Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ποιες εισφορές πρέπει να πληρωθούν για να γίνει κατάτμηση μετά από κυρ. πράξη εφ.


alc001

Recommended Posts

οικοπεδο με εμβαδόν 1671 τ.μ. (ΤΕΛΙΚΟ)μετα από κυρωση πραξ. εφαρμογής

οφειλει

1.

α) εισφορα σε γη που μετατραπηκε σε χρημα

β)εισφορα σε χρημα

 

2.σε τριτους

 

α)τρεις κωδικοί ........

β)στο δημο (ρυμοτομηση) βασει του αρθρου 13 Ν.2001(απαλλοτριωση)

γ)παλι στο δημο λόγω προσκυρωσης 69 τ.μ. (για να αποκτησει "προσωπο¨" σε δρόμο στο πίσω μέρος του οικοπεδου)

δ)κωδικό τριτου 99τ.μ. (αποκτα ¨"προσωπο" σε πεζοδρομο στο μπροστινό τμήμα του οικοπέδου)

 

Από τα παραπανω δεν εχει πληρωθει τιποτα τωρα ειμαστε στη διαδικασια συμβιβασμού με το δημο .

Επειδη τα ποσα που βγαινουν ειναι μεγαλα τι κωδικούς πρεπει να πληρωσει ή να προκαταβάλει ο πελατης μου( την προσκύρωση? την ρυμοτόμηση? ....) ωστε να προχωρησει σε πρωτη φαση σε κατατμηση του οικοπεδου ?

Ο πελατης μου εχει προσυμφωνο αγορας για τμημα του οικοπεδου (θελει να αγορασει 711 τ.μ.),εγινε η πραξη εφαρμογής ,μπερδευτηκαν τα πραγματα ,ο ιδιοκτητης δεν εχει καθολου χρηματα και το οικονομικό βάρος μάλλον θα το αναλάβει ο πελάτης μου μπας και ξεμπερδεψει γρηγορότερα , με την ΕΠΑ του δήμου δεν βγαζουμε ακρη !!!!!

Ευχαριστώ

(πρωτη και τελευταία φορά που μπλεκω με πραξη εφαρμογής )

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι εάν πληρωθεί τουλαχιστον η πρωτη δόση από εισφορά σε γη και χρημα γίνεται κατατμηση αλλά επειδή είναι χρονοβόρα η διαδικασία (δημαρχιακή και δημοτικό συμβούλιο για τον προσδιορισμό τιμής και τον συμβιβασμό και επίσης τρεχουμε να προλάβουμε την αυξηση των αντικειμενικών ) ,εάν με πληρώμή τουλάχιστον π.χ.την προσκυρωση (οφειλή σε τρίτο) μπορεί να προχωρήσω . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ελπίζω να υπάρχει κάποιος συνάδελφος σας στο φορουμ που να δουλευει σε πολεοδομία .

Εχω ως τώρα αρκετες αντιφατικές απαντησεις από συναδελφους σας και δυστυχώς από την ίδια την ΕΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.