυριες εκει που ενωνονται με τις διαδοκιδες δηλαδη εαν σε μια κυρια δοκο καταληγουν 3 διαδοκιδες ,τοτε θεωρω l/3 σαν μηκος λυγισμου (ισως ετσι βγαινει μια διατομη πιο πανω)

Link to comment
Share on other sites

Οκ ετσι...

Αλλα καταλαβαινεις οτι αν μια δοκος ειναι συμμικτη το μηκος λυγισμου περι τον ασθενη μπορει να θεωρηθει και 0....

Διοτι ειναι πλευρικα δεσμευμενη...

 

 

ΥΓ. Επισης εχω μια παρατηρηση στον τροπο που οριοζονται τα μηκη λυγισμου στο λογισμικο..Διοτι οι δεσμευσεις που βαζεις ειναι καθαρα δεσμευσεις μετακινησης και οχι στροφης...Αν εχεις δεσμευση στροφης πρεπει να παιξεις με τους συντελεστες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.