Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scia Engineer (πρώην ονομασία: ESA PT)


Recommended Posts

Με την εντολη internal edge μπορείς να βάζεις και ακανόνιστα φορτία πάνω σε πλάκα, π.χ. λοξό τοίχο, διότι αν το βάλεις με free load δε γίνεται μάζα και δεν παίζει στο σεισμό.

 

Δηλ. πάνω στο internal edge ορίζεις το γραμμικό φορτίο που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι,γιατι τωρα κανω ενα μεταλλικο με παταρι,και θελω να συνδεσω την πλακα μου με τους δοκους,επειδη λογους αρχιτ/κους ,δεν μπορω να εχω χιαστι, εχω χρησιμοποιησει σταυροειδης διατομες ,ετσι ωστε να εχω πλαισιακη λειτουργια περιμετρικα του κτιριου δηλαδη και στις 2 διευθυνσεις,εκτος απο τις διαδοκιδες που θα συνδεθουν με την πλακα με internal edge ,να συνδεσω και τις κυριες δοκους με internal edge (δηλαδη ολα τα στοιχεια που ερχονται σε επαφη περιμετρικα με την πλακα?)?

 

thesmeletes αυτο με την αποσβεση για το σεισμο που εγραψα πιο πανω το ελενξες?αυτος ειναι ο λογος που τα εντατικα μεγεθη ηταν 0 οχι το 0.24(στις ρυθμισεις διπλα απο το CQC βρισκεται):)

Link to comment
Share on other sites

Και το 0.24 ηταν προβλημα.. (θα παρεις τα υποδεκαπλασια, λεμε τωρα, αν δεν βαλλεις 0.24)

 

Ναι την αποσβεση την βαζω παντα...

Link to comment
Share on other sites

εγω την ειχα ξεχασει...

 

καλα εννοειτε οτι ηταν προβλημα ...

 

τη λυση με την εντολη internal edge τη δοκιμασες αντι για rib??(αν και επιμενω αφου εχεις το module συμμικτα,πρεπει να το χρησιμοποιησεις...εμενα για το παταρι αυτο μου βγαινει η ψυχη )

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει..

Αλλα πετυχα διαφραγμα αφου γεμισα την οροφη με χιαστι ΗΕΑ1000!!! χωρις βαρος και μαζα... :smile:

Το θεμα ειναι κατι περιεργες αξονικες που βλεπω αλλα που θα μου παει θα το λυσω και αυτο... :smile:

 

Υπαρχει καποια αλλη δυνατοτητα για την εισαγωγη διαφραγματος??

Link to comment
Share on other sites

το "0.24" δηλ. 10πλάσια τιμή απο το αρχικώς δηλωθέν 0.024 και είναι σωστό. Εκείνο δεν έβγαζε μηδέν αλλά τις τιμές 10 φορές κάτω.

 

Αν δε ρυθμίσεις απόσβεση παίρνει εξ ορισμού 5%. Αν έχεις μεταλλικό και θες π.χ 2% πας εκεί και το δηλώνεις. Και τότε πας εξ ορισμού με CQC γιατί στην SRSS μπαστακώνεται στο 5% και δεν αλλάζει (ή εγώ δεν ανακάλυψα πως ) .

 

Τώρα πως κατάφερες τις εντελώς μηδενικές τιμές, θα με ενδιέφερε να το καταλάβω. :roll: Θα το ψάξω.

 

Πάντως είναι εξαιρετικά χρήσιμη η ανταλλαγή απόψεων γιατί όλο και κάτι ξεκαθαρίζει ο καθένας.

 

Εχω to module με τα σύμμικτα αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε εχεις δικιο...

Εχει ανοιξει το "ματι" μας μεσα απο την κουβεντα...

 

 

ΥΓ. Εγω θα ξαναπω οτι ΟΛΑ τα λογισμικα θελουν τσεκαρισμα...μπορεις να παρεις ΛΑΘΟΣ αποτελεσματα, μονο και μονο επειδη δεν εχει καταλαβει λαθη που κανεις και την φιλοσοφια του προγραμματος...

βλ. σεισμο, περιεργα αξονικα που ειχαμε κουβεντιασει κτλ κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει..

Αλλα πετυχα διαφραγμα αφου γεμισα την οροφη με χιαστι ΗΕΑ1000!!! χωρις βαρος και μαζα... :smile:

Το θεμα ειναι κατι περιεργες αξονικες που βλεπω αλλα που θα μου παει θα το λυσω και αυτο... :smile:

 

Υπαρχει καποια αλλη δυνατοτητα για την εισαγωγη διαφραγματος??

 

οχι τερρυ για διαφραγμα δε νομιζω..

 

καμια ιδεα σε αυτο που ρωτησα??...μαλλον θα αρχισω τις δοκιμες..

εγω φιλε τερρυ θα το παρω τελικα το module με τα συμμικτα το αποφασισα..(εχουν σπασει τα νευρα μου), και μετα θα αρχισει νεος κυκλος συζητησης "συμμικτα scia" ..θα την βρουμε την ακρη δε μπορει...

 

τωρα που μου ηρθε ..για τις μηδενικες τιμες που εβγαζε σε εμενα καλως αφου δεν ειχα ορισει την αποσβεση,και κανονικα δεν θα επρεπε να μου κανει καν δυναμικη αναλυση..αλλα για τον τερρυ που το ειχε ρυθμισει νομιζω η αιτια ηταν τα δεκαδικα που θα εχει στις ρυθμισεις ισως να εχεις να εμφανιζει μονο 2 δεκαδικα αλλα με το 0.0024 φανταζομαι τα εντατικα μεγεθη για να εμφανιστουν αφου θα ηταν τοσο μικρα θα ηθελε να το ρυθμισεις ετσι ωστε να σου εμφανιζει πανω απο 4 δεκαδικα..

Link to comment
Share on other sites

Εγω το παρατησα να σου πω την αληθεια, ας ειμαι αντιοικονομικος...

Για το εργο που δουλευω τωρα, μιλαμε για 5.000κιλα χαλυβα...Αναξιο λογου..

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις δουλειές που έχουμε κάνει με σύμμικτες πλάκες, διασφαλίσαμε το διάφραγμα με οριζόντιους χιασμούς. Δεν δίνουν και κανένα φοβερό βάρος και κόστος.

 

Αλλιώς είναι αυστηρές οι κανονιστικές διατάξεις και μπλέκεις σε βαθειά νερά.

 

Αλλά βέβαια γιατί όχι. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.